Program „Czyste powietrze” zostanie wznowiony pod koniec pierwszego kwartału 2025 roku w znacznie zmienionej formie. Jest to program wspierający termomodernizację budynków i wymianę nieefektywnych źródeł ogrzewania na nowocześniejsze, spełniające aktualne standardy.
NFOŚiGW tymczasowo wstrzymał przyjmowanie wniosków w listopadzie, aby przeprowadzić reformę i uszczelnić system. Nowa edycja programu będzie zarządzana głównie przez gminy, banki i organizacje pozarządowe, z wyłączeniem firm wykonawczych.
Według wiceprezesa NFOŚiGW Roberta Gajdy, wprowadzono kilka istotnych zmian. Ustalono maksymalne ceny na produkty i usługi, które będą podlegać waloryzacji w zależności od sytuacji rynkowej. Znacząco zwiększono także zakres kontroli – z dotychczasowych 7% projektów do wielopoziomowej weryfikacji obejmującej beneficjentów, wykonawców i operatorów. Każda inwestycja będzie musiała być udokumentowana zdjęciami.
Wprowadzono również standardowe wzory dokumentów dla usprawnienia procesu weryfikacji. Progi dochodowe zostały podwyższone o ponad 10% (pierwszy próg wzrósł do 150 tys. zł rocznie), jednak dodano wymóg posiadania nieruchomości przez minimum 3 lata przed złożeniem wniosku. Czas rozpatrywania wniosków ma ulec znacznemu skróceniu, a do końca marca 2024 roku planowane jest rozpatrzenie około 180 tysięcy zaległych wniosków z 2023 roku.