Ile zarabia trener personalny? Zarobki w Polsce i Europie

Ile zarabia trener personalny? Zarobki w Polsce i Europie

Trenerzy personalni zyskują coraz większe zainteresowanie i popularność. W dążeniu do uzyskania idealnej sylwetki ciała, dobrze zbudowanych mięśni i zdrowszego trybu życia, nierzadko udajemy się z pomocą do specjalisty w tej dziedzinie. Sam zawód trenera personalnego to połączenie pasji do zdrowego stylu życia z codzienną pracą. Czy jednak jest to zawód opłacalny? Jakie wymagania powinien spełniać kandydat na stanowisko trenera personalnego i ile zarabia trener personalny? W dzisiejszym artykule sprawdzimy wszystkie te kwestie.

Trener personalny – czym się zajmuje?

Zakres obowiązków trenera personalnego jest całkiem szeroki. Składa się na niego nie tylko układanie planów żywieniowych, ale również nadzorowanie ćwiczeń i postępów na siłowni. Osoba na stanowisku trenera personalnego pracuje najczęściej sam na sam z klientem, pomagając mu w uzyskaniu wymarzonej sylwetki ciała i pozbyciu się nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Przez to rozumie się zarówno wymodelowanie poszczególnych partii mięśni, jak i zrzucenie nadmiarowych kilogramów.

Skuteczność działań przeprowadzanych przez trenera personalnego w dużym stopniu zależy od jego wiedzy i doświadczenia w dziedzinie zdrowego odżywiania się i dbania o sylwetkę. Właśnie takie cechy brane są przez klientów priorytetowo, ponieważ nic tak nie dodaje otuchy do działania jak szybko widoczne rezultaty.

Rozbudowując zatem obowiązki trenera personalnego, możemy przedstawić je w kilku punktach:

  • pilnowanie porządku i stanu technicznego sprzętu do ćwiczeń na siłowni lub w klubie;
  • prowadzenie zajęć indywidualnych i grupowych z klientami;
  • analiza składu ciała;
  • ocena stanu zdrowia;
  • przeprowadzanie instruktażu osobom początkującym;
  • sporządzanie planów żywieniowych;
  • doradztwo obejmujące treningi fizyczne w zależności od preferencji klienta;
  • sprawowanie nadzoru nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń przez klienta.

Jak zostać trenerem personalnym?

Wymagania do zawodu trenera personalnego są wbrew pozorom dosyć mocno wygórowane. W końcu osoba podejmująca się pracy na tym stanowisku rzuca na szalę swój autorytet, a ponadto w jej rękach leżeć będzie zdrowie i dobre samopoczucie swoich klientów. Tym samym odpowiednia wiedza, przygotowanie merytoryczne i praktyczne doświadczenie będą ogrywać największą rolę.

Jakie są wymagania do zawodu trenera personalnego? Nie jest co prawda obowiązkowe ukończenie wyspecjalizowanego kierunku na uczelni wyższej, ale starając się o posadę trenera personalnego warto posiadać dokumenty potwierdzające ukończenie tematycznych kursów. Z korzyścią dla kandydata będzie ukończenie studiów na kierunkach związanych z dietetyką lub wychowaniem fizycznym.

Warto jednak zaznaczyć, że zawód ten nie przypadnie do gustu każdemu. Tym samym nie jest to przysłowiowa “bułka z masłem” i nie warto przymierzać się do aplikowania na tytułowe stanowisko bez odpowiedniej wiedzy w tematyce żywieniowej. W pierwszej kolejności należy nabyć odpowiednie kompetencje i referencje chociaż kilku zadowolonych klientów.

Przed przyszłymi trenerami personalnymi stawia się również wymagania obejmujące bardziej osobiste aspekty. Instruktor powinien przede wszystkim dbać nie tylko o swój wizerunek biznesowy, ale również i wizualny. Dbanie o sylwetkę, trzymanie się diety i ciągłe dążenie do uzyskania coraz lepszych rezultatów to cechy wysoce pożądane zarówno przez samych klientów, jak i pracodawców. Jednym słowem trener personalny powinien najpierw zadbać o siebie i kontynuować swoje starania, a dopiero później zająć się doradztwem i opieką nad swoimi klientami.

Najważniejsze umiejętności trenera personalnego to:

  • szeroka wiedza z zakresu żywienia, fizjoterapii i anatomii człowieka;
  • właściwa ocena stanu zdrowia i kondycji klienta;
  • szeroka wiedza obejmująca wiedzę z zakresu treningu siłowego;
  • dobra znajomość suplementacji sportowej;
  • skuteczne przeprowadzanie zajęć grupowych;
  • pozytywne nastawienie do klienta;
  • umiejętność skutecznego motywowania klientów;
  • wysoka kultura osobista;
  • dobra znajomość branży fitness i aktualnych trendów żywieniowych;
  • charyzma, rzetelność i wysoka ambicja;
  • wysoka samodyscyplina i komunikatywność;
  • dobra organizacja czasu.

Trener personalny – umowa o pracę

Większość trenerów personalnych zatrudniona jest w oparciu o umowę o pracę. Taka forma zatrudnienia ma ogromne korzyści, takie jak płatny urlop, odprowadzanie wszystkich składek przez pracodawcę czy pewność zatrudnienia. Nic dziwnego zatem, że umowa o pracę cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem wśród trenerów personalnych. Co ważne, niejednokrotnie trenerzy personalni również i po godzinach świadczą swoje usługi na rzecz swoich klientów, ale już w formie prywatnych zajęć. Jednocześnie tego typu praktyka z biegiem czasu uniezależnia taką osobę od stałych dochodów uzyskiwanym z umowy o pracę i przyczynia się do założenia własnej działalności gospodarczej.

Trener personalny – własna działalność gospodarcza

Inną i równie popularną formą zatrudnienia jest tzw. samozatrudnienie, czyli własna działalność gospodarcza (najczęściej firma jednoosobowa). Takie rozwiązanie również ma swoje zalety, ale również i wady. Przede wszystkim trzeba samemu rozliczać się z uzyskanych przychodów i opłacać składki (zdrowotne, emerytalne, podatkowe itd.). Z drugiej strony trener personalny na własnej działalności gospodarczej sam decyduje o podziale wpływów, dzięki czemu może liczyć na większą pensję w porównaniu do zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Ponadto kontrakt B2B podpisany z konkretnym fitness klubem lub siłownią daje ogromne perspektywy rozwoju w przyszłości.

Ile zarabia trener personalny?

Zarobki trenerów personalnych wahają się w przedziale od 3400 do 5700 zł brutto za miesiąc pracy. Stawki te zależą w głównej mierze od miejsca i formy zatrudnienia, sposobu rozliczania z klientem oraz łącznym czasem pracy. Z reguł im więcej czasu trener poświęca swojemu klientowi, tym cena za usługę powinna być niższa. Bardzo często rozlicza się treningi na zasadzie płatności pakietowych, które regulowane są z góry (przed rozpoczęciem współpracy z trenerem).

Zarobki zależą też od miejsca, w którym trener spotyka się ze swoimi klientami. W przypadku ćwiczeń wykonywanych na wolnym powietrzu, np. w parku, opłaty powinny być stosownie niższe. Inaczej będzie w przypadku, gdy zakres ćwiczeń obejmuje zajęcia sportowe w siłowni lub klubie fitness. Wtedy musimy doliczyć opłaty za korzystanie z usług danego obiektu sportowego. Zawsze najdrożej wychodzi trening indywidualny, świadczony bezpośrednio w domu u klienta. Na koszty te składa się m.in. dojazd trenera na miejsce pracy i sam czas ku temu poświęcony.

Co ciekawe, zdecydowanie częściej pracą w zawodzie trenera personalnego zainteresowani się mężczyźni, niż kobiety.

Zarobki trenerów personalnych – ile za godzinę?

W zależności od miejsca wykonywania usługi, 1 godzina treningu personalnego kosztuje od 50 do 200 zł. Najmniej zarabiają początkujący trenerzy, zatrudnieniu na umowę o pracę przez konkretny klub lub siłownię. O wiele lepiej radzą sobie trenerzy, prowadzący własną działalność gospodarczą. Mogą tym samym pozwolić sobie na swobodną negocjację cen ze swoimi klientami i budowanie długotrwałych relacji biznesowych. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że przeprowadzanie treningów z klientami nie odbywa się w powszechnie obowiązujących ramach czasowych, czyli od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Byłoby to zwyczajnie niemożliwe. Tym samym wysokie stawki godzinowe w perspektywie całego miesiąca przynoszą zyski netto na całkiem przeciętnym poziomie.

Ile zarabia trener personalny w Europie?

Jak to zwykle bywa, stawki godzinowe w zachodniej części Europy są nieco wyższe, niż na terenie Polski. Dla przykładu trener personalny w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 2500 do 3000 Euro. Bardziej doświadczeni trenerzy, mogą z biegiem czasu liczyć na pensje w wysokości powyżej 3500 Euro. Najczęściej wymagana jest stosowna licencja zawodowa oraz ukończona szkoła średnia. Na jeszcze większe wynagrodzenie mogą liczyć trenerzy personalni w Szwajcarii. Tam przeciętne stawki miesięczne wahają się w granicach od 5000 do 6000 Euro. Na jeszcze większe pieniądze mogą liczyć trenerze z wieloletnim doświadczeniem. Przy odrobinie szczęścia powinni sięgnąć granicy nawet 7000 Euro za miesiąc pracy. Na mniejsze zarobki muszą przygotować się trenerzy personalni we Francji. Tam zakres wynagrodzeń mieści się w granicach ok. 2500 Euro.

Sprawdź również:


źródła danych:

  • wynagrodzenia.pl; trenerhub.pl; jobandsalaryabroad.com
Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.