Ile zarabia sprzątaczka? Ile kosztuje godzina sprzątania?

Ile zarabia sprzątaczka? Ile kosztuje godzina sprzątania?

Zarobki

Zwód sprzątaczki przez wiele osób może kojarzyć się z tanią i mało wymagającą pracą fizyczną. W praktyce jednak profesjonalne firmy sprzątające zapewniają swoim pracownikom dostęp do szeregu szkoleń i wiedzy, która wpływa na skuteczność pracy. Ile zarabia sprzątaczka na godzinę i ile kosztuje godzina sprzątania? Sprawdzamy stawki na 2022 rok.

Czym zajmuje się sprzątaczka?

Do zadań sprzątaczek czy też sprzątaczy należy:

  • zamiatanie, odkurzanie, mycie i pielęgnacja podłóg;
  • mycie schodów;
  • wycieranie kurzu;
  • mycie okien i parapetów;
  • mycie i odkażanie umywalek, toalet oraz kabin prysznicowych;
  • uzupełnianie środków czystości (mydła, ręczników papierowych, papieru do WC);
  • mycie sprzętu  kuchennego.

Oczywiście zakres pracy może różnić się w zależności od ustaleń zawartych z przełożonymi lub zapisanymi w kontrakcie.

Jako ciekawostkę można dodać, że statystycznie 80% osób pracujących w tym zawodzie to kobiety.

Ile zarabia sprzątaczka?

Średnie zarobki sprzątaczek zatrudnionych na etacie wynoszą od 2800 do 3200 zł brutto. Niemal zawsze są to minimalne stawki krajowe, a wynagrodzenie wzrasta wraz ze stażem pracy. Więcej mogą zarobić osoby sprzątające, które prowadzą własną działalność i osobiście rozliczają się z klientami. Wtedy najczęściej obowiązuje stawka godzinowa.

Ile kosztuje godzina sprzątania?

Za godzinę sprzątania domu lub mieszkania trzeba zapłacić od 20 do 50 zł, w zależności od zakresu obowiązków. Najczęściej jednak średnia stawka godzinowa oscyluje w granicach 25 zł. W tej cenie zawarte są podstawowe usługi sprzątania, takie jak mycie podłóg i odkurzanie. Stawka rośnie, jeżeli usługa ma obejmować mycie okien (ok. 35 zł/h), a najwięcej trzeba zapłacić za sprzątanie po remoncie (ok. 45 zł/h).

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Najczęściej stawki oscylują w granicach ok. 200 zł za posprzątanie mieszkania o powierzchni 40 m2. W przypadku większych powierzchniowo mieszkań, stawka może sięgać nawet 350 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za posprzątanie dużego domu o powierzchni ponad 100 m2. Będzie to nawet 500 zł.

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe stawki dotyczą najczęściej współpracy z firmami sprzątającymi. Nieco mniej przyjdzie nam zapłacić za usługę sprzątaczki, która rozlicza się indywidualnie.

Sprzątanie domu – cena za godzinę 2022

Obecnie średnia stawką za godzinę sprzątania w domu wynosi ok. 25 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z szerszym zakresem obowiązków, będzie rosnąć także stawka godzinowa sprzątaczki lub sprzątacza.


Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze