Ile zarabia listonosz? Zarobki listonoszy w 2023 roku

Ile zarabia listonosz - pensja listonoszy 2020

Listonosz to wszystkim znany zawód, polegający na dostarczaniu listów oraz przesyłek. Obowiązki listonosza nie kończą się jednak tylko na tym. Jak się okazuje, praca listonosza wymaga dosyć sporego zaangażowania i olbrzymiej odpowiedzialności. Czy zarobki listonoszów w Polsce są w pełni adekwatne do zadań przez nich wykonywanych? Ile zarabia listonosz w 2023 roku? Sprawdźmy to!

Obowiązki listonosza – co robi listonosz?

W zakres obowiązków listonosza wchodzi m.in.:

  • porządkowanie listów i przygotowanie korespondencji do doręczenia
  • doręczanie korespondencji, przekazów pieniężnych oraz druków bezadresowych
  • sprzedaż produktów finansowych (ubezpieczenia, banki itp.)
  • bieżąca realizacja planów sprzedażowych

Listonosz najczęściej obsługuje jeden, konkretny rejon. W przypadku obsługi większych terenów, listonosz może otrzymać samochód służbowy. Po zakończonej pracy, listonosz wypełnia stosowny raport oraz rozlicza się z każdej, dostarczonej przesyłki. Aby zostać listonoszem trzeba dysponować m.in. dobrą kondycją zdrowotną, być osobą odpowiedzialną oraz orientować się w topografii miasta.

Sprawdź również podobny artykuł: Ile zarabia policjant?

Ile zarabia listonosz w Polsce? Pensja na 2023 rok

Pensja listonoszy w 2023 roku niestety nie jest zachwycająca. Najczęściej oscyluje w granicach ok. 3150 zł brutto, czyli 2470 zł netto (na rękę). Nawet doświadczeni stażem listonosze nie mogą poszczycić się sporo większą pensją. Zdarza się, że osoby początkujące w zawodzie listonosza, zatrudnione są na niepełny etat. Wtedy ich pensja może wynosić niecałe 1500 zł netto za miesiąc pracy.

Jak widać wysokość pensji listonoszy w Polsce nie jest wysoka. Biorąc pod uwagę obowiązki, jakie musi spełnić ten pracownik poczty oraz ogromną odpowiedzialność za korespondencję, z pewnością zarobki w zawodzie listonosza są zbyt niskie. Mimo to wiele osób decyduje się podjąć pracę w zawodzie listonosza, która może wręcz pasjonować. Jedną z korzyści jest także ciągła praca na wolnym powietrzu i ruch, który w odróżnieniu od siedzącego trybu pracy przynosi więcej korzyści zdrowotnych.

Jak zostać listonoszem? Wymagania do zawodu

Chcesz zostać listonoszem? Nie musisz spełniać restrykcyjnych wymagań edukacyjnych czy też predyspozycji fizycznych. Listonoszem może zostać osoba, która ukończyła przynajmniej szkołę zawodową. Cenione są takie cechy osobowości jak punktualność, odpowiedzialność, sumienność oraz dobra znajomość topologii miasta. Dobra kondycja fizyczna nie jest wymagana, ale silnie zalecana. Pamiętajmy, że listonosz pokonuje dziennie dziesiątki kilometrów, a w końcu nie każdy pracownik może liczyć na samochód czy skuter.


Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.