Ile zarabia kurier - zarobki kurierów 2020

Ile zarabia kurier? Poznaj zarobki kurierów w Polsce i Europie

Zarobki

Zawód kuriera wydaje się niczym skomplikowanym. Wystarczy pobrać paczkę z punktu przeładunkowego i dostarczyć ją do klienta. Obsługa przesyłek to jednak nie wszystko, co leży w obowiązkach zawodowych kurierów. Czy jest zawód opłacalny? Ile zarabia kurier w Polsce, a ile w Europie czy na świecie? Sprawdzamy średnie zarobki kurierów w różnych firmach przewozowych.

Obowiązki kuriera

Bez wątpienia podstawowym zadaniem kuriera jest odbiór i dostarczanie przesyłek – w tym głównie paczek. To jednak nie wszystko, ponieważ zawód kuriera wiąże się również z obowiązkiem dobrej znajomości przepisów ruchu drogowego i rzecz jasna obsługi samochodów – głównie dostawczych. Kurierzy muszą ponadto pamiętać o stałej ewidencji logistycznej przesyłek. Pobierają oni również opłaty związane z przesyłkami wysłanymi za pobraniem.

Telefon od kuriera przed dostarczeniem przesyłki

Warto również wspomnieć o tym, że kurier nie ma obowiązku dzwonić do odbiorcy przesyłki z informacją o przewidywanym terminie dostawy. Leży to bardziej w jego empatii. Niemniej jednak kurierzy zazwyczaj kontaktują się, jeżeli mają trudność z dojazdem do określonego miejsca lub spodziewają się opóźnienia w dostawie. Ponadto klienci mogą w trakcie składania zamówienia w sklepie dodać prośbę, aby kurier skontaktował się z nimi przed doręczeniem. Niestety i tak nie daje to 100% gwarancji, że tak się właśnie stanie.

Jak zostać kurierem? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Kurier to wbrew pozorom dosyć wymagający zawód. Ciężko mówić tu chociażby o stałych godzinach pracy, a niejednokrotnie kurierzy muszą również pracować w nocy. Co zrobić aby zostać kurierem? Wymagane jest przede wszystkim aktualne prawo jazdy kategorii B. Jeżeli firma transportowa posiada pojazdy o większych gabarytach i przekraczające maszę całkowitą 3,5 T, wtedy konieczne będzie posiadanie dodatkowych uprawnień. Niektóre firmy wymagają od kandydata własnego środka transportu.

Bardzo ważne są również odpowiednie kompetencje osobiste. Pamiętajmy, że kurierzy bardzo często mają bezpośredni kontakt z klientami, a zatem ważna jest chociażby wysoka kultura osobista, odporność na stres i odpowiedzialność za transportowane paczki i przesyłki. W pracy kuriera niezmiernie ważna jest punktualność, ale rzecz jasna nie kosztem łamania przepisów ruchu drogowego. Kurier powinien również dobrze zarządzać swoim czasem, ponieważ w jego interesie leży dostarczenie jak największej ilości paczek w jak najkrótszym czasie.

Jak wygląda dzień pracy kuriera?

Szczegóły wynikające z codziennego harmonogramu pracy kuriera będą różnić się w zależności od zatrudniającej go firmy. Najczęściej dzień pracy kuriera zaczyna się od pobrania przesyłek z magazynu oraz kolejno ich zeskanowanie. Dzięki temu w bazie danych aktualizuje się informacja o statusie przesyłki, a klienci oczekujący na paczkę mogą być na bieżąco informowani.

Następnie kurier wyrusza w trasę i konkretny rejon, który obsługuje. W tym miejscu warto dodać, że w zawodzie tym przydaje się bardzo dobra znajomość topologii obsługiwanego rejonu. Dzięki czemu dostarczanie paczek trwa sprawniej, a dobra znajomość przebiegu ulic i skrzyżowań pozwala nieco zaoszczędzić na paliwie.

Dodajmy jeszcze, że kurier ma obowiązek nie tylko dostarczania paczek, ale również ich odbierania od klientów – w tym podmiotów gospodarczych. Na koniec dnia kurier wraca do bazy, aby rozliczyć się z pieniędzy z pobrań i zdać odebrane przesyłki od klientów.

Ile zarabia kurier w Polsce?

Zarobki kurierów najczęściej oscylują w granicach od 3500 do 4000 zł brutto na miesiąc. Wszystko jednak zależy od formy zatrudnienia, lokalizacji oraz tego, czy kurier dysponuje własnym samochodem.

Kurierzy zatrudnieni na umowę o pracę dostają dodatkowo premie oraz dodatki w zależności od wyników i stażu pracy. O największe stawki mogą natomiast powalczyć kurierzy, którzy posiadają własny samochód. Ich pensja może wynieść nawet 8000 zł miesięcznie. Jak to jest możliwe?

Zarobki kuriera z własnym samochodem

Jeżeli dysponujesz własnym środkiem transportu i masz sporą ilość wolnego czasu, praca kuriera jest dla Ciebie! Przy odrobinie wysiłku możesz liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu od 6000 do 8000 zł na miesiąc.

Jak można to osiągnąć? W takich przypadkach kurierzy rozliczani są za każdą dostarczoną paczkę (najczęściej mają płacone 3-4 zł od sztuki). Pracując przez 10-12 godzin dziennie na rozwożeniu paczek można w ten sposób zgarnąć całkiem pokaźną sumę pieniędzy. Czy jednak warto poświęcać na to połowę swojego dobowego czasu? Jeżeli masz zdrowie i chęci to dlaczego nie. Pamiętaj jednak, że zawód kuriera wymaga spędzania większości czasu za kółkiem. Wielogodzinne zmęczenie może pod koniec dnia okazać się wręcz niebezpieczne, a przypominamy, że kurierzy nie poruszają się małymi autami, a najczęściej ciężkimi dostawczakami.

Ile zarabiają kurierzy za granicą?

O nieco większą stawkę można powalczyć za naszą zachodnią granicą. Od razu jednak informujemy, że wynagrodzenie zawodowych kurierów w Niemczech nie powala na kolana. Mogą oni liczyć na ok. 12 Euro za godzinę pracy, a więc blisko płacy minimalnej. W przeliczeniu daje to ok. 50 zł za każdą przepracowaną godzinę. Wszystko jednak zależy od zatrudniającej pracownika firmy transportowej.

Sprawdź również:

 

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze