Ile zarabia informatyk? Jak wyglądają zarobki informatyków?

Ile zarabia informatyk

Informatycy byli swojego czasu bardzo pożądani. Szybki rozwój technologii i komputerów sprawił, że konieczna stała się odpowiednia kontrola i nadzór nad przepływającymi w sieci danymi. Zawód informatyka wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Liczy się znajomość systemów operacyjnych, działania baz danych, przepływu danych w wewnętrznych sieciach komputerowych i wiele więcej. Wszystko zależy do specjalizacji, a to ona w głównej mierze determinuje stawki wynagrodzeń wśród informatyków. A więc ile zarabia informatyk i czy warto uczyć się tego zawodu? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać informatykiem? Wszystkie te aspekty omówimy w dzisiejszym artykule.

Na czym polega praca informatyka?

Informatyk to bardzo ogólne określenie zawodu. Do zadań informatyka należy przede wszystkim:

  • dbanie o bezpieczeństwo użytkowników w sieci
  • dbanie o zabezpieczenia systemowe
  • aktualizacja oprogramowania antywirusowego
  • konfiguracja urządzeń w sieci
  • przydzielanie uprawnień poszczególnym użytkownikom
  • usprawnianie, optymalizacja całej struktury sieciowej

Poszczególne zadania zależne są od specjalizacji danej osoby. Osobę informatyka można utożsamiać z mechanikiem samochodowym. Jeden zna się na blacharce, inny na elektryce, jeszcze inny na lakierowaniu lub silnikach. Informatyk ma się podobnie. Na przestrzeni kilku lat – w tym szkole średniej i wyższej – kandydat na stanowisko informatyka specjalizuje się w konkretnej dziedzinie.

Tym sposobem może zajmować się np. sieciami komputerowymi, grafiką, programowaniem, tworzeniem witryn internetowych, bazami danych czy też zabezpieczeniami. Mówiąc o informatyku mamy na myśli osobę, która posiada ogólną wiedzę o komputerach.

Ile zarabia informatyk? Zarobki w firmach

Rozpiętość w pensjach informatyków jest całkiem spora. W zależności od specjalizacji, mogą oni zarabiać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na najwięcej mogą liczyć programiści. W przypadku junior backend developerów pensja wynosi od 4 do 6 tys. zł brutto. Wszystko zależy też od formy zatrudnienia. Starsi programiści świadczący usługi B2B mogą z kolei liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 15 tys. zł.

Mowa tu oczywiście o zatrudnieniu w sektorze komercyjnym. Informatycy starający się o stanowisko w jednostkach budżetowych nie powinni liczyć na zbyt wiele. Średnie zarobki w takich miejscach pracy najczęściej nie przekraczają 4 tys. zł brutto.

W przypadku zatrudnienia poza granicami Polski rozpiętość płac informatyków, podobnie jak nad Wisłą, jest dość spora i uwarunkowana specjalizacją. W Niemczech najlepiej opłacani są specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – zarobki średnio nawet do 26 tys. zł miesięcznie. Natomiast plasujący się w dolnej części listy płac webdesignerzy mogą liczyć na “zaledwie” 14 tys. zł brutto. Wśród pozostałych państw Unii Europejskiej najwyższe uśrednione pensje uzyskują programiści w Szwajcarii – około 28 tys. zł brutto. Dobrze opłacani są też informatycy w krajach skandynawskich. W Danii typowe zarobki programistów oscylują w okolicach 20-22 tys. zł.

Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.