Ile zarabia stewardessa

Ile zarabia stewardessa? Czy trudno nią zostać?

Zarobki

Stewardessa (inaczej konwojent pokładu samolotowego) to wymarzony zawód wielu kobiet, ale również i mężczyzn. Czy zawód ten jest jednak opłacalny? Czy warto zostać stewardessą/stewardem i jakie trzeba spełnić wymagania? Jak się okazuje, wszystko zależy od wielu czynników. Sprawdźmy więc jak wyglądają zarobki stewardess i jakie obowiązki leżą w ich zakresie.

Obowiązki stewardessy na pokładzie samolotu

Do zadań stewardessy należy głównie właściwa obsługa pasażerów w samolocie, w tym dbanie o ich bezpieczeństwo i komfort podróży. Ponadto obowiązkiem stewardess jest również:

  • dopasowanie ilości posiłków do zaplanowanego lotu,
  • pilnowanie porządku na pokładzie
  • utrzymywanie kontaktu z kokpitem samolotu
  • wykonanie odprawy przed startem
  • zamykanie i otwieranie drzwi samolotu
  • sprawne działanie w chwili zagrożenia

Sprawdź również: Ile zarabia dyrektor szkoły?

Czy trudno zostać stewardessą? Jakie są wymagania do zawodu?

Zawód stewardessy niesie za sobą poważne obowiązki i odpowiedzialność. Czy z tego powodu kandydaci lub kandydatki na stewardessę muszą spełniać rygorystyczne wymagania? Już na wstępie trzeba powiedzieć, że nie jest tak trudno, jak można to sobie wyobrazić. Przede wszystkim kandydaci na to stanowisko nie muszą przechodzić zewnętrznych kursów czy szkoleń. Wszystko zapewnia im pracodawca, a więc linia lotnicza. To właśnie ona decyduje o konkretnych wymaganiach, które należy spełnić aby zostać stewardessą.

W przypadku Polskich Linii Lotniczych – LOT, wymagania na stewardessę to wiek od 18 do 30 lat, bardzo dobra znajomość 2 języków (angielski obowiązkowy), wzrost w przedziale od 160 do 175 cm oraz umiejętność dobrego pływania. W dodatku każdy kandydat na stanowisko stewardessy lub stewarda powinien posiadać polskie obywatelstwo.

Sprawdź również: Ile zarabia listonosz?

Zarobki stewardessy. Ile zarabia stewardessa/steward?

Zarobki stewardessy w Polsce wahają się w granicach od 5000 do 15 000 zł netto za miesiąc pracy. Wymiar pracy stewardessy to standardowe 40 godzin w tygodniu. Jednak w przypadku lotów międzynarodowych, jeden dzień pracy to nawet 18 godzin. Prawo unijne nakłada również maksymalny roczny czas pracy stewardessy na poziomie łącznie 900 godzin. Wysokość zarobków stewardess różna jest w zależności od linii lotniczej oraz państwa, w którym została zatrudniona. Zarobki w tym zawodzie za granicą sięgają nawet grubo ponad 20 tys. zł netto.

Do zarobków stewardess doliczyć trzeba również tzw. sales bonus czy prowizję ze sprzedaży pokładowej, która może sięgać nawet 10%. Na wysokość wypłaty składają się także takie czynniki jak ilość nalotu, dodatki (np. na utrzymanie munduru czy służbowe miejsce parkingowe) oraz dieta.

Dowiedz się również:

Sprawdź także, jakie są najszybsze samoloty świata oraz największe samoloty świata.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze