Ile zarabia poseł i senator? Stawki w 2020 roku

Ile zarabia poseł i senator

Przyszła kadencja będzie oznaczać dla posłów spore podwyżki. Na poselskie konta co miesiąc wpływać będzie dodatkowo aż 631 zł. Jak dotychczas plasują się zarobki posłów w Polsce? Ile zarabia polski poseł oraz senator? Jak się okazuje są to niemałe pieniądze.

Ile zarabia poseł i senator?

Podstawowe wynagrodzenie posła (senatora) to 8016,70 zł brutto. Warto jednak zauważyć, że to nie wszystko na co mogą liczyć posłowie. Do ich zarobków należy doliczyć m.in. również 25% uposażenia, które wypłacane jest również każdego miesiąca. W przeliczeniu na złotówki, uposażenie posła wynosi 2473, 08 zł i co istotne, jest to kwota wolna od podatku. Jak widać są to niemałe kwoty.

Sprawdź również: Ile zarabia dyrektor szkoły?

Nie oznacza to jednak, że pensja nie może wzrosnąć i tak też się stanie. Od przyszłej kadencji, każdy z posłów może liczyć na 631 zł podwyżki. Posłowie otrzymują również ryczałt na utrzymanie terenowego biura poselskiego, który wynosi 12 150 zł brutto. Na tym jednak przywileje posła się nie kończą. Należy do nich doliczyć chociażby bezpłatne przejazdy komunikacją miejską oraz prawo do darmowych przelotów w krajowym przewozie lotniczym.

Kwota wolna od podatku w przypadków posłów wynosi 27 360 zł w skali roku. Jednocześnie mogą oni liczyć na kwotę wolną od podatku, która obowiązuje dla wszystkich Polaków, czyli 3091 zł. Można więc śmiało powiedzieć, że posłowie zarabiają zdecydowanie więcej niż obecna średnia krajowa. Czy jednak ich praca adekwatna jest do pobieranych pensji? To już kwestia całkowicie indywidualna.

Dowiedz się również:

źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.