Ile zarabia policjant

Ile zarabia policjant? Zarobki policjantów w 2021 roku

Zarobki

Praca policjanta z pewnością nie należy do łatwych. Funkcjonariusz policji ma na swojej głowie szereg wielu obowiązków i spoczywa na nim spora odpowiedzialność. Czy jednak za tak wykonywaną pracę, policjant może liczyć na godną pensję? Ile zarabia policjant i czy praca funkcjonariusza policji jest opłacalna? Sprawdźmy, co mówią na ten temat oficjalne źródła informacji.

Zarobki policjanta 2021 – podwyżki

Na wstępie warto odnieść się do zarobków z poprzedniego roku a więc 2019. Wtedy to wynagrodzenie policjanta wzrosło o 655 złotych brutto. To jednak nie wszystko, ponieważ już na początku roku 2020 pensja funkcjonariusza policji wzrosła o kolejne 500 zł brutto. Można więc powiedzieć, że w niespełna dwa lata, wynagrodzenie policjantów zwiększyło się o ponad 1000 zł brutto. Z czego dokładnie składa się pensja policjanta? Przede wszystkim jest to jego wynagrodzenie podstawowe, dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy oraz stopień. Ponadto funkcjonariusz policji może liczyć na mundurówkę, nagrodę roczną (tzw. trzynastkę) oraz pakiet świadczeń socjalnych.

Sprawdź również: Ile zarabia leśniczy?

Ile zarabia policjant w 2021 roku?

Pensja policjanta zależna jest od grupy zaszeregowania. Najniżej w hierarchii znajdują się kursanci (osoby, które odbywają szkolenie podstawowe), ich zarobki wynoszą średnio 2806 zł netto każdego miesiąca. Warto również dodać, że kursanci otrzymują bezpłatne zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie.

Po zakończonym kursie podstawowym, kursanci mogą cieszyć się zyskaniem miana policjanta. Wtedy to ich pensja wynosi 3875 zł netto na miesiąc. Kolejną grupą zaszeregowania są referenci. Ich pensja wynosi 4250 zł netto każdego miesiąca. Do czwartej grupy zaszeregowania zaliczają się kontrolerzy ruchu drogowego oraz dzielnicowi. Ich wynagrodzenie to już 4522 zł netto. Piąta grupa zaszeregowania to detektywi oraz asystenci, którzy mogą liczyć na comiesięczne wpływy w wysokości 4785 zł. Do szóstej grupy zaliczyć można m.in dyżurnych. Wynagrodzenie policjanta na tym szczeblu to już średnio 5272 zł netto za miesiąc pracy.

Sprawdź również: Ile zarabia dyrektor szkoły?

Pensja policjanta na stanowisku kierowniczym

Kolejnym szczeblem jest siódma grupa zaszeregowania. Należą do nich pracownicy na stanowiskach kierowniczych oraz referenci. Ich zarobki wynoszą średnio 5395 zł netto. Następna grupa to już m.in. zastępcy naczelników, których wynagrodzenie sięga średnio 5759 zł na rękę.

Jak łatwo zauważyć, pensja policjanta zależna jest od pełnionej funkcji oraz stażu pracy. Jako ciekawostkę można dodać, że komendant główny policji znajdujący się w 16 grupie zaszeregowania, może pochwalić się zarobkami rzędu ponad 16 tys. zł. Całkiem sporo, prawda? Niemniej jednak okraszone jest to sporą wiedzą oraz doświadczeniem.

Obowiązki policjanta – czym zajmuje się policjant?

O wynagrodzeniach funkcjonariuszy policji wspomniałem wcześniej. Warto jednak poruszyć temat obowiązków, które należą do tych służb mundurowych. Aktualne obowiązki należące do policjantów reguluje Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. Zgodnie z jej założeniami do zadań policji należy:

  • doglądanie i pilnowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego
  • ochrona życia oraz zdrowia obywateli
  • ochrona dóbr obywateli
  • organizacja działań zapobiegających aktom przestępczym
  • ściganie sprawców wykroczeń oraz przestępstw
  • nadzór nad uzbrojonymi formacjami ochronnymi
  • kontrola przestrzegania prawa administracyjnego oraz tych dotyczących przestrzeni publicznej
  • przetwarzanie wszelkich danych kryminalnych
  • ścisła współpraca z jednostkami policji za granicą kraju (w tym również organizacjami)

Jak można więc zauważyć, do obowiązków policji należy dosyć spory zakres działań. Oczywiście powyższe przedstawienie jest tylko bardzo ogólnikowym zalążkiem. Jeżeli robić poszczególne podpunkty na szereg szczegółowych zadań, pewnie będzie ich dużo więcej. Czy pomimo tak wielu obowiązków nałożonych na funkcjonariuszy policji, jest to nadal zawód opłacalny? Jak widać z dzisiejszego artykułu zarobki policjantów z pewnością nie należą do najniższych, a pracownicy na wyższym szczeblu mogą pochwalić się pensją rzędu nawet 5 tys netto co miesiąc.

Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze