Ile zarabia pielęgniarka w Polsce? Średnie zarobki pielęgniarek

Ile zarabia pielęgniarka

Pielęgniarka stała się niezwykle potrzebnym zawodem w dobie panującej na świecie pandemii koronawirusa. Jednocześnie liczba pielęgniarek w polskiej służbie zdrowia stale maleje. Według szacunków, średni wiek pielęgniarki w 2030 roku będzie mieścił się w granicach 58–60 lat. Jak w związku z rosnącym popytem prezentują się zarobki pielęgniarek? O tym ile zarabia pielęgniarka w dzisiejszym artykule.

Co robi pielęgniarka?

Pielęgniarki są jednym z głównych filarów służby zdrowia. To do ich obowiązków należą takie czynności jak zmiana opatrunków, podawanie leków czy wykonywanie różnorakich pomiarów. Jednak rola pielęgniarki nie ogranicza się jedynie do tych, najbardziej podstawowych działań. Pełnią one również ważną funkcję podczas operacji, gdzie często lekarzowi potrzebna jest asysta z ich strony. W dużej mierze, rodzaj pracy jaką wykonują zależy od specjalizacji. Jedną z popularniejszych jest pielęgniarstwo chirurgiczne. Pielęgniarka z taką specjalizacją pomaga choremu w rekonwalescencji po operacji. Poza tym przekazuję mu wiedzę, która pozwoli mu na ograniczenie do minimum następstw choroby. Mowa tu m.in. o nauce samodzielnego zmieniania opatrunków czy oczyszczania ran. Poza praktykami czysto medycznymi pielęgniarki wykonują też bardzo dużo pracy na płaszczyźnie biurowej. Prowadzenie dokumentacji medycznych to codzienność w ich pracy.

Zawód pielęgniarki jest niezwykle obszerny w funkcje czy specjalizacje, trudno tak rozległy temat opisać kompleksowo. Niemniej jednak, naczelnym aspektem spajającym wszystkie pielęgniarki jest ich dewiza: “służba życiu i zdrowiu ludzkiemu”.

Jak zostać pielęgniarką?

W ciągu ostatnich lat sporo się zmieniło w kwestii szkolenia personelu pomocniczego w polskiej służbie zdrowia. Z uwagi na spore niedobory kadrowe wymagania zostały złagodzone tak, aby nie czekał nas w przyszłości paraliż systemu ochrony zdrowia. Jednocześnie nowe przepisy nie wprowadzają furtki do masowej “produkcji” słabo przeszkolonego personelu, a jedynie poszerzają możliwości zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Nie zapomniano również o potrzebie podnoszenia kwalifikacji aktywnych pielęgniarek lub osób chcących “przebranżowić się” na pielęgniarstwo właśnie. Na czym jednak polegają reformy wprowadzone przez rząd?

Do najważniejszych zmian w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej można zaliczyć:

  • możliwość uzyskania licencjatu z pielęgniarstwa na studiach zaocznych
  • płatny urlop szkoleniowy dla osób chcących podnieść swoje kwalifikacje
  • uproszczenie procedur potrzebnych do rozpoczęcia pracy jako pielęgniarka przez obywateli państw członkowskich UE

Jakie wymagania stawiane są jednak w dzisiejszych czasach przed przyszłą pielęgniarką? Okazuje się, że młode adeptki zawodu mają do pokonania dużo trudniejszą drogę od ich bardziej doświadczonych lecz w dużej mierze słabiej wykształconych poprzedniczek, które przecież wciąż stanowią znaczną część kadr pielęgniarskich w Polsce.

Oto oficjalne wymogi, które spełnić musi każda z osób ubiegających się o pracę jako pielęgniarka lub położna:

  • studia pielęgniarskie I stopnia trwające nie krócej niż 6 semestrów
  • co najmniej 4720 godzin zajęć i praktyk pielęgniarskich
  • co najmniej 180 punktów ETCS
  • zdany egzamin z języka angielskiego na poziomie B2
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych

Jak widać, osoby chcące wiedzieć jak zostać pielęgniarką bez studiów raczej nie będą w stanie zrealizować swojego celu. Od wielu lat w Polsce stawia się bowiem na podniesienie jakości usług służby zdrowia co wiąże się z podnoszeniem kwalifikacji personelu i wzrostem cenzusu edukacyjnego.

Pielęgniarka anestozjologiczna czy środowiskowa? Specjalizacja pielęgniarska

Żeby rozwijać się w zawodzie pielęgniarki w pewnym momencie dobrym pomysłem wydaje się specjalizacja w określonej dziedzinie. Pozwala to niejednokrotnie na podniesienie swoich zarobków i, nierzadko, po prostu lepsze dopasowanie wykonywanego zajęcia do swoich zainteresowań. Aby zdobyć uprawnienia pielęgniarki wyspecjalizowanej należy ukończyć odpowiednie szkolenie. Natomiast aby odbyć szkolenie wymagane jest, w zależności od specjalizacji, ukończenie odpowiednich kursów specjalistycznych. Szkolenie specjalizacyjne można odbyć jedynie, kiedy w zawodzie pracowało się co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat oraz przy posiadanym prawie do wykonywania zawodu.

Koszt wykonania specjalizacji to około 4500 zł. W porównaniu z tym ile zarabia pielęgniarka wydaje się to kwotą dość wygórowaną. Warto jednak dodać, że dla pragnących się rozwijać dostępne są dofinansowania od Ministerstwa Zdrowia. W poprzednich latach dotacje wynosiły nawet 3500 zł dla pojedynczej osoby. Ilość dofinansowanych miejsc szkoleniowych jest jednak ograniczona, zazwyczaj około 2-3 tysięcy.

Między poszczególnymi specjalizacjami są oczywiście spore różnice. Poza kwestiami wynikającymi z odmiennych szkoleń i innych zajęć różnią się one przede wszystkim zarobkami. Dysproporcje w tym ile zarabia pielęgniarka potrafią być całkiem spore co opisaliśmy w dalszej części artykułu.

Zawód pielęgniarki – czy jest deficytowy?

W ostatnich latach liczba nowych pielęgniarek nieustannie spada, co jest jednak powodem tego trendu? Zdecydowanie ważnym czynnikiem jest niski szacunek okazywany pielęgniarkom przez społeczeństwo. Młodzi ludzie w obecnych czasach nie chcą wykonywać zawodów tak “umniejszających”. W tym przypadku duży wpływ ma kultywowany przez społeczeństwo mit, jakoby pielęgniarki były mniej ważne od lekarzy. Trudno się z tym zgodzić. Przecież zakres ich obowiązków obejmuje w większości czynności niewykonywane przez “doktorów”.

Ile zarabia pielęgniarka?

Służba zdrowia znajduje się w większości pod kontrolą państwa. Wysokość pensji określają więc regulacje ustalane przez rząd. Aktualnie płaca minimalna w służbie zdrowia jest określona na poziomie 2,6 tys. zł brutto miesięcznie. Najmniejsza stawka godzinowa wynosi obecnie 17 zł. Realne zarobki pielęgniarek różnią się jednak od rządowego standardu, znaczenie ma tutaj specjalizacja oraz staż pracy. Młode pielęgniarki mogą raczej liczyć na zarobki w okolicach minimum. Spośród pielęgniarek specjalizowanych na największe zarobki może liczyć pielęgniarka anestezjologiczna – średnio 4,9 tys. zł brutto. Drugą najlepiej opłacaną jest pielęgniarka zabiegowa – przeciętnie 4,8 tys. zł brutto.

Średnie zarobki pielęgniarek w Polsce kształtują się w granicach 4,5 tys. zł brutto. W Niemczech – od 8,1 do 13,9 tys. zł brutto. W Wielkiej Brytanii natomiast od 10 do nawet 18,9 tys. zł brutto. Statystycznie stawia to Polskę na poziomie państw takich jak Estonia czy Słowacja. Wyżej od nas notowana jest m.in. Słowenia oraz Meksyk.

Nikt z nas nie chce w przyszłości cierpieć z powodu niedoboru kadry pomocniczej w ochronie zdrowia. Aby przyciągnąć do pracy nowe pokolenie pielęgniarek musimy zacząć działać. Przede wszystkim należy podnieść wynagrodzenia do poziomu bardziej konkurencyjnego – na wzór krajów Europy Zachodniej. Kwestia jak to zrobić pozostawia jednak bardzo wiele pytań.

Sprawdź także:


źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Autor
Filip Kozairek
Filip Koziarek

Redaktor w serwisie Joblife.pl

Gitarzysta z zamiłowaniem do klasycznych rock'n'rollowych brzmień. Autor tekstów, kompozytor, od 2020 roku student. W chwilach wolnych od muzyki baczny obserwator polityki międzynarodowej, od zawsze zafascynowany historią.