Ile zarabia gitarzysta

Ile zarabia gitarzysta? Czy gra na gitarze jest opłacalna?

Zarobki

Mimo, że era kiedy rock’n’roll królował na listach przebojów zakończyła się wiele lat temu, gitara jest wciąż niezwykle popularnym instrumentem. Tysiące ludzi codziennie gra w swoich domach w ramach hobby. Natomiast jedynie niewielki procent potrafi czerpać zyski z gry na gitarze. O tym ile zarabia gitarzysta i czy jest to zawód opłacalny, dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Ile zarabia gitarzysta? Sposoby na zarobek

Powszechnie wiadomo, że zaistnienie na rynku muzycznym jest w obecnych czasach bardzo trudne. Wielu utalentowanych gitarzystów nie ma możliwości wypromowania się w takim stopniu aby być w stanie żyć z samej muzyki. Jednak praca twórcza i koncerty to nie jedyna forma zarobku związana z grą na gitarze. Bardzo popularnym wśród gitarzystów sposobem na dorabianie jest nauka gry na gitarze w szkółkach muzycznych lub prywatnie. Popularne jest również nauczanie przez Internet. Cena za godzinę takiej lekcji oscyluje mniej więcej w granicach 30–100 zł. Trudno jednak określić miesięczny zysk z tytułu tego typu lekcji. Popularność nauczyciela ma tutaj duże znaczenie jednak więcej poświęconego czasu potrafi odpłacić się całkiem przyzwoicie. Wiele osób żyje jedynie z udzielania lekcji gry.

Sprawdź również: Ile zarabia dyrektor szkoły?

Zarobki gitarzysty w zespole

Dzisiejszy przemysł muzyczny jest całkowicie odmienny niż kilkadziesiąt lat temu. Kiedyś zespoły muzyczne były dużo bardziej pożądane, muzycy mogli w ten sposób zarabiać pieniądze adekwatnie do ich popularności. Jednak nawet mało znane zespoły mogły liczyć na niewielkie wynagrodzenia. Dziś mało znani muzycy skazani są w zasadzie na granie za darmo. Zdarzają się również miejsca, w których za występ trzeba jeszcze zapłacić. Będąc w niezbyt popularnym zespole nie ma sensu liczyć na jakiekolwiek zarobki. Dodajmy do tego koszty dojazdów, sprzętu i serwisu, a okaże się, że bardziej niż “praca” pasuje tu określenie “hobby”.

Gdy uzyska się popularność na poziomie lokalnym możliwe jest wypracowanie zysków, dobry zarobek to około 200–300 zł za występ. Dużo wyższe zarobki osiągają gitarzyści z najbardziej znanych polskich grup muzycznych. Czołówka polskich zespołów rockowych żąda za koncert od 30 do nawet 60 tys. zł. Należy jednak zaznaczyć, że ta kwota rozkłada się na całą ekipę techniczną, menadżera oraz samych muzyków. Obiektywnie gitarzysta któregoś z tych zespołów zarabia około 1,5 tys.– 3 tys. zł za koncert.

Sprawdź również: Ile zarabia kierowca tira?

Ile wynosi pensja gitarzysty na weselach?

Granie na weselach to chyba najszybszy sposób na osiągnięcie sensownych zysków z gry na gitarze. Wymaga oczywiście sporych umiejętności, ale przede wszystkim przyswojenia sobie średnio ponad 100 utworów z repertuaru zespołu weselnego. Zyski w zespole weselnym mocno zależą od liczby członków. Ceni się tutaj wielozadaniowość. Jeśli gitarzysta jest jednocześnie wokalistą to zysk będzie dzielony między mniejszą liczbę członków. Oczywiście jeśli zespół będzie popularny i bezproblemowo zapełni swój kalendarz to zarobi więcej. Biorąc pod uwagę te czynniki, średnia miesięczna pensja gitarzysty na weselach oscyluje w okolicach 2,3 tys. zł na rękę.

Rynek muzyczny jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych i najmniej uregulowanych. Tak jak pokazał to upadek glam metalu i fala popularności grunge’u we wczesnych latach 90-tych. Wskutek przesytu na rynku w każdej chwili może nastąpić krach. Cała współczesna muzyka popularna może stracić mnóstwo na wartości komercyjnej. Wprawdzie w dzisiejszych czasach zarobki gitarzystów nie są zbyt duże. Jednak na tak nieprzewidywalnym rynku nigdy nie wiadomo jak będą się one kształtować za parę lat.

Jako ciekawostkę sprawdź, ile kosztuje utrzymanie konia oraz:

Filip Koziarek

Redaktor w serwisie Joblife.pl

Gitarzysta z zamiłowaniem do klasycznych rock'n'rollowych brzmień. Autor tekstów, kompozytor, od 2020 roku student. W chwilach wolnych od muzyki baczny obserwator polityki międzynarodowej, od zawsze zafascynowany historią.

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze