Ile zarabia fryzjer w Polsce? Jak wyglądają zarobki fryzjerów?

Ile zarabia fryzjer

Fryzjer to jeden z najpopularniejszych zawodów usługowych nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. Fryzjerzy zajmują się przede wszystkim pielęgnacją i przycinaniem włosów, ale nie tylko! Zawód ten wymaga oprócz dobrej wiedzy praktycznej, również dobrego podejścia i komunikacji z klientem. Ale czy jest to zawód opłacalny? Ile wynosi pensja przeciętnego fryzjera? Sprawdźmy, na jakie stawki można liczyć w zawodzie fryzjera.

Obowiązki fryzjera: czym się zajmuje fryzjer?

Do zadań fryzjera należy:

  • Mycie włosów – to jedna z pierwszych wykonywanych czynności przez fryzjerów. Dzięki umyciu włosów pozbywamy się tam zalegających drobinek kurzu oraz je odświeżamy. Mokre włosy lepiej się układają, co ułatwia ich przycinanie i formowanie.
  • Doradztwo – każdy fryzjer powinien w jak najlepszym stopniu zaproponować klientowi skuteczne rozwiązanie, które spełni jego oczekiwania. Chodzi tu m.in. sposób strzyżenia, końcową formę włosów, ich długość oraz kolor.
  • Strzyżenie i modelowanie włosów – to jedna z bardziej czasochłonnych operacji. Jest ona o tyle wymagająca, że wymaga od fryzjera pewnego siebie podejścia, ponieważ przyciętych już włosów nie można wydłużyć. Ważne jest zatem przemyślane działanie i podstawowa wiedza z zakresu fryzjerstwa – w tym umiejętność przewidywania, jak przycięte włosy będą układać się po zakończonej usłudze.
  • Koloryzacja włosów – również bardzo czasochłonne zadanie i wymagające pewnego doświadczenia. Ważna jest nie tylko wiedza z zakresu przygotowania i nakładania farb, ale również podstawowa znajomość ich oddziaływania na włosy i skórę klienta. Stąd też przed przystąpieniem do koloryzacji, zadaje się pytanie, czy klient nie jest uczulony na którykolwiek składnik farby. Jeżeli takiej wiedzy nie mamy, trzeba skrupulatnie obserwować cały proces nakładania koloru. W trakcie jego na skórze może wystąpić reakcja alergiczna, wymagająca natychmiastowego działania.
  • Pielęgnacja włosów –najczęściej przeprowadzana po zakończeniu cięcia i modelowania oraz koloryzacji. Wstępną pielęgnację przeprowadza się już w momencie mycia włosów poprzez nałożenie specjalnej odżywki.
  • Tworzenie fryzur okolicznościowych np. z okazji imienin, ślubu, urodzin czy ważne spotkanie biznesowe.
  • Niektóre zakłady fryzjerskie zajmują się również pielęgnacją i przycinaniem brody oraz regulacją brwi.

Zarobki fryzjera w Polsce

Pensja fryzjerów może wahać się w różnych stawkach. Pamiętajmy, że wszystko zależy od umiejscowienia zakładu fryzjerskiego, ilości zatrudnionych w nim osób, popytu, rodzaju wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych a także cen usług. Najczęściej jednak osoby zatrudnione w salonie fryzjerskim nie powinny liczyć na dużo wyższe wynagrodzenie niż pensja minimalna. Dotyczy to w szczególności nowych pracowników z niskim stażem pracy. Jeżeli zatrudnienie opiera się o umowę zlecenie lub niepełny etat, wtedy pensja będzie rzecz jasna odpowiednio niższa.

Czy można mówić o konkretach? Bezpośrednie wynagrodzenie fryzjera można obliczyć samodzielnie, biorąc pod uwagę uwzględnione wyżej kwestie. Przyjmując, że salon fryzjerski przyjmuje każdego dnia 15 osób i za każdą usługę pobiera średnio 40 zł, może w ten sposób liczyć na miesięczny obrót w wysokości ok. 13 tys. złotych.

Nie jest to oczywiście czysty zysk dla fryzjera. Trzeba uwzględnić obowiązkowe składki ZUS, koszty wynajmu pomieszczeń, koszty materiałów roboczych (farby, pędzle, suszarki itp) oraz media (prąd, gaz, woda). Jeżeli w tym konkretnym przypadku salonem zarządza i pracuje w nim tylko jedna osoba, wtedy zysk netto może wynieść ok. 3-4 tys. złotych, jednak pamiętajmy, że najczęściej salony zatrudniają co najmniej kilku pracowników.

Zarobki fryzjerów wg województw

W sieci znaleźć można dosyć szczegółowy podział zarobków fryzjerów z uwagi na miejsce zatrudnienia, a konkretnie mówiąc województwo. Niemniej jednak wysokość zarobków w poszczególnych rejonach kraju nie jest szczególnie zróżnicowania.

Fryzjerzy najwięcej zarabiają w województwie Mazowieckim i jest to średnia kwota ok. 2000 zł. Zaraz po mazowieckich fryzjerach są osoby zatrudnione w woj. Pomorskim. Ich pensja to średnio ok. 1900 zł. Na trzecim miejscu pod kątem wysokości zarobków znajdują się fryzjerzy z woj. Zachodnio-pomorskiego, gdzie mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 1800 zł.

Na kolejnych szczebelkach w rankingu znajdują się fryzjerzy z Podkarpacia, województwa Świętokrzyskiego, Podlasia i województwa Warmińsko-mazurskiego. Tam średnie pensje wynoszą od 1450 do 1550 zł.

Jak zostać fryzjerem? Wymagania do zawodu

Aby zostać fryzjerem należy przede wszystkim ukończyć technikum, liceum lub szkołę zawodową o konkretnym profilu fryzjerskim. Najczęściej nauka trwa od 2 do 4 lat, a uczniowie zobowiązani są w tym okresie przejść praktyki fryzjerskie w dowolnym salonie. Co z uzyskaniem tytułu czeladnika lub mistrza fryzjerstwa? Nadają go każdorazowo Izby Rzemieślnicze.

Jak widać zarobki fryzjerów mogą różnić w zależności od wielu czynników. Główne znaczenie ma renoma oraz ilość i specyfika świadczonych usług przez konkretny zakład fryzjerski.

Sporo zależy również od ilości zatrudnionych w salonie osób. Pamiętajmy, że łączny zysk zakładu fryzjerskiego nie może być bezpośrednio przeznaczony na wynagrodzenia fryzjerów. Spora część pieniędzy pozostaje w salonie i ulokowana jest w formie nowego sprzętu, akcesoriów czy też materiałów eksploatacyjnych, takich jak ręczniki czy farby. Utrzymanie salonu fryzjerskiego to również konieczność płacenia za wszelkiego rodzaju media, takie jak gaz czy prąd.

Stąd też ciężko jednoznacznie wskazać, ile zarabia fryzjer w Polsce. Niemniej jednak średnie pensje wśród fryzjerów nie należą do wysokich. Czy słusznie? Patrząc na konieczność przechodzenia wielu szkoleń i odpowiedzialność, która ciąży w rękach fryzjera, zarobki w tym zawodzie powinny być nieco wyższe.

Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.