Dobry adwokat potrafi kompleksowo i profesjonalnie zająć się powierzoną mu sprawą. Zawód adwokata wymaga jednak ogromnej wiedzy prawnej oraz cennego doświadczenia. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, ile zarabia adwokat, jakie są wymagania do zawodu adwokata oraz ile kosztuje przeciętna porada prawna. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę przy wyborze adwokata.
Czym zajmuje się adwokat?
Adwokat, potocznie nazywany mecenasem, to osoba wyspecjalizowana w dziedzinie prawa, która odbyła kompleksowe kształcenie oraz zdobyła uprawnienia do wykonywania zawodu, poprzez zaliczenie egzaminu oraz odbycie aplikacji adwokackiej. Zawód ten bezpośrednio związany jest z sądownictwem, co prawdopodobnie wpływa na fakt, że często jest on mylony z innymi stanowiskami z tej dziedziny, np. prawnikami. Nie należy jednak używać tych określeń zamiennie – są to zupełnie inne profesje!
Mówiąc ogólnie, adwokat zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej, czym w zasadzie zajmuje się również prawnik. Podstawową różnicą jest fakt, że pierwszy z nich dodatkowo musi zdać trzyletnią aplikację adwokacką, aby móc objąć wymarzone stanowisko. Można się więc łatwo domyślić, że zakres obowiązków adwokata jest o wiele szerszy i wymaga obszerniejszej wiedzy.
Oprócz udzielania porad prawnych, pracownik na stanowisku adwokata, zajmuje się także tworzeniem umów oraz innych dokumentów o mocy prawnej, występowaniem przed urzędami i sądami, a często również sporządzaniem opinii prawnych. Najczęściej jednak mecenasi zawężają swoje specjalizacje do obsługi albo tylko osób fizycznych, albo tylko osób prawnych.
Mianem osoby fizycznej określamy każdego człowieka, bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia, co sprawia, że wszyscy w chwili urodzenia nabyliśmy zdolność prawną. Adwokat specjalizujący się w tym zakresie ma do czynienia z prawem cywilnym, karnym oraz rodzinnym, więc zajmie się przede wszystkim reprezentowaniem swojego klienta np. w sprawie rozwodowej.
Czym jest więc osoba prawna? Z definicji kodeksu cywilnego jest to każda organizacja, która otrzymała osobowość prawną, czyli najprościej mówiąc – firma. Osoby prawne to między innymi uczelnie wyższe, banki, związki zawodowe, a także kościoły i fundacje. Nietrudno więc zgadnąć, że obsługa tego typu jednostek dotyczy zakresu praw finansowego, handlowego i administracyjnego.
Zobacz również: Ile zarabia architekt? Zarobki architektów w Polsce i za granicą
Jak zostać adwokatem?
Tak naprawdę przygotowania do objęcia tego stanowiska warto zacząć już w okresie szkoły średniej. Dlaczego? Osoby chcące w przyszłości objąć stanowisko adwokata muszą w pierwszej kolejności ukończyć studia prawnicze, które z roku na rok są coraz bardziej oblegane – w zależności od uczelni, liczba osób ubiegających się o jedno miejsce, waha się od 4,2 do nawet 5 osób! Oczywiście szkoła średnia to dopiero początek ciężkiej pracy. Materiał na studiach prawniczych jest duży i bardzo zawiły, a egzaminy nie należą do najłatwiejszych, dlatego kierunek ten wymaga ogromnych nakładów siły, a przede wszystkim czasu.
Po latach nauki przychodzi pora na wspomnianą wcześniej aplikację adwokacką. Osoba ubiegająca się o wpisanie na listę aplikantów musi uzyskać pozytywny wynik co najmniej 100 punktów w egzaminie państwowym, składającym się ze 150 pytań jednokrotnego wyboru, na których rozwiązanie uczestnik ma cztery godziny, Wiedza, to jednak tylko część wymagań, które musi spełnić każdy aplikant.
Oczywiście konieczne jest także zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, zdanie egzaminu magisterskiego oraz uiszczenie opłaty egzaminacyjnej, której koszt wynosi około 1000 zł. Aplikacja kończy się kolejnym egzaminem, którego zdanie jest konieczne do jej zakończenia. To jednak nie wszystko – aby móc pracować w zawodzie konieczne jest zostanie wpisanym na listę adwokatów, o co należy ubiegać się najczęściej do Okręgowej Rady Adwokackiej.
Zobacz również: Ile zarabia kelner? Poznaj średnie zarobki kelnerów w Polsce
Ile zarabia adwokat w Polsce?
Adwokaci poświęcają wiele lat życia na naukę, dlatego wydawać by się mogło, że kierunek ten jest niezwykle opłacalny. Okazuje się jednak, że zarobki są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od doświadczenia i umiejętności pracownika. W Polsce przeciętny adwokat zarabia średnio 7 tys. złotych brutto, jednocześnie około ¼ branży może liczyć na wynagrodzenie mniejsze niż 5 tys. złotych brutto. Najbardziej opłacani adwokaci zarabiają nawet ponad 10 tys. złotych brutto, co ciekawe, oni również stanowią około 25% respondentów.
Ile zarabia adwokat w UE?
Zarobki na terenie Unii Europejskiej są równie zróżnicowane, co ich wysokość. Okazuje się, że w Niemczech zawód adwokata jest nie tylko jednym z najpopularniejszych, ale również najbardziej opłacanych – średnie miesięczne wynagrodzenie niemieckiego adwokata wynosi około 7 tys. euro brutto, przy czym najwyższe zarobki sięgają nawet 12 tys. euro brutto.
W Norwegii średnia stawka na tym stanowisku wynosi nawet sześć razy więcej niż w Polsce, co daje około 6 tys. euro brutto. Najlepszy start w branży gwarantuje Austria, gdzie młodzi adwokaci mogą liczyć nawet na średnie roczne wynagrodzenie brutto w postaci aż 41 tys. euro.
Ile kosztują porady prawne?
Koszty porad prawnych różnią się w zależności od miasta, wybranej kancelarii prawnej lub adwokata i oczywiście rodzaju sprawy. Do najtańszych porad należą te o charakterze typowo informacyjnym, polegające na wytłumaczeniu gdzie i jak załatwić konkretną sprawę, które nie wymagają zapoznania się z dużą ilością papierów. Koszt takiego spotkania to około 50-150 złotych.
Czy warto korzystać ze wsparcia adwokata?
Profesjonalna pomoc prawna okazuje się wręcz niezbędna w wielu przypadkach. Z takich usług jak adwokat Warszawa korzysta spory odsetek społeczeństwa. Oczywiście kancelarii adwokackich jest o wiele więcej i bez trudu znajdziemy takie biuro w swojej okolicy. Czym kierować się przy wyborze adwokata? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty usług, ale również i doświadczenie adwokata. Najczęściej to dzięki temu udaje się szybko i bez problemu załatwić większość spraw.