Lockheed Martin podwaja produkcję pocisków Javelin

Lockheed Martin podwaja produkcję pocisków Javelin

Amerykański producent sprzętu wojskowego Lockheed Martin Corp, planuje podwoić roczną produkcję kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin. Zgodnie z nowym planem rozwojowym, fabrykę w Alabamie ma opuszczać docelowo blisko 4 tysiące sztuk amunicji w ciągu roku. Dotychczas produkcja sięgała 2100 szt w tym samym okresie. To niemal podwojenie wydolności fabryk.

Produkcja pocisków Javelin ma sięgnąć 4000 szt. rocznie

CEO Lockheed Martin James Taiclet w wywiadzie dla reuters.com przyznał, że zwiększenie produkcji pocisków Javelin uwarunkowane jest trwającym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Fabrykę Lockheed Martin w Alabamie odwiedził sam prezydent Stanów Zjednoczonych USA – Joe Biden.

Dotychczas USA wsparło Ukrainę sprzętem wojskowym o wartości niemal 3,5 mld dolarów. Wliczają się w to pociski Javelin, haubice, przenośne zestawy obrony przeciwlotniczej Stinger, amunicja i kamizelki kuloodporne.

Pociski FGM-148 Javelin mogą razić cele naziemne w odległości 4750 metrów. Sama głowica waży 8,4 kg. Wyrzutnia pozwala wybrać dwie trajektorie lotu pocisku: po linii prostej lub najpierw wznosząc się a następnie spadając na cel z góry, co powoduje największe uszkodzenia w przypadku czołgów (wieże czołgów posiadają najcieńszy pancerz i stanowią słabe ogniwo pojazdu). Pocisk Javelin zdolny jest uszkodzić nawet czołg wyposażony w pancerz reaktywny.

Jeden pocisk Javelin kosztuje 80 000$.

Sprawdź również:


Źródło: reuters.com

Zdjęcie: pl.wikipedia.org

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.