Lockheed Martin podwaja produkcję pocisków Javelin

Lockheed Martin podwaja produkcję pocisków Javelin

Aktualności ze świata

Amerykański producent sprzętu wojskowego Lockheed Martin Corp, planuje podwoić roczną produkcję kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin. Zgodnie z nowym planem rozwojowym, fabrykę w Alabamie ma opuszczać docelowo blisko 4 tysiące sztuk amunicji w ciągu roku. Dotychczas produkcja sięgała 2100 szt w tym samym okresie. To niemal podwojenie wydolności fabryk.

Produkcja pocisków Javelin ma sięgnąć 4000 szt. rocznie

CEO Lockheed Martin James Taiclet w wywiadzie dla reuters.com przyznał, że zwiększenie produkcji pocisków Javelin uwarunkowane jest trwającym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Fabrykę Lockheed Martin w Alabamie odwiedził sam prezydent Stanów Zjednoczonych USA – Joe Biden.

Dotychczas USA wsparło Ukrainę sprzętem wojskowym o wartości niemal 3,5 mld dolarów. Wliczają się w to pociski Javelin, haubice, przenośne zestawy obrony przeciwlotniczej Stinger, amunicja i kamizelki kuloodporne.

Pociski FGM-148 Javelin mogą razić cele naziemne w odległości 4750 metrów. Sama głowica waży 8,4 kg. Wyrzutnia pozwala wybrać dwie trajektorie lotu pocisku: po linii prostej lub najpierw wznosząc się a następnie spadając na cel z góry, co powoduje największe uszkodzenia w przypadku czołgów (wieże czołgów posiadają najcieńszy pancerz i stanowią słabe ogniwo pojazdu). Pocisk Javelin zdolny jest uszkodzić nawet czołg wyposażony w pancerz reaktywny.

Jeden pocisk Javelin kosztuje 80 000$.

Sprawdź również:


Źródło: reuters.com

Zdjęcie: pl.wikipedia.org

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze