Kto ma broń atomową? Kraje z bronią jądrową – Lista 2022

Kto ma broń atomową? Kraje z bronią jądrową – Lista 2022

Wojna nuklearna może pociągnąć za sobą poważne i co gorsza nieodwracalne konsekwencje dla milionów ludzi. Zastanawiamy się nad o tym szczególnie teraz, w obliczu trwającej wojny w Ukrainie. Jakie kraje mają bombę atomową i co to oznacza dla wszystkich przeciętnych obywateli?

Kto ma broń atomową?

Na całym świecie jedynie 9 państw posiada broń atomową: Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Pakistan, Indie, Izrael oraz Korea Północna. Łączny arsenał atomowy to ponad 13 tys. głowic jądrowych.

Kto posiada broń atomową? Lista 2022

Państwo Ilość głowic jądrowych
Rosja 6257
Stany Zjednoczone USA 5600
Chiny 350
Francja 290
Wielka Brytania 225
Pakistan 165
Indie 160
Izrael 90
Korea Południowa 45

Warto dodać, że większość głowic jądrowych to pozostałości po okresie Zimnej Wojny. W Rosji i Stanach Zjednoczonych USA, teoretycznie 3660 głowic oczekuje na demontaż i jest wyłączona z arsenału. Pomimo sukcesywnego demontażu ładunków atomowych przez USA, większość krajów decyduje się na zachowanie większości potencjału nuklearnego, na wypadek różnych “czarnych scenariuszy”. Nieoficjalnie uważa się, że Chiny, Indie, Korea Północna, Pakistan, Rosja i Wielka Brytania stale zwiększają asortyment jądrowy.

Lista krajów z bronią atomową została stworzona w oparciu o dane dostarczone przez Federację Amerykańskich Naukowców (Federation of American Scientists, FAS).

Czy Polska może otrzymać broń atomową?

Ostatnimi często można usłyszeć dyskusje o pomyśle rozlokowania broni jądrowej w bazach polskiego wojska. Dzięki temu znacząco wzrosłyby możliwości obronne terytorium państwa. Według nowego wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego rozważane są różne kroki i działania mające na celu ewentualne przystąpienie Polski do programu współdzielenia broni jądrowej NATO. Mimo ogromnego sprzeciwu ze strony opozycji trzeba zauważyć, że udział w tzw. programie NATO Nuclear Sharing jest w pełni możliwy.

Trzeba jednak zauważyć, że jakikolwiek rozgłos medialny uderzający w strategiczne plany rozwoju militarnego, nie zawsze jest zalecany.

Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.