Kryzys energetyczny w Indiach – rośnie wydobycie węgla

Kryzys energetyczny w Indiach – winne są klimatyzatory

Aktualności ze świata

Fala upałów wzmaga kryzys energetyczny w Indiach. Z tego powodu planuje się ponowne otwarcie ponad 100 kopalni węgla, aby zwiększyć podaż tego surowca do elektrowni węglowych. Decyzja ta została podjęta pomimo tego, że wcześniej kopalnie te okazały się nierentowne, a dodatkowo Indie plasują się na 3. miejscu w rankingu państw emitujących do atmosfery najwięcej gazów cieplarnianych.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Indiach sięgnęło kolejny szczyt w kwietniu 2022 roku. Kryzys ten spowodowała nagła fala upałów, które przyczyniły się do częstszego korzystania z klimatyzatorów przez 3/4 ludności tego kraju.

Indie zwiększają wydobycie węgla o 100 mln ton w ciągu następnych 2-3 lat

Indie to drugi (zaraz po Chinach) największy konsument, producent i importer węgla na świecie. Władze zapowiadają niemal dwukrotny wzrost wydobycia węgla i zwiększenie jego podaży o nawet 100 milionów ton w ciągu kolejnych 2-3 lat. Taką wydajność mają osiągnąć na nowo otwarte kopalnie tego surowca, a zatem do tej liczby trzeba doliczyć już funkcjonujące kopalnie.

Ubiegłoroczne wydobycie węgla w Indiach wyniosło ponad 770 mln ton. Jeszcze większe jest zużycie tego surowca, sięgające ponad miliarda ton. Docelowo Indie planują zwiększyć wydobycie węgla o 60% do roku 2024, kiedy to na powierzchnię ma zostać dostarczane nawet miliard ton tego surowca.

Indie nieustannie dążą do pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, niemniej jednak jako kraj rozwijający się, jeszcze przez długi czas musi opierać swój trzon energetyczny o surowce kopalniane.

źródło: economictimes.indiatimes.com

Przy okazji dowiedz się, czym jest mazut i kaloryczność węgla.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze