Pisanie oficjalnej wiadomości e-mail może stworzyć nie lada kłopot. Szczególnie, gdy zależy nam na zachowaniu profesjonalizmu i szacunku do odbiorcy. Problem może pojawić się nawet przy odpowiednim formułowaniu słów, takich jak “w załączeniu” lub “w załączniku”. A zatem która forma jest poprawna?
Jak piszemy: w załączeniu czy w załączniku?
Jeżeli do wiadomości e-mail dodajemy dodatkowe pliki, zdjęcia czy dokumenty, wtedy należy użyć sformułowania: “w załączniku” lub “załączam”.
Przykłady:
(…) W załączniku znajdą Państwo zdjęcia szkód spowodowanych silnym wiatrem i ulewą. Proszę o informację w kwestii odszkodowania.
(…) Z uwagi na konieczność udokumentowania szkód wyrządzonych przez silny wiatr i deszcz, załączam również zdjęcia uszkodzeń.
Dlaczego właśnie tak? Wynika to z różnic w mowie potocznej i oficjalnej. W przypadku nieformalnych wypowiedzi, często stosujemy takie zwroty jak “w załączeniu” czy “w nawiązaniu”. Nie stwarza to problemów, o ile nie kierujemy ich w stronę ważnych dla nas osób, np. urzędników czy pracodawców.
Jeżeli formułujemy oficjalną, urzędową lub biznesową wiadomość, powinniśmy kierować się obowiązującymi zasadami językowymi, a te jednoznacznie wskazują na zwroty “w załączniku” lub “załączam”, które uznawane są za poprawne.
Ciekawostka: Niektóre aplikacje pocztowe automatycznie wykrywają słowa związane z “załącznikami” i automatycznie wyświetlają komunikat przypominający o chęci dodania załącznika do wiadomości. Dzięki temu, jeśli chcemy coś załączyć, nie wyślemy przypadkowo pustej wiadomości e-mail (tzw. bez dodatkowych plików).
Zobacz również: Jak zaadresować kopertę? Właściwe adresowanie koperty