Sprawdzanie numeru w internecie – jakie dane możemy znaleźć?

Sprawdzanie numeru w internecie

Siecią rządzą dziś media społecznościowe, portale informacyjne, serwisy streamingowe czy gry online. Internet jest także największą i najbardziej użyteczną bazą danych w naszej historii. Nie inaczej jest w przypadku numerów telefonów, o których wiele możemy dowiedzieć się właśnie w sieci. Może być to pomocne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku nieznanych numerów, które próbują się do nas dodzwonić. Czy zawsze stanowią one niebezpieczeństwo i gdzie sprawdzić numery w internecie? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Kto dzwoni z nieznanego numeru?

Nieznany numer na wyświetlaczu telefonu to dla wielu osób powód do niepokoju, strachu czy nawet paniki. Sporo się słyszy o próbach wyłudzeń, oszustw czy naciągnięć telefonicznych. Nieuczciwi dzwoniący starają się żerować na naszej nieuwadze, naiwności, niewiedzy czy łatwowierności. Zdarza się również, że wykorzystują oni zaawansowane techniki negocjacji i perswazji, które mają osłabić nasze obiekcje i pomóc w oszukaniu nas. Zdarza się również że z nieznanego numeru dzwonią nachalni sprzedawcy, którzy stosują nieuczciwe praktyki sprzedażowe. Nie każdy nieznany numer musi jednak stanowić zagrożenie. Z takiego identyfikatora może przecież dzwonić przedstawiciel naszego operatora sieci komórkowej, banku, firmy czy instytucji państwowej. Z takiego numeru może także dzwonić znana nam lub nawet bliska osoba, która w wyniku zdarzenia losowego utraciła dostęp do swojego numeru telefonu. Idealnym rozwiązaniem wydaje się więc potencjalna możliwość sprawdzenia właściciela numeru w sieci i okazuje się, że w dużej ilości przypadków mamy taką możliwość.

Czy da się sprawdzić właściciela każdego numeru?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i nikogo raczej nie zaskoczy – nie. Nie zawsze możemy sprawdzić, kto jest po drugiej stronie słuchawki. W wielu przypadkach pomóc może jednak internet, w którym znajdziemy przydatne opinie lub komentarze innych użytkowników. Czyj to numer? Odpowiedź na to pytanie może przynieść na przykład serwis Infonumer, który zbiera opinie i komentarze internautów. Dzięki niemu dowiemy się, czy nieznany numer telefonu niesie za sobą potencjalne niebezpieczeństwo. Sprawdzone numery możemy dodać do naszej listy kontaktów – te niebezpieczne warto natomiast zablokować. Tego rodzaju serwisy często działają za opłatą – warto więc przed skorzystaniem z nich zapoznać się z regulaminem i cennikiem tego rodzaju usługi. Pamiętać należy, ze czasem zidentyfikować numer pomoże nam zwykła wyszukiwarka – zwłaszcza, gdy jest on powiązany z konkretną firmą, marką lub osobą, która udostępniła go w sieci.