Prawnik nieruchomości w Warszawie pomoże podczas negocjacji

Prawnik nieruchomości

Usługi prawnika wyspecjalizowanego w branży nieruchomości, kojarzą się przede wszystkimi z poradami oraz takimi czynnościami, jak chociażby audyt prawny nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że dobry ekspert prawny może zaoferować firmom również pomoc negocjacyjną.

Nasz artykuł wyjaśnia, w jakich sytuacjach szczególnie pomaga takie negocjacyjne wsparcie, które może być elementem szerszego pakietu obsługi prawnej inwestycji. Wspomnianym pakietem powinny zainteresować się nie tylko duże firmy. Skutki ewentualnego zaniedbania ważnych aspektów prawnych mogą być bowiem bardzo kosztowne finansowo w stosunku do wydatków, jakie trzeba ponieść na wynagrodzenie dobrego specjalisty (takiego jak np. prawnik od nieruchomości w Warszawie).

Prawnik dobrze wie jakie mogą być sporne aspekty

Pomoc negocjacyjna prawnika specjalizującego się w nieruchomościach jest ważna między innymi dlatego, że taki ekspert zna wszystkie kluczowe elementy popularnych umów. Są to jednocześnie newralgiczne aspekty, które może przeoczyć przedsiębiorca nieobeznany z tematem. Przykład stanowią dokładne zasady waloryzacji wynagrodzenia dla wykonawcy robót budowlanych.

W interesie kontrahenta oczywiście nie leży zbytnie akcentowanie faktu, że proponowany wzorzec umowy zawiera postanowienia szczególnie korzystne dla niego (dotyczące chociażby wspomnianej wcześniej waloryzacji). Jeżeli przedsiębiorca nie zwróci odpowiedniej uwagi na takie „haczyki” umowne, to skutki mogą być dotkliwe finansowo. Na szczęście, pomoc eksperta takiego jak prawnik do spraw nieruchomości zapobiega podpisaniu umowy niekorzystnej dla firmy.

Ekspert zawsze bardzo dokładnie sprawdza umowę

Prawnik wyspecjalizowany w aspektach związanych z nieruchomościami i procesem inwestycyjnym sprawdzi również, czy umowa zaproponowana jego klientowi nie zawiera niejasnych lub zbyt ogólnych postanowień. Takie klauzule mogą bowiem zwiększać ryzyko sporu sądowego. Rozstrzygnięcie różnicy zdań kontrahentów przez sąd jest niekorzystne nie tylko ze względu na koszty, jakie generuje takie rozwiązanie.

Warto również pamiętać, że średni czas trwania postępowania procesowego w sprawach gospodarczych systematycznie się wydłuża. Dane Ministerstwa Sprawiedliwości wskazują, że w 2016 r. przeciętna sprawa gospodarcza trwała 14,7 miesiąca. Analogiczny wynik z 2019 roku oraz 2020 roku wynosił już odpowiednio 17,4 miesiąca i 20,7 miesiąca. Jeżeli prawnik specjalizujący się w rynku nieruchomości sprawdzi umowę oraz jej załączniki, to prawdopodobieństwo uwikłania się w długotrwały spór sądowy będzie o wiele mniejsze.

Podczas zakupu działki pomoc także jest przydatna …

Bardzo ważne negocjacje dotyczą również umowy związanej z zakupem nieruchomości przez przedsiębiorcę. Zwykle jest to nieruchomość gruntowa (zabudowana lub niezabudowana), którą firma wykorzysta do celów inwestycyjnych. W przypadku zakupu nieruchomości, oczywiście obowiązuje wymóg zawierania umów z pomocą notariusza. Mimo tego, pomoc negocjacyjna takiego eksperta jak prawnik do spraw nieruchomości na pewno okaże się przydatna (chodzi miedzy innymi o sprawdzenie, czy dana nieruchomość nie posiada wad prawnych oraz o uchronienie nabywcy przed koniecznością dochodzenia roszczeń na drodze sądowej).