Praca zdalna – jak pandemia zmieniła rynek pracy?

Praca zdalna - jak pandemia zmieniła rynek pracy?

Pandemia koronawirusa spowodowała spore zawirowania zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym wielu osób. Bardzo popularna stała się praca zdalna. Wiele wskazuje na to, że zostanie z nami także po pandemii.

Praca zdalna coraz bardziej popularna

Praca zdalna polega na świadczeniu obowiązku pracy poza miejscem zatrudnienia, ale przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, przede wszystkim łącza internetowego. Nie każda praca świadczona w domu będzie nosiła miano zdalnej. Czym innym jest bowiem home office, a czym innym znane od dawna chałupnictwo.

O ile przed pandemią zdalnie pracował zaledwie co dziesiąty pracownik, to już w tej chwili liczba ta trzykrotnie wzrosła i wiele wskazuje na to, że nadal będzie się zwiększała. Pracownicy doceniają plusy pracy zdalnej i jasno mówią, że wcale nie tęsknią za powrotem do biur. Najwięcej zwolenników home office jest w branży IT, tu chęć pracy zdalnie wykazuje ponad 90% zatrudnionych, z czego ponad połowa deklaruje chęć poszukiwania nowego pracodawcy, jeśli dotychczasowy nie będzie otwarty na ich oczekiwania.

Dlaczego pracownicy chcą pracować zdalnie?

Praca zdalna, początkowo traktowana jako zło konieczne, z czasem zyskała na popularności. W tej chwili coraz więcej osób wyraża chęć świadczenia pracy w ten sposób także po pandemii. W grę najczęściej wchodzi praca hybrydowa. Oferty pracy świadczonej w ten sposób pojawiają się coraz częściej.

Pracownicy jako zalety pracy zdalnej wskazują brak konieczności dojazdów, elastyczny czas pracy, brak dress code, pracę w systemie projektowym nie godzinowym. Za plus wskazuje się też brak stałego nadzoru, możliwość pracy w godzinach wieczornych i nocnych.

Osoby pracujące zdanie doceniają też brak konieczności dojazdów, co oznacza oszczędność w ciągu dnia około dwóch godzin.

Praca zdalna w oczach pracodawców

Pracodawcy także docenili pracę zdalną, chociaż początkowo brak stałego kontaktu z pracownikami był dla nich dość deprymujący. Jednak szybko okazało się, że tryb home office wyzwolił w pracownikach większą samodyscyplinę, lepszą organizację pracy i kreatywność.

Nie da się też ukryć, że zatrudniając pracowników pracujących w trybie zdalnym łatwiej stworzyć zespół fachowców, ponieważ nie trzeba się ograniczać do bliskich okolic biura. W tej chwili zatrudnienie pracownika, który mieszka kilkaset kilometrów od macierzystej firmy nie jest niczym zaskakującym.

W jakich zawodach można pracować zdalnie?

Jest szereg zawodów, które można wykonywać bez wychodzenia z domu. W wielu przypadkach wystarczy laptop z dostępem do internetu i można pracować nawet z kawiarni, plaży, hotelu itp. Korzystają z tego tzw. cyfrowi nomadzi, którzy podróżują po świecie, nie przestając pracować.

Zdalnie najchętniej pracują przedstawiciele branży IT. Głównie programiści, ale też administratorzy sieci i baz danych oraz web deweloperzy i graficy. Kolejną grupą osób pracujących zdalnie są copywriterzy, którzy bardzo rzadko pracują w biurach.

Pandemia sprawiła, że praca zdalna pojawiła się także w tych zawodach, w których wcześniej w zasadzie nie była stosowana. Należą do nich przede wszystkim agenci ubezpieczeniowi i nieruchomości. Usługi zdalnie świadczą też księgowi, architekci i projektanci przemysłowi. Pojawił się też zupełnie nowy zawód, który można wykonywać tylko zdalnie – wirtualna asystentka.