Klucze udarowe pneumatyczne – jakie wybrać?

Klucze udarowe pneumatyczne - jakie wybrać?

Narzędzia pneumatyczne z roku na rok cieszą się coraz większym uznaniem, zarówno wśród profesjonalistów, jak i nowicjuszy. Największe zainteresowanie wzbudzają klucze pneumatyczne, w tym przede wszystkim klucze udarowe. Zastanawiasz się, jaki klucz pneumatyczny wybrać? W tym artykule podpowiadamy, dlaczego warto i na co należy zwrócić uwagę!

Narzędzia pneumatyczne a zastosowanie sprężonego powietrza

Sprężone powietrze z roku na rok staje się coraz popularniejszym medium roboczym, głównie z uwagi na niemal nieograniczone możliwości jego zastosowania. Jednak znaczna większość z nich w praktyce oznacza konieczność wyposażenia się w dodatkowe akcesoria do kompresora. Ostatecznie to właśnie narzędzia pneumatyczne decydują o tym, do czego możesz wykorzystać moc sprężonego powietrza.

Narzędzia takie są odpowiednikami narzędzi elektrycznych, a podstawową różnicą między nimi jest rodzaj napędu, który umożliwia ich pracę. Modele elektryczne, zarówno sieciowe, jak i akumulatorowe, zasilane są prądem, natomiast urządzenia pneumatyczne do pracy potrzebują właśnie sprężonego powietrza. Jedyną przeszkodą, jaką podczas pierwszej przygody z narzędziami pneumatycznymi napotkać mogą mniej zaawansowani użytkownicy, jest brak kompresora. O ile bowiem sprężarka powietrza stoi w każdym profesjonalnym warsztacie samochodowym czy serwisie opon, o tyle nie każdy ma ją w garażu czy w przydomowym warsztacie.

Jeśli jednak dużo majsterkujesz, lubisz samodzielnie przeprowadzać remonty i prace montażowe, a do tego należysz do grona praktykujących wielbicieli motoryzacji, kompresor bez wątpienia powinien znaleźć się w Twoim domu. Pozwoli Ci on pracować nie tylko z kluczami pneumatycznymi, ale i z wieloma innymi praktycznymi narzędziami na sprężone powietrze. Jeśli posiadasz już kompresor, pozostaje Ci tylko wybrać właściwy klucz pneumatyczny. Do dzieła!

Jaki klucz pneumatyczny będzie lepszy od elektrycznego?

Wśród dostępnych na rynku narzędzi pneumatycznych największą popularnością cieszą się klucze pneumatyczne. W grupie tych urządzeń znajdziesz zarówno klucz zapadkowy czy impulsowy, jak i klucz udarowy pneumatyczny. Pod względem zainteresowania ze strony użytkowników profesjonalnych, od lat wyprzedzają one swoje sieciowe i akumulatorowe odpowiedniki. Z czego to wynika?

Klucze udarowe pneumatyczne - jakie wybrać?

Klucze pneumatyczne, podobnie jak pozostałe narzędzia do kompresora, są znacznie trwalsze i bardziej ekonomiczne – zarówno podczas zakupu, jak i w eksploatacji. Dzięki prostej konstrukcji są mało awaryjne i łatwe do naprawy. Są też bardziej wytrzymałe na przeciążenia oraz wykazują większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i inne czynniki atmosferyczne. Niska waga kluczy pneumatycznych pozwala na ich bezpieczne i swobodne użytkowanie, nawet podczas długich cyklów pracy. Dzięki temu stanowią one najwygodniejszą i w pełni funkcjonalną alternatywę dla kluczy elektrycznych.

Jednak tym, co w największym stopniu decyduje o przewadze kluczy pneumatycznych, są ich parametry techniczne – przede wszystkim zaś znacznie wyższe momenty obrotowe (w specyfikacjach produktów wyrażane jednostką Nm). W praktyce oznacza to, że z ich pomocą możesz odkręcać i dokręcać śruby ze znacznie większą siłą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kluczy udarowych, przeznaczonych do bardziej wymagających napraw, ale dotyczy bezwzględnie wszystkich rodzajów kluczy pneumatycznych.

Wybór właściwego klucza powinien być podyktowany przede wszystkim rzeczywistymi potrzebami użytkownika. Jeśli potrzebujesz narzędzia, które ułatwi Ci lżejsze prace w trudno dostępnych miejscach, wybierz klucz zapadkowy (tzw. grzechotkę). Jeśli szukasz wydajnego sprzętu klasy przemysłowej, przemyśl zakup klucza impulsowego. Wśród większości użytkowników największą popularnością cieszą się jednak najbardziej uniwersalne klucze udarowe i to zapewne na jeden z tych modeli padnie Twój wybór. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu pneumatycznego klucza udarowego!

Jaki klucz udarowy pneumatyczny do garażu, a jaki do użytku profesjonalnego?

Zanim zdecydujesz się na zakup klucza pneumatycznego, zwróć uwagę na jego wymagania, w szczególności w zakresie zapotrzebowania na powietrze. Ograniczone możliwości kompresorów z niższej półki – w tym przede wszystkim zbyt mała wydajność wylotowa – mogą skutecznie uniemożliwić Ci pracę z narzędziami pneumatycznymi o wyższych parametrach. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu kupować nowy kompresor. Z całą pewnością natomiast należy przemyśleć, do czego będziesz używać swojego klucza pneumatycznego.

Możliwości zastosowania klucza udarowego na powietrze w głównej mierze zależą od momentu obrotowego. Ten z kolei silnie uwarunkowany jest zastosowanym w narzędziu mechanizmem udarowym. Na te dwa parametry należy więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, aby ocenić, czy dany klucz pneumatyczny będzie odpowiedni do naszych potrzeb.

Jeśli szukasz wydajnego narzędzia do samodzielnych prac serwisowych i konserwacyjnych w przydomowym garażu, drobnych remontów lub prac montażowych, wybierz udarowy klucz pneumatyczny o maksymalnym momencie obrotowym między 1000 a 1500 Nm z mechanizmem udarowym typu Twin Hammer lub Jumbo. Jeśli Twój klucz udarowy ma być przede wszystkim kluczem do kół, postaw na model o momencie obrotowym ok. 1500 Nm. Klucz o dużo niższej sile sprawdzi się np. przy wymianie świec zapłonowych, ale może mieć problem z odkręceniem zapieczonej śruby. Pamiętaj, że takie parametry będą odpowiednie w przypadku skuterów, motorów oraz aut osobowych. Do takich zastosowań modele te przydadzą się również fachowcom na co dzień pracującym w zakładach usługowych branży motoryzacyjnej.

Jeśli jednak potrzebujesz klucza udarowego do kół pojazdów innych niż osobowe – busów, aut dostawczych i ciężarowych, a także specjalistycznych pojazdów i maszyn rolniczych lub budowlanych – nie obejdziesz się bez modelu o znacznie wyższym momencie obrotowym oraz udarze typu Twin Hammer lub Twin Hammer Clutch. Bezpieczną dolną granicą jest w tym wypadku 3800-4000 Nm. Takich narzędzi wymagają również pozostałe aktywności użytkowników profesjonalnych: montaż i demontaż maszyn podczas prac konserwacyjnych, montaż produkcyjny czy budowa konstrukcji stalowych i rusztowań.

Bez względu na to, czy szukasz urządzenia do zastosowań profesjonalnych, czy też standardowego klucza udarowego do kół, który ułatwi Ci pracę w przydomowym garażu – stawiaj na klucze pneumatyczne o wyższych momentach obrotowych, ale z możliwością ich regulacji. Dzięki tej funkcji możesz bez problemu dostosować siłę klucza do różnych potrzeb i wymagań. Nie musisz wówczas martwić się ani o mocno zapieczone śruby, ani o bezpieczeństwo mniejszych i delikatniejszych elementów.

Wybierając pneumatyczny klucz udarowy, warto celować w modele z kompozytową obudową. Narzędzia wykonane z materiałów kompozytowych są znacznie lżejsze i dużo bardziej odporne na uszkodzenia oraz korozję. Jeśli chcesz mieć solidne urządzenie, które będzie Ci służyć przez lata, wybierz klucz pneumatyczny z kompozytu!

Kierując się wszystkimi powyższymi wskazówkami, w szerokiej ofercie kluczy udarowych pneumatycznych na pewno znajdziesz właściwy model dla siebie. Z pewnością już po pierwszych godzinach użytkowania docenisz wygodę i funkcjonalność tych urządzeń. Nie zwlekaj i sprawdź, ile przyjemności niesie praca z narzędziami pneumatycznymi!