Jaki to bank? Jak rozpoznać, w którym banku założone zostało dane konto?

Jaki to bank? Jak rozpoznać, w którym banku założone zostało dane konto?

Od tego, jaka instytucja operuje konkretnym kontem, zależy nie tylko „trasa” pokonywana przez wysłane środki, ale także tempo ich przekazania. Ono z kolei może okazać się kluczowe przy pilnych transakcjach i przelewach. Jak więc sprawdzić, w którym banku znajduje się konkretne konto?

Automatyczne sposoby ustalania banku docelowego

Nowoczesność podarowała użytkownikom wiele narzędzi, które mają pomóc im w nawigowaniu po świecie finansów i bankowości. Powstały też specjalne, niezbyt skomplikowane softy, które z dużą dokładnością określają, w jakim banku założone jest konto. Jeden z nich, który poleca portal wiecej-gotowki.pl, oferuje strona Narodowego Banku Polskiego.

Tego typu narzędzia nie zapisują danych, więc numery kont, które podacie, nie znajdą się w żadnej bazie. Zamiast tego systemy korzystają z prostej metody rozpoznawania banku, która może być użyta również przez użytkowników. Jak więc samodzielnie ustalić, w którym banku znajduje się konto?

Jak samemu rozpoznać, jaki to bank?

Konieczne będzie rozbicie standardowego NRB (Numeru Rachunku Bankowego), jaki znamy z codziennych transakcji, na czynniki pierwsze. Wbrew pozorom, nie jest to losowy ciąg cyfr, a ustrukturyzowany kod, który pozwala namierzyć kraj, identyfikator banku i konkretny rachunek, do którego 26-cyfrowy numer jest przypisany.

Żeby poprawnie odszyfrować bank, musimy skupić się na trzeciej, czwartej, piątej i szóstej cyfrze numeru konta. To one zdradzają, jaka instytucja odpowiedzialna jest za obsługę danego rachunku. Banki komercyjne (czyli takie w rękach prywatnych i nastawione na generowanie zysku) zawsze będą posiadały „0” na szóstej pozycji, dzięki czemu łatwiej je rozpoznać.

Identyfikatory poszczególnych banków dostępne są w bazie EWIB. Dla przykładu NBP opisane jest sygnaturą 1010, ING Bank Śląski 1050, a mBank 1140. Oczywiście zarejestrowanych banków jest wiele, a lista EWIB pozwala sprawdzić, czy konto należy do jednej z zaufanych instytucji.

Dlaczego warto dowiedzieć się, z jakiego banku pochodzi konto?

Większość przedsiębiorców i osób fizycznych nie stosuje tego rozwiązania, po prostu puszczając przelewy i odbierając je bez sprawdzania banku. Szybkie sprawdzenie instytucji finansowej może jednak wiele powiedzieć nam o drugiej stronie transakcji, a nawet stać się jednym z filtrów pozwalających odsiać potencjalne oszustwa.

Poza tym, przelewy między kontami założonymi w tym samym banku posyłane są niemal natychmiastowo, bez udziału systemu Elixir. Jeśli zatem zależy ci na czasie, a widzisz, że druga strona ma konto w tym samym banku co Ty, możesz zaoszczędzić na ekspresowych płatnościach.

Więcej o rozpoznawaniu banku na wiecejgotowki.pl.