Jak się pisze wujek? Czym się różni wujek od stryjka?

jak się pisze wujek – wujek czy wójek

Przy wielu okazjach możemy zastanawiać się, jak poprawnie napisać wyraz wujek. Problem ten dotyczy głównie małych dzieci, które nadal mają trudność z zapamiętywaniem zasad gramatycznych. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak się pisze: wujek czy wójek oraz czym różni się wujek od stryjka.

Jak się pisze wujek?

Słowo “wujek” zawsze piszemy przez “u” otwarte. Wyraz ten to po prostu zdrobnienie od słowa “wuj“, które również zapisujemy przez “u” otwarte. Niekiedy wprowadza się błędne skojarzenie ze słowem “wójt“, przez co powstaje pewna dygresja, przez jakie “u” należy pisać słowo “wujek”.

Zgodnie z nieoficjalną zasadą języka polskiego, wyrazy o długiej tradycji historycznej powinny być pisane w niezmiennej formie, a właśnie taka zasada dotyczy słowa “wuj”. A zatem skoro “wujek” jest tylko zdrobnieniem, to nie powinniśmy zmieniać przyjętych już zasad gramatycznych.

Wujek czy wójek?

Zgodnie z przyjętymi zasadami ortograficznymi, poprawną formą zapisu jest wujek przez u otwarte. Skąd zatem wzięła się na wątpliwość? Najprawdopodobniej powstała ona w wyniku skojarzenia ze słowem wójt, które prawidłowo piszemy przez “ó” zamknięte. Oba te wyrazy zaczynają się tak samo, stąd też skojarzenie to może mylić w wielu sytuacjach.

Najprościej pokazać to na przykładach:

Wójt gminy Marcowicze jest moim dalszym wujkiem.

Mój wujek jest kandydatem na stanowisko wójta.

– Wujku, jakie masz plany na dzisiaj?

Kim jest stryjek?

Bardzo często zastanawiamy się, jaka jest różnica miedzy wujkiem a stryjkiem. Warto poznać definicję obu tych słów.

  • Wuj, wujek – nazwa relacji rodzinnej zachodzącej w stosunku do krewnego, który jest bratem matki lub ojca albo mężem siostry matki lub ojca. Czasami wujkiem nazywa się również każdego dalszego krewnego lub powinowatego wyższego pokolenia.
  • Stryjek – wychodząca z powszechnego użycia nazwa relacji rodzinnej zachodzącej w stosunku do krewnego, który jest bratem ojca.

W obecnych czasach nie powinniśmy z tym mieć żadnych problemów, ponieważ w obiegu są po prostu słowa wujek i ciocia.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.