Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często odczuwamy stres. Co zrobić by jak najlepiej się zaprezentować i pomimo zdenerwowania zachować pewność siebie? Pamiętaj trening czyni mistrza, a im lepsze przygotowanie, tym mniejsze napięcie i większa swoboda. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz swoją szansę na powodzenie.
Zacznij od poznania swoich mocnych stron
Niektórym osobom ciężko jest mówić o sobie, a tym bardziej o swoich zaletach. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga od kandydata jak najlepszego przedstawienia swojej osoby. Warto zatem przełamać swój wewnętrzny opór i popracować nad mówieniem o sobie.
Poznaj firmę, której chcesz być częścią
Dowiedz się jak najwięcej o firmie: wartościach, działalności, najnowszych projektach itp. Pomogą Ci w tym: strona internetowa i media społecznościowe organizacji. Zastanów się, dlaczego chciałbyś pracować właśnie dla tej firmy. Może jej wartości są bliskie Twoim? Twoje zainteresowanie z pewnością zostanie zauważone i docenione. Nie bój się także zadawać pytań na temat stanowiska pracy.
W co się ubrać i jak się zachowywać?
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, zatem postaraj się o mocne wejście. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa.
Punktualność to podstawa, pokazuje, że szanujesz czas innych osób. Oprócz tego koniecznie zadbaj o swój wygląd. Pamiętaj również o odpowiednim przywitaniu i podaniu ręki – delikatny uścisk dłoni może zostać odczytany jako brak skłonności do dominacji.
Zadbaj o estetyczny, formalny i elegancki strój. Ubierz się zgodnie z panującym w firmie dress codem.
Co i jak mówić?
- Unikaj żargonu.
- Mów na temat.
- Odpowiadaj na każde pytanie.
- O swoich byłych pracodawcach mów jedynie dobrze.
- Mów prawdę.
- Zadawaj pytania na temat firmy i stanowiska.
- Podziękuj za poświęcony czas.
Curriculum Vitae – powinieneś je znać
CV jest dla rekrutera narzędziem na podstawie którego zadaje pytania. Może często odnosić się do niego podczas rozmowy. Dlatego warto pamiętać co się w nim znajduje. W tym celu wydrukuj kopię i kilka razy przeczytaj. CV i listy motywacyjne stworzone za pośrednictwem narzędzia CV-maker.pl, świetnie prezentują się również na papierze.
Rekruterzy często nie mają czasu by dokładnie zapoznać się z Twoim CV. Bądź dla nich wyrozumiały i cierpliwie odpowiadaj na pytania dotyczące Twojego doświadczenia.
Przygotuj się na trudne pytania
Przygotuj się na niewygodne oraz podchwytliwe pytania, np. o Twoje słabe strony. Oprócz typowych pytań mogą pojawić się także te dotyczące konkretnej sytuacji. Mają one na celu sprawdzenie, czy potrafisz rozwiązywać problemy.
Co wziąć ze sobą na rozmowę?
Przygotuj kilka kopii swojego CV. Pamiętaj o referencjach. Przydadzą się także: długopis, notes z zestawem pytań do rekrutera, miętówki.
Pamiętaj także o jakościowym śnie oraz zdrowej, napędzającej umysł diecie. Oprócz umiejętności autoprezentacji rozmowa kwalifikacyjna wymaga sprawnego zarządzania stresem i emocjami. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zmniejszysz swój poziom stresu. Przed samą rozmową postaraj się ustabilizować swój oddech, w tym celu wykonaj kilka głębokich wdechów i wydechów.
Powodzenia!