Ile waży szklanka mąki? Jak odmierzać mąkę w przepisach?

Ile waży szklanka mąki

Mąka stanowi podstawowy składnik wielu przepisów kulinarnych, zarówno tych starodawnych, jak i tych w nowoczesnej gastronomii. Problem może stanowić niekiedy odmierzanie mąki, jeżeli przepis podaje ilość w gramach lub dekagramach, a my nie dysponujemy wagą kuchenną. W takich sytuacjach warto wiedzieć, ile waży szklanka mąki.

Czym jest mąka i jakie są rodzaje mąki?

Mąka przybiera formę drobno zmielonego proszku. Powstaje on na skutek silnego rozdrobnienia ziaren zbóż. W zależności od rodzaju mąki, wykorzystuje się ją nie tylko do pieczenia, gotowania i ogólnej gastronomii, ale również jako paszę na zwierząt lub na potrzeby przemysłowe.

Mąki możemy podzielić na kilka sposobów. Jednym z nich jest podział na mąkę chlebową i niechlebową. Do mąki chlebowej zalicza się mąkę pszenną i żytnią, podczas gdy mąkę niechlebową możemy podzielić na te wytwarzaną z owsa, pszenżyta, kukurydzy czy ryżu.

Wyróżnia się także odmienne typy mąki, które stanowią o zawartości składników mineralnych. Dla przykładu typ 450 określa zawartość 0,45%, typ 750 zawartość 0,75%, a typ 2000 zawartość 2,00% substancji mineralnych w mące.

Ile waży szklanka mąki?

Szklanka mąki pszennej typ 500 waży k. 130 g (netto). Cięższa jest mąka ziemniaczana, której szklanka waży 200 g (netto). Z kolei mąka graham waży 160 g, a najcięższa krupczatka aż 210 g.

Dowiedz się również, ile waży szklanka cukru, ile waży jajko, ile waży łyżeczka soli oraz jakie są rodzaje kawy!

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze