Ile ml ma szklanka? Ile wody zmieści się w szklance?

Ile ml ma szklanka? Ile wody zmieści się w szklance?

Przeglądając różne przepisy kulinarne możemy natrafić na pojęcie “szklanka wody“, “szklanka mąki” czy “szklanka cukru“. W pierwszej chwili wydaje się to całkiem zrozumiałe, jednak dopiero sięgając po takową szklankę zastanawiamy się, ile ml ma szklanka? Ile pomieści wody, mąki, cukru, mleka?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w użyciu są różnej wielkości szklanki. Nie oznacza to jednak, że nie można przyjąć dla ogólnych rozrachunków konkretnej (umownej) wartości. Ile zatem mililitrów ma przeciętna szklanka? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule!

Czym jest mililitr?

1 mililitr (ml) to 1/1000 litra. A zatem na 1 litr składa się 1000 mililitrów. W mililitrach odmierza się przeważnie bardzo niewielkie objętości cieczy, np. w przemyśle chemicznym lub farmaceutycznym. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, ale używać mililitrów w codziennym życiu. Jednostki te można łatwo przeliczać, np. 500 ml to 0,5 l. Więcej ciekawych informacji omówiliśmy w art. 1 litr ile to ml.

Ile ml ma szklanka?

Z uwagi na różne wielkości i objętości szklanek kuchennych przyjęło się, że 1 szklanka ma pojemność 250 ml (1/4 litra). W przeliczeniu na gramy, woda w szklance będzie ważyć 250 g (netto). Oczywiście mowa tutaj o klasycznych szklankach czy też kubkach kuchennych. Trzeba mieć na uwadze to, że w użyciu są zarówno mniejsze filiżanki, jak i duże kufle do piwa o pojemności nawet 0,5 litra.

Skoro wiemy już, że przeciętnej wielkości szklanka zmieści 250 ml wody, to możemy przy jej pomocy łatwo odmierzać wodę:

  • 2 szklanki wody = 500 ml (pół litra)
  • 4 szklanki wody = 1000 ml (litr)
  • pół szklanki wody = 125 ml
  • ćwierć szklanki wody = 62,5 ml

Ile mililitrów ma szklanka – jak sprawdzić?

Co zrobić, gdy nie wiemy ile mililitrów wody pomieści dana szklanka? Możemy to łatwo sprawdzić, pod warunkiem, że posiadamy dosyć precyzyjną wagę kuchenną.

Wystarczy położyć na wagę pustą szklankę i ją zważyć. Następnie wlewamy do niej wodę i ponownie ważymy. Różnica między tymi wartościami stanowić będzie masę netto znajdującej się wody w szklance. Na koniec pozostaje nam tylko przeliczyć gramy na mililitry w stosunku 1:1 (1 gram to ~1 ml wody).

Przykładowo, jeżeli masa wody netto wynosi 250 g, to objętościowo zajmuje ona ok. 250 ml.

Innym sposobem będzie przelanie znajdującej się w szklance wody do pojemnika z miarką. Jeżeli jednak nie posiadamy ani miarki, ani wagi kuchennej, wtedy możemy nieco improwizować i wykorzystać do tego celu np. wodę źródlaną czy mineralną w butelce. Jeżeli na etykiecie mamy napisane, że w butelce znajduje się 1 litr wody, to po jej przelaniu powinniśmy zapełnić 4 szklanki po 250 ml.

A zatem sposobów na sprawdzenie tego, ile mililitrów wody zmieści się w szklance, jest całkiem sporo.

FAQ

  • 500 ml ile to szklanek? Większość szklanek ma pojemność 250 ml, a to oznacza, że 500 ml (pół litra) zmieści się w 2 szklankach.
  • 125 ml ile to szklanek? 125 ml to dokładnie połowa szklanki. Wynika to z faktu, że pełna szklanka ma zazwyczaj 250 ml, a więc 125 to połowa z tego.
  • 100 ml ile to szklanek? 100 ml to niecała połowa szklanki, dokładnie 2/5 szklanki.
  • 200 ml ile to szklanek? 200 ml to niecała szklanka, a dokładnie 4/5 szklanki.

Z innych wpisów na naszej stronie, dowiesz się również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze