Ile jest kontynentów na świecie? Ilość kontynentów na Ziemi

Ile jest kontynentów na świecie? Ilość kontynentów na Ziemi

Szukając docelowego miejsca podróży czy też zgłębiając wiedzę o geografii świata, często zastanawiamy się, ile jest kontynentów na świecie. Z wielu powodów warto znać ich położenie na mapie świata, przybliżoną wielkość i charakterystykę. Wiedza ta przydaje się nie tylko w szkole, ale również podczas planowania wczasów zagranicznych czy teleturniejach. Sprawdźmy zatem, ile mamy kontynentów na Ziemi i co jeszcze warto o nich wiedzieć.

Czym jest kontynent?

Kontynent (łac. continens – łączny) to inaczej  obszar lądu o sporej powierzchni (najczęściej liczonej w milionach km²), otoczony ze wszystkich stron morzami i oceanami. Bardzo często kontynenty połączone są ze sobą niewielkimi przesmykami – wąskimi pasmami lądu (np. Ameryka Północna i Południowa).

Ile jest kontynentów na świecie?

Współcześnie bazując na geografii fizycznej, geologii i geotektonice, wyróżnia się 6 kontynentów:

  1. Afryka (30,4 mln km² powierzchni);
  2. Ameryka Południowa (17,8 mln km² powierzchni);
  3. Ameryka Północna (24,2 mln km² powierzchni);
  4. Antarktyda (13,2 mln km² powierzchni);
  5. Australia (7,7 mln km² powierzchni);
  6. Eurazja (54,8 mln km² powierzchni);

Warto jednak ujednolicić pojęcie Eurazji, ponieważ patrząc od strony geograficznej, jest to jeden kontynent, ale z uwagi na spore różnice kulturowe i historyczne, Eurazja traktowana jest jako dwa osobne kontynenty:

  • Europa (10,2 mln km² powierzchni);
  • Azja (44,6 mln km² powierzchni);

Z tego też powodu często mówi się o 7 kontynentach – wszystko zależy od kontekstu wypowiedzi i zastosowania naukowego.

Jaki jest największy kontynent na świecie?

Największym kontynentem na świecie pod kątem powierzchni lądu jest Azja o wielkości 44,6 mln km². Jest to w przybliżeniu 4-krotnie więcej niż powierzchnia przylegającej do niej Europy.

Najmniejszym kontynentem z kolei jest Australia o łącznej powierzchni 7,7 mln km² (7,5 mln km² nie licząc przylegających wysp).

Sprawdź również:


źródło: wikipedia.org
zdjęcie: unsplash.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.