Chcesz wynająć auto na kilka miesięcy – sprawdź kiedy się to opłaca

Chcesz wynająć auto na kilka miesięcy - sprawdź kiedy się to opłaca

Wynajem średnioterminowy samochodów to usługa, która zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Przed skorzystaniem z niej warto jednak przeanalizować opłacalność takiego rozwiązania. Pomoże w tym lektura niniejszego artykułu, który przedstawia na czym polega wynajęcie auta na kilka miesięcy oraz jak wyglądają wady i zalety wynajmu średnioterminowego.

Czym jest i na czym polega wynajem średnioterminowy samochodu?

Średnioterminowy wynajem auta to usługa świadczona przez wypożyczalnie, które udostępniają klientowi samochód na okres od 1 do 23 miesięcy. Tego typu model najmu łączy w sobie zalety wynajmu krótkoterminowego (do 30 dni) oraz długoterminowego (minimum 24 miesiące). Wynika to z faktu, że wynajem średnioterminowy jest bardziej atrakcyjny cenowo niż krótkoterminowy (dzięki dłuższemu okresowi najmu) oraz bardziej elastyczny niż długoterminowy (dzięki możliwości wcześniejszego zakończenia umowy lub jej wydłużenia na tych samych warunkach).

Na czym dokładnie polega wynajem średnioterminowy? Mechanizm działania jest praktycznie taki sam jak w przypadku wynajmu krótkoterminowego, czy długoterminowego, ponieważ najemca korzysta z auta udostępnionego przez wypożyczalnie w zamian za opłatę abonamentu. W czynsz wliczone są m.in. ubezpieczenia, serwis, czy opony sezonowe wraz z ich przechowywaniem i wymianą. Ile wynosi miesięczny abonament? To już kwestia indywidualna, ponieważ wysokość opłat zależy przede wszystkim od:

 • czasu trwania umowy – im dłuższy okres wynajmu tym z reguły niższe są koszty użytkowania samochodu w przeliczeniu na dobę. Abonament jest z reguły również dużo niższy niż w przypadku najmu krótkoterminowego (do 30 dni);
 • liczby wynajmowanych samochodów – jest to szczególnie istotne w przypadku firm, które wynajmując kilka lub kilkanaście aut mogą liczyć na specjalne zniżki;
 • model wynajmowanego samochodu – im droższy model wynajmowanego samochodu, tym droższe będą miesięczne opłaty za jego użytkowanie;
 • limit kilometrów – wysokość miesięcznego abonamentu uzależniona jest również od określonego w umowie limitu kilometrów. Im będzie on większy, tym droższy będzie czynsz najmu. Należy również mieć świadomość, że przekroczenie limitu wiąże się z naliczeniem przez wypożyczalnie dodatkowych kosztów.

Zalety wynajmu średnioterminowego samochodu

Wynajem samochodu na kilka miesięcy to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

 • możliwość wypożyczenia auta (bądź całej floty) na okres od 1 do 23 miesięcy w zamian za stałą miesięczną opłatę,
 • atrakcyjna cena użytkowania fabrycznie nowego auta,
 • szeroki wybór samochodów z różnych klas,
 • duża elastyczność i swoboda, która wynika z możliwości skrócenia lub wydłużenia okresu trwania umowy (w tej samej cenie),
 • w przypadku firm możliwość wliczenia wynajmu jako koszt uzyskania przychodu,
 • wszystko wliczone w cenę (serwisy, ubezpieczenia, wulkanizacja, naprawy, samochód zastępczy),
 • brak konieczności wykupu pojazdu i opłaty wstępnej,
 • brak problemów z późniejszą odsprzedażą auta,
 • brak weryfikacji zdolności kredytowej i długotrwałych formalności.

Wady wynajmu średnioterminowego aut

Zastanawiasz się, czy wynajem średnioterminowy samochodu ma jakieś wady? Oczywiście, że ma, ale nie są one na tyle istotne, by negatywnie wpłynąć na ocenę samej usługi. Należy do nich głównie fakt, że niemożliwe jest wykupienie auta na własność w przypadku, gdy po najemca po kilku miesiącach doszedłby do wniosku, że jest to idealny samochód dla niego. Co jeszcze można uznać za wadę? Przede wszystkim brak możliwości spersonalizowania auta (doboru koloru tapicerki, felg itp.), co można zrobić w przypadku zakupu nowego samochodu na własność. Wypożyczalnie oferują szeroką gamę modeli z bogatym wyposażeniem, jednak są to samochody, które mają przyciągnąć uwagę wielu różnych klientów, w związku z czym nie można dokonywać w nich żadnych przeróbek i należy je zwrócić w nienaruszonym stanie.

Kiedy opłaca się skorzystać z wynajmu średnioterminowego samochodu?

Kiedy warto skorzystać z wynajmu samochodu na kilka miesięcy? Takich sytuacji może być oczywiście wiele. Wynajem średnioterminowy może być opłacalny w szczególności wtedy, gdy chcemy jeździć nowym autem, ale nie stać nas na jego zakup lub uważamy, że najem to lepsza opcja w danym momencie. Być może dlatego, że chcemy co kilka miesięcy zmieniać samochód na nowy. Wynajem średnioterminowy upraszcza ten proces, ponieważ wystarczy oddać samochód i wypożyczyć nowy.

Wynajem samochodu na kilka miesięcy sprawdza się również w przypadku przedsiębiorców. Jest to korzystna opcja, gdy:

 • zatrudniają nowych pracowników na okres próbny, w związku z czym muszą wyposażyć ich w samochód służbowy,
 • odnotowują zwiększony ruch w szczycie sezonu,
 • chcą przetestować konkretny model auta pod kątem jego przydatności do pracy.

Doskonale widać, że wynajem średnioterminowy to na tyle elastyczne rozwiązanie, że sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Jest również atrakcyjne cenowo i wygodne, ponieważ pozwala jeździć nowym autem i nie martwić się o jego serwis, wymianę opon, czy dobór polisy ubezpieczeniowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze