Sprężarki śrubowe są bardzo wydajne, ciche i energooszczędne. Znajdują zastosowanie w wielu branżach, a choć kosztują więcej, to ich zakup szybko się zwraca. Na czym polega działanie takiej sprężarki?
Jak pracuje sprężarka śrubowa?
Podstawowym zadaniem kompresora śrubowego jest wytworzenie sprężonego powietrza. W tym typie sprężarki zwiększanie ciśnienia powietrza jest możliwe dzięki dwóm obracającym się śrubom – znajdują się one w specjalnej obudowie i podczas pracy zmniejsza się przestrzeń między nimi, wskutek czego otrzymywane jest sprężone powietrze. Wysokiej klasy sprężarki śrubowe, produkowane na przykład przez firmę Aerzen, są bardzo szczelne i precyzyjnie wykonane, dzięki czemu maszyna pracuje z wysoką wydajnością. Sprężarki śrubowe są w stanie osiągnąć ciśnienie robocze sięgające 15 bar.
Ze względu na swoją konstrukcję, sprężarka śrubowa jest mało awaryjna i potrafi pracować w trybie ciągłym przez bardzo wiele godzin. Wymaga oczywiście regularnego serwisowania, ale dobrze utrzymana maszyna wytrzyma długi okres eksploatacji oraz będzie pobierać mniej energii niż inne modele sprężarek.
Gdzie stosuje się sprężarki śrubowe?
Ten model sprężarki chętnie wykorzystuje się tam, gdzie wymagana jest praca w trybie ciągłym. Sprężarki śrubowe spotyka się w warsztatach, lakierniach, dużych zakładach produkcyjnych, oczyszczalniach ścieków, przy transporcie pneumatycznym, w przemyśle lotniczym, maszynowym, kolejnictwie.
Czym się różni kompresor olejowy od bezolejowego?
Do smarowania śrub oraz chłodzenia powietrza może być wykorzystywany olej, co jednak oznacza, że w sprężonym powietrzu pojawiają się resztkowe ilości oleju – w wielu miejscach nie jest to problemem i tak wyprodukowane sprężone powietrze nie pogarsza efektu końcowego, a nowoczesne filtry starają się oczyścić gaz w jak największym stopniu.
W branżach takich jak medycyna, farmacja czy elektronika powietrze musi jednak być idealnie czyste, stąd obecność sprężarek bezolejowych – ich efektywność jest nieco niższa i potrzebują one częstszego serwisu, za to jest gwarancja, że do sprężonego powietrza nie przedostaną się żadne drobinki oleju oraz innych szkodliwych substancji.