110 kW ile to koni mechanicznych? Zamiana 110 kW na KM

110 kW ile to koni

Moc silnika wyrażana w koniach mechanicznych (KM) odgrywa bardzo ważną rolę i w połączeniu z wartością maksymalnego momentu obrotowego, przesądza o ogólnej mocy i użyteczności silnika spalinowego w pojeździe. Niekiedy jednak moc jednostki napędowej wyrażana jest w kilowatach (kW) i stanowi problem żeby przeliczyć to na konie mechaniczne. Doskonałym przykładem jest wartość 110 kW – ile to koni mechanicznych? Prosto wyjaśnimy to w dzisiejszym poradniku motoryzacyjnym.

Jak przeliczać kW na KM?

Wszystko sprowadza się do tego, że 1 KM jest równy w przybliżeniu 735 W (dokładnie 735,49875 W). Na tym należy oprzeć swoje kalkulacje, jednak w odwrotnej kolejności. Jeżeli chcemy zamienić konie mechaniczne na kilowaty, musimy wykonać działanie odwrotne, czyli pomnożyć KM przez 1,36 (1 kW = 1,36 KM). W zależności od potrzeb, stosuje się różne stopnie przybliżania wyników. Dla szybkich i prostych kalkulacji, może przyjąć, że 1 koń mechaniczny to ok. 0,7 kW, jednak gdy zależy nam na największej precyzji, wtedy musimy kierować się pełną wartością, czyli 735,49875 W.

110 kW ile to koni mechanicznych?

110 kW to po przeliczeniu 149,59 KM (po zaokrągleniu 149,6 KM). Wynik ten uzyskujemy poprzez pomnożenie 110 przez 1,36.

Czy 149 koni mechanicznych to dużo? Z pewnością taka moc silnika wystarczy, żeby rozpędzić średniej klasy samochód typu kombi do prędkości ok. 200 km/h. Naturalnie możliwości samochodu wyposażonego w 149-konny silnik uzależnione są od wielu czynników, takich jak masa pojazdu, sylwetka (stawiany opór aerodynamiczny), warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu itp. Trzeba do tego uwzględnić generowany moment obrotowy – im będzie on większy, tym bardziej odczuwalnie “wciskanie w fotel” podczas przyspieszania.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że wartość momentu obrotowego obliczana jest bezpośrednio z mocy silnika i jego prędkości obrotowej, a więc to właśnie konie mechaniczne przesądzają o maksymalnych osiągach maszyny.

Sprawdź również:


Zdjęcie w tle: pixabay.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.