ile prądu pobiera mikrofalówka

Ile prądu pobiera mikrofalówka? Ile kosztuje używanie mikrofali?

Rachunki i oszczędności

Kuchenka mikrofalowa to bardzo popularne wyposażenie kuchni w wielu domach. Dzięki niej możliwe jest szybkie podgrzewanie większości potraw bez konieczności ich ponownego gotowania lub podsmażania. Czy jednak tego rodzaju sprzęt AGD jest drogi w użytkowaniu? Ile prądu pobiera mikrofalówka i ile kosztuje jej miesięczne używanie? Sprawdźmy to!

Ile wynosi moc kuchenki mikrofalowej?

W sklepach znaleźć można mikrofale o różnych parametrach, wyglądzie i funkcjach dodatkowych, takich jak np. grill. Najczęściej jednak moc kuchenki mikrofalowej waha się w granicy 1000 Watów (1 kW). Rzeczywisty pobór energii jednak zależeć będzie od poziomu mocy, jaki ustawimy podczas grzania.

W przypadku ciężkich i mocno zmrożonych potraw, wymagana będzie większa moc grzania, podczas gdy małe ilości produktów potrzebuję najczęściej parudziesięciu sekund podgrzewania na niskiej mocy. A zatem ile faktycznie prądu zużywa mikrofalówka? Obliczmy średni pobór energii elektrycznej dla kilku scenariuszy, przyjmując, że średni koszt 1 kWh wynosi 50 groszy.

Ile prądu pobiera mikrofalówka?

Z racji tego, że ilość zużywanej energii elektrycznej przez tzw. mikrofalę różni się w zależności od jej sposobu użytkowania, wykonajmy kalkulację dla 3 różnych scenariuszy.

Przykład 1:

Mikrofalówka o maksymalnej mocy 1000 W wykorzystywana do szybkiego i sporadycznego podgrzewania niewielkiej ilości produktów w domu lub mieszkaniu.

Łączny czas użytkowania: 15 minut dziennie

Zużywana moc: 400 W

400 W x 0,25 h x 30 dni = 3 kWh

3 kWh x 0,50 zł = 1,50 zł / miesiąc

Przykład 2:

Mikrofalówka o maksymalnej mocy 1000 W w małej sieci gastronomicznej, wykorzystywana do częstego podgrzewania średniej wielkości dań.

Łączny czas użytkowania: 90 minut dziennie

Zużywana moc: 800 W

800 W x 1,5 h x 30 dni = 36 kWh

36 kWh x 0,50 zł = 18 zł / miesiąc

Przykład 3:

Kuchenka mikrofalowa o mocy 1200 W, sporadycznie stosowana głównie do rozmrażania średniej wielkości produktów w warunkach domowych.

Łączny czas użytkowania: 15 minut dziennie

Zużywana moc: 1200 W

1,2 kW x 0,25 h x 30 dni = 9 kWh

9 kWh x 0,50 zł = 4,5 zł / miesiąc

Ile kosztuje używanie mikrofalówki?

Kuchenka mikrofalowa o mocy 1000 W zużywa w ciągu godziny 1 kWh energii elektrycznej. Przy cenie 0,50 zł za 1 kWh daje to koszt 1 zł za każdą godzinę użytkowania.

Jak widać na powyższych obliczeniach, kuchenka mikrofalowa nie należy do urządzeń drogich w użytkowaniu. W przypadku zastosowań jest to raptem kilka złotych miesięcznie. Nawet częste korzystanie z mikrofalówki jak ma to miejsce w sieciach gastronomicznych, nie wiąże się z dużym obciążeniem portfela. Przedsiębiorca zapłaci za to parędziesiąt złotych.

Ile kosztuje tryb czuwania w mikrofalówce?

Wiele mówi się o tym, że włączona do prądu kuchenka mikrofalowa, która przebywa w tzw. trybie czuwania, zużywa miesięcznie więcej prądu niż podczas jej użytkowania. Czy jest to prawda? Obliczmy to przyjmując, że średni pobór energii elektrycznej przez znajdujący się w kuchence mikrofalowej zegar wynosi 3 W, a sam sprzęt funkcjonuje w tym trybie przez cały czas.

3 W x 24 h x 30 dni = 2160 W (2,16 kW)

2,16 kW x 0,50 zł = 1,08 zł / miesiąc

Z obliczeń wynika, że za samo stanie kuchenki mikrofalowej podłączonej do gniazdka z prądem, zapłacimy ok. złotówkę każdego miesiąca. Jeżeli korzystamy z niej bardzo sporadycznie to może okazać się, że faktycznie więcej zapłacimy za samo posiadanie mikrofalówki, niż za czas jej użytkowania. Jeżeli więc mamy taką możliwość i nie zależy nam na wyświetlaniu aktualnej godziny na panelu mikrofali – odłączajmy ją na czas przestoju. Rocznie zaoszczędzimy dzięki temu ponad 12 zł, a to już coś.

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze