Szczotka toaletowa do WC – jak czyścić nią toaletę?

Szczotka do WC - instrukcja obsługi

Korzystanie z toalety dla większości z nas wydaje się być niczym skomplikowanym. To jedna z najprostszych czynności, jakie mogą spotkać nas w życiu. Niestety teoria nawet w tym temacie nieco rozmywa się praktyką. Każdy wie, czym jest szczotka do toalety, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, w jakich sytuacjach warto z niej korzystać – a warto! Czy istnieje zatem jakaś praktyczna instrukcja obsługi szczotki do WC? Otóż tak! Zapraszamy do lektury.

Co to jest szczotka do WC?

Zacznijmy od podstaw. Szczotka do toalety znajduje się niemal w każdej publicznej i domowej toalecie (łazience). Jej budowa jest jeszcze prostsza nic budowa przysłowiowego cepa, ponieważ nie ma tam elementów ruchomych. Szczotka toaletowa składa się z rączki oraz części roboczej (zbierająco-myjącej), czyli swojego rodzaju włosków, które w zasadzie same w sobie są szczotką. Całość bardzo często dokowana jest w specjalnej misie, w której chowa się główka szczotki, czyli część robocza. Bez względu jednak na formę owego narzędzia, jego funkcja i obsługa pozostaje taka sama.

Szczotka toaletowa WC – rodzaje

Ten rozdział wydaje się nieco abstrakcyjny, jednak to prawda – rynek wręcz obfituje w wiele rodzajów szczotek do WC, które różnią się wielkością, materiałem, wagą oraz wyglądem. Do najtańszych egzemplarzy należą szczotki plastikowe, które można kupić nawet za przysłowiową złotówkę. O dziwo jest to jeden z niewielu przedmiotów codziennego użytku, który nawet w wersji podstawowej odznacza się pełnoprawną funkcjonalnością.

Dla osób bardziej wymagających, producenci tegoż sprzętu oferują zestawy wykonane z porcelany oraz stali nierdzewnej. Szczytem łazienkowej awangardy mogą okazać się również zestawy wykonane z drewna bambusowego. Niestety cena takich modernistycznych rozwiązań sięga nawet 35 zł.

Co do samego narzędzia roboczego, najczęściej jest ono wykonane z PVC. Osoby, które jednak wolą coś wyjątkowego, mogą zdecydować się np. na szczotki toaletowe z włosiem silikonowym.

Pojemnik na wodę (ociekacz): otwarty czy zamknięty?

Kolejna i dosyć istotna kwestia dla wielu użytkowników to typ ociekacza na wodę. W sklepach znaleźć można pojemniki otwarte oraz zamknięte. Czym się wyróżniają?

Ociekacz otwarty – coraz rzadziej, ale nadal powszechnie stosowany rodzaj pojemnika. Przypomina on miskę, w której przechowuje się narzędzie robocze szczotki w pozycji pionowej. Jego zaletą jest szybkość wyjmowania oraz odkładania szczotki. Na plus wychodzi również posługiwanie się szczotką, ponieważ rączka nie posiada żadnych dodatkowych elementów, które mogłyby zawadzać w trakcie czynności eksploatacyjnych.

Zdecydowaną wadą ociekacza otwartego są względy higieny. Trzeba mieć na uwadze, że na dnie pojemnika mogą znajdować się resztki papieru toaletowego bądź co gorsza ekskrementów, które skutecznie zniechęcają do dalszego użytkowania narzędzia. Na szczęście czyszczenie tego rodzaju pojemnika jest znacznie prostsze niż w przypadku pojemników zamkniętych.

Ociekacz zamknięty – przeznaczony jest dla osób ceniących sobie wysoką kulturę korzystania z narzędzia roboczego oraz większe bezpieczeństwo sanitarne. Pojemniki zamknięte charakteryzują się tym, że wraz z odłożeniem narzędzia roboczego, ich wnętrze pozostaje zakryte (ceniony walor estetyczny). Korzystanie z toalety nawet jeśli nie wymaga użycia szczotki toaletowej, staje się wtedy o wiele przyjemniejsze.

Wadą ociekaczy zamkniętych jest mniejsza mobilność narzędzia roboczego, ponieważ do rączki przymocowany jest element (wieczko), który zakrywa pojemnik od góry. W starszych modelach (w nowszych być może też) rękojeść szczotki przykręcana była do wieczka i w przypadku intensywnego korzystania mogła odkręcić się, powodując separację obu elementów.

Szczotka toaletowa do WC – zastosowanie

Przejdźmy zatem do meritum sprawy. Szczotki toaletowe służą przede wszystkim w prawidłowym utrzymaniu czystości wewnętrznej strony muszli klozetowej, mającej kontakt ze spłukiwaną wodą. Najczęściej impulsem wymuszającym użycie tego narzędzia jest zabrudzenie muszli ekskrementami (żarg. kupą). Siła zmywania wody ze spłuczki nie zawsze skutecznie zmyje resztki zanieczyszczeń z powierzchni muszli klozetowej.

Bezcelowe wydaje się również wielokrotnie spłukiwanie, co jednocześnie wzbudza niepokój wśród pobliskich domowników. Szczotka do WC błyskawicznie upora się z zalegającymi ekskrementami lub innymi zabrudzeniami, które swoją egzystencją skutecznie obniżają walory estetyczne zestawu toaletowego lub co gorsza – całego pomieszczenia.

Co ciekawe funkcja szczotek toaletowych nie zamyka się jedynie w aktywnym posługiwaniu się nimi w nagłych przypadkach. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane również w pełni profilaktycznie. Włosia tych narzędzia skutecznie wypolerują powierzchnie muszli i ściągną zalegający tam osad. Ponadto regularne korzystanie ze szczotki toaletowej bardziej przywiązuje i oswaja z jej obecnością i przydatnością.

Jak używać szczotki do WC? Instrukcja obsługi

Może wydawać się dziwne, aby tworzyć dokładną instrukcję posługiwania się szczotką WC. Patrząc jednak na kulturę defekacji wielu osób – w szczególności w miejscach publicznych – warto dokładnie opisać sposób posługiwania się owym narzędziem. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy przyjąć, że pierwsza próba spłukania ekskrementów nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Wtedy sięgamy po narzędzie robocze i uwaga! Nie wycieramy od razu szczotką powstałych zabrudzeń, lecz zamoczmy ją najpierw w zalegającej wodzie toaletowej (powinna być czysta – jeżeli taka nie jest, należy ponowić spłukanie). Dzięki temu zabrudzenia będą mniej trzymać się powierzchni szczotki.

Po zebraniu zanieczyszczeń nie odkładamy szczotki bezpośrednio do pojemnika! Spłukujemy najpierw wodę i nadstawiamy szczotkę pod prąd bieżącej wody, która skutecznie powinna obmyć jej warstwy. Dopiero wtedy możemy odłożyć narzędzie do ociekacza. Starajmy się unikać odkładania brudnej szczotki, w szczególności, gdy mieliśmy do czynienia z ekskrementami. Pamiętajmy również, aby sam pojemnik regularnie czyścić i wylewać z niego zanieczyszczoną wodę.

Czyszczenie toalety szczotką WC

Na koniec przypominamy, że szczotka WC nie służy wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, kiedy to rezultaty przerosną nasze oczekiwania. Warto wykorzystać jej walory podczas cotygodniowej pielęgnacji toalety. Wystarczy najpierw skropić wewnętrzną stronę muszli (naturalnie wolną od wszelkich zabrudzeń fizjologicznych) szamponem, mydłem czy też płynem do naczyń. Następnie zamaczamy szczotkę w wodzie toaletowej i szorujemy muszlę, starając się nie wyjeżdżać poza jej wewnętrzną obręcz.

Kolejny krok to uruchomienie spłuczki i nadstawienie szczotki pod strumień wody. Stanie się ona spieniona pod wpływem zastosowanego detergentu. Po wszystkim szczotkę odstawiamy do pojemnika, a muszlę można dodatkowo zdezynfekować np. domestosem.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.