Bociany z Przygodzic – oglądaj na żywo | kamera online 2021

Bociany Przygodzice online kamera na żywo

Oglądaj na żywo bociany z Przygodzic. Kamera online transmituje obraz przez 24h na dobę. Dlaczego warto obserwować najsłynniejsze bocianie gniazdo w Polsce? Powodów jest bardzo dużo i z pewnością docenią je miłośnicy zwierząt, ale nie tylko. Sprawdź, gdzie oglądać bociany, które co roku zamieszkują gniazdo w Przygodzicach.

Bociany z Przygodzic online – co się dzieje w gnieździe?

Każdy kto choć raz miał okazję z bliska przyjrzeć się tym ptakom może powiedzieć, że jest w nich coś wyjątkowego. Rozpiętość skrzydeł bocianów mieści się w granicach 155–215 cm.

Czym żywią się bociany? Jedzą one m.in. małe gady, owady, ryby oraz małe ssaki. Jednym słowem są zwierzętami mięsożernymi. Pożywienie bociana najczęściej znajduje się wśród niskiej roślinności oraz na płytkich wodach. Stąd też najczęściej właśnie tam możemy zobaczyć żerujące bociany. Samica może przystąpić do lęgu jedynie raz w roku. Najczęściej składa po 4 jaja, z których po ok. 33 dniach wylęgają się młode. Opuszczają one gniazdo po ok. 60 dniach od wyklucia, przy czym nadal przez jakiś czas są karmione przez rodziców.

Bociany to z pewnością wyjątkowe ptaki, a dzięki odpowiedniej technologii możliwe jest śledzenie ich poczynań online. Kamera skierowana na bocianie gniazdo transmituje obraz przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Niestety z racji tego, że bociany odlatują z Polski na okres jesienno-ziomwy, przez ten czas możemy obserwować wyłącznie puste gniazdo. Warto też dodać, że dostęp do widoku z kamery jest całkowicie bezpłatny! Zapraszam wszystkich sympatyków zwierząt do śledzenia oficjalnej strony projektu i obserwacji poczynań bocianów od ich przylotu w okolicach kwietnia, wylęgu młodych, aż po okres dorastania i wylotu.


Aktualne wydarzenia 2021

Bociany 2021 – kiedy przylatują do Przygodzic?

Zapewne większość pasjonatów nie może doczekać się przylotu bocianów do Polski w roku 2021. Słynne bocianie gniazdo w Przygodzicach w okresie jesienno-zimowym świeci pustkami. Kiedy bociany znów pojawią się w gnieździe? Rok 2021 nie powinien znacząco odbiegać od normy i musimy wypatrywać nowych osobników w okresie wiosennym. Z pewnością nie da się przegapić tego momentu, ponieważ wszystkie lokalne media jak najszybciej nas o tym poinformują.

Dla zwolenników natychmiastowego działania i podglądania bocianiego gniazda w Przygodzicach mamy dobrą wiadomość! Kamera transmituje obraz przez 24 godziny na dobę, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sposób ciągły monitorować aktualną sytuację. Przypominam również o stale funkcjonującym forum o przygodzickich bocianach, na którym znajdziecie wszystkie aktualne wydarzenia z bocianiego gniazda.

Osobiście sam wypatruję przylotu bocianów do gniazda. Jestem ciekaw jak rozwinie się sytuacja, ile młodych bocianów wykluje się z jajek w tym roku i czy wszystkie młode przetrwają. Nie ukrywam, że obserwacja tych wielkich ptaków bardzo mnie uspokaja i jednocześnie zastanawia, dlaczego nie we wszystkich rejonach świata, bociany darzone są zrozumieniem i poszanowaniem.

Przylot bocianów 2021 – ptaki już są w drodze!

Jak mówią najnowsze doniesienia, bociany wyruszyły już w podróż do krajów europejskich – w tym do Polski! Dzięki nadajnikom GPS wiemy już, że małe grupki bocianów liczące po kilkadziesiąt osobników, znajdują się obecnie w okolicach Libanu. Dla ptaków najbardziej niebezpiecznym rejonem jest Saha i pełne morze, stąd też bociany starają się jak najszybciej przelecieć nad tym niekorzystnym obszarem.

Całe szczęście, że ptaki te bardzo inteligentnie zarządzają swoją wydolnością energetyczną i zamiast lecieć bezpośrednio nad otwartym morzem, te wolą lecieć wzdłuż wybrzeża. Pozostała grupka bocianów przygotowuje się do odlotu z Afryki i poszukuje pożywienia na dość sporym obszarze – w promieniu nawet 150 km. Jak donoszą wieści z internetu, ptaki te zbierają się w okolicach Nilu i tuż po zebraniu w większe stada, ruszą w podróż do Europy – w tym zapewne do gniazda w Przygodzicach.

Pierwsze jaja już w gnieździe!

Mamy cudowną nowinę dla fanów bocianiego gniazda w Przygodzicach! 8 kwietnia pojawiło się pierwsze jajo złożone przez samicę bociana – Przygodę. Drugie jajo pojawiło się z kolei w sobotę 10 kwietnia. To jednak nie koniec dobrych wieści, ponieważ bociany składają najczęściej od 3 do 5 jaj, a więc jeszcze wszystko przed nami! Niedługo powinniśmy zauważyć młode pisklęta bocianów, ponieważ wykluwanie rozpoczyna się po ok. miesiącu po złożeniu jaj – na pewno o tym poinformujemy!

Aktualizacja 14/15 kwiecień – bociany wyrzuciło jajo z gniazda

Niestety stało się to, czego mogliśmy się spodziewać. Para bocianów wyrzuciła z gniazda jedno z jaj. Dobrą wiadomością może być z kolei fakt, że jajko to zostało już wcześniej uszkodzone. Jak to wszystko wyglądało? Mianowicie 14 kwietnia tuż przed północą, a dokładnie o 22:59 “Przygoda” złożyła kolejne – czwarte już jajo. Z tą jednak różnicą, że w pozycji stojącej, co jak dotąd nie miało miejsca. Niestety najwidoczniej taka sytuacja doprowadziła do uszkodzenia jajka.

W sobotę 15 kwietnia samiec “Dziedzic” zdecydował się wyrzucić owe jajko poza gniazdo. Trzeba jednak dodać, że do podobnych sytuacji dochodziło już wcześniej i w świecie bocianów jest to sytuacja całkowicie zrozumiała.


Bociany w Przygodzicach – ciekawostki o bocianach

Mówiąc o bocianim gnieździe w Przygodzicach grzechem byłoby nie wspomnieć o istotnych faktach i ciekawostkach na temat bocianów. Przede wszystkim są to ptaki zamieszkujące praktycznie cały świat z wyłączeniem Antarktydy. Jednak to Azja oraz Afryka może poszczycić się obecnością największej ilości gatunków bocianów. Podczas lotu zarówno nogi, szyja jak i głowa są wyciągnięte, dzięki czemu pomimo sporych rozmiarów, bociany doskonale szybują. Ponadto potrafią dobrze wykorzystywać wznoszące prądy powietrza. Wychowaniem potomstwa zajmują się para bocianów, która wspólnie je karmi i wysiaduje. Skoro już o wyżywieniu mowa to nogi bocianów przystosowane są do brodzenia w płytkiej wodzie.

Obserwując bociany w przygodzickim gnieździe można zasugerować się, że pary są niemal nierozłączne. Niestety tak nie jest i bociany mimo tego, że są monogamiczne, to nie dobierają sobie partnera na całe życie. Bociany są ptakami stadnymi i niekiedy można zaobserwować stada liczące nawet tysiące osobników. Na koniec warto dodać, że bocian biały jest w Polsce gatunkiem chronionym.

Najsłynniejsze bocianie gniazdo w Polsce – gdzie szukać?

Zachęcamy gorąco do odwiedzin najpopularniejszego bocianiego gniazda w Wielkopolsce! Gdzie go szukać? Jak się okazuje nietrudno odnaleźć bocianie gniazdo w Przygodzicach. Znajduje się ono tuż obok tzw. prezydium czyli Urzędu Gminy przy ul. Plac Powstańców Wielkopolskich 2. Maszt z bocianim gniazdem jest dobrze widoczny już z ulicy Wrocławskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie aby podejść bliżej i wykonać pamiątkowe zdjęcie!

Jeżeli jednak nie masz możliwości podjechania do Przygodzic, akcję z życia bocianów możesz obserwować w pełni online na komputerze, telefonie lub tablecie! Link do transmisji na żywo znajduje się powyżej.

Co zrobić gdy nie ma sygnału w nadawaniu obrazu? Nie panikuj! Przerwy w transmisji mogą się zdarzać i niekiedy wręcz z racji bezpieczeństwa nie są naprawiane aż do końca lęgu bocianów. Uprzedzając pytania: kamera nie nagrywa dźwięku. Widoczny jest tylko obraz z bocianiego gniazda, który nadawany jest z dwóch kamer. To jednak w zupełności wystarcza, aby podziwiać piękno tych wyjątkowych ptaków oraz ich zwyczaje lęgowe.

Bociany z Przygodzic – forum dla pasjonatów

W sieci znaleźć można również specjalne forum dla osób zainteresowanych życiem bocianów. Można tam na bieżąco wymieniać się spostrzeżeniami na temat aktualnych wydarzeń w gnieździe oraz informować o przerwach technicznych w nadawaniu.

Forum jest na bieżąco moderowane i każda chętna osoba, która chce uczestniczyć w życiu bocianów może się tam zarejestrować. Zachęcamy do rejestracji, tym bardziej, że korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne! To ciekawe źródło informacji o bieżących wydarzeniach w bocianim gnieździe.

Najciekawsze wydarzenia z gniazda bocianów

Na samym początku warto wspomnieć, że przez 14 lat istnienia kamery na bocianim gnieździe, zdążył wykluć się tam aż 49 piskląt. W 2020 roku para bocianów wyczekiwała wyklucia się pięcioraczków. Życie bocianów nie należy jednak do łatwych i nie jest usiane różami. Obserwatorzy transmisji z gniazda niejednokrotnie byli świadkami mrożących krew w żyłach akcji z udziałem bocianiej rodziny. Zaliczyć do nich trzeba m.in. odpieranie nalotów obcych ptaków, które kończyły się nawet wypadaniem młodych piskląt z gniazda.

Czy warto poświęcać czas na obserwację “wiejskich” bocianów? Oczywiście, że tak! Pamiętajmy, że właśnie dzięki śledzeniu migracji ptaków oraz ich zachowań w gnieździe, możemy skutecznie poznać ich ptasią naturę.

Dlaczego obrączkuje się bociany w Przygodzicach?

Spora część widzów bocianiego gniazda może zadawać sobie pytanie, po co tak na prawdę obrączkuje się bociany z Przygodzic? Zależnie od sezonu zauważyć można, że niektóre nowo przybyłe bociany posiadają lśniącą obrączkę, przyczepioną do nogi. Co to oznacza? Sprawdźmy najpierw, jakie informacje znajdują się na obrączkach, ponieważ nie są one zupełnie płaskie.

Każda z obrączek przyczepiona do stóp bocianów w Przygodzicach posiada m.in. skrócony adres centrali obrączkowania oraz unikalny kod, który składa się z cyfr oraz liter. To właśnie ten numer pozwala w łatwy sposób zidentyfikować konkretny okaz bociana – nawet po wielu latach od chwili zaobrączkowania. Takie działanie pozwala m.in. zidentyfikować migrację bocianów na terenie kraju.

Przydatna wiedza o bocianach z Przygodzic

Na koniec warto jeszcze przekazać nieco encyklopedycznej wiedzy na temat bocianów. Bocian biały charakteryzuje się długimi, czerwonymi nogami oraz szpiczastym dziobem. Długość tego rodzaju ptaka najczęściej waha się w przedziale od 100 do 115 cm, a rozpiętość skrzydeł może sięgać nawet ponad 2 metrów.

Nie są to małe ptaki, a ich waga przekracza niekiedy 4 kg. Na szczęście pomimo swojej dużej masy, bociany świetnie latają i potrafią dostosować sylwetkę swojego ciała tak, aby zminimalizować opór powietrza w locie, np. poprzez złożenie nóg równolegle do tułowia. Co ciekawe podczas migracji bociany omijają przelot nad Morzem Śródziemnym i wybierają albo Cieśninę Gibraltarską, albo tzw. Lewant, czyli tereny na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Kiedy odlatują bociany z Przygodzic?

Okres emigrowania bocianów z Polski przypada od początku sierpnia aż do końca września. Właśnie wtedy te duże ptaki opuszczają Polskę i kieruję się w stronę Turcji oraz Afryki, aby tam spędzić okres zimowy, który w tym czasie będzie panował w naszym kraju.

Jak dotąd ciężko powiedzieć, jakie konkretne czynniki wpływają na czas migracji bocianów. W końcu nie wszystkie ptaki tego gatunku emigrują do ciepłych krajów i zdarzają się przypadki bocianów, które zwyczajnie zostały w Polsce na okres zimowy.

Często słyszy się o takich wydarzeniach w telewizji. Niestety to co dla nas jest wtedy radością i zaskoczeniem, może okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla ptactwa. Zimą zapasy żywności są mocno ograniczone i bez dodatkowego dokarmiania bocianów przez ludzi, wiele z nich mogłoby po prostu nie przetrwać zimowego pobytu w Polsce.


Bociany Przygodzice transmisja na żywo 2021

Te piękne ptaki można podglądać przez całą dobę już od kilku lat. Wszystkie dzięki zamontowanej kamerze tuż nad gniazdem. Transmituje ona kolorowy obraz bez dźwięku non stop – również zimą, gdy bociany w gnieździe są nieobecne. Obraz z kamery dostępny jest na oficjalnej stronie Przygodzic oraz w serwisie worldcam – linki znajdują się poniżej.

[Oglądaj bociany w Przygodzicach online]

[Bociany w Przygodzicach – oglądaj w serwisie worldcam]

Podglądanie życia bocianów to ogromna frajda, również dla dzieci! Dzięki temu uczą się one zwyczajów panujących w bocianim gnieździe i mogą jeszcze lepiej poznawać codzienne życie tych dużych ptaków. Zdecydowanie najwięcej emocji budzi pierwszy przylot bocianów do gniazda. Z wielkim zniecierpliwieniem oglądamy pierwsze zasiedlenie gniazda oraz to, czy w ogóle pierwszy bocian pozostanie tam najdłużej. Niekiedy zdarza się, że żyjąc nadzieją, jesteśmy mocno rozczarowani po kilku dniach nieobecności pierwszego bociana. Niemniej jednak gniazdo w Przygodzicach co roku słynie z gościnności i zasiedla je para bocianów.

Już teraz z wielką radością wyczekujemy pojawienia się nowych towarzyszy. Wielką zagadką pozostaje ilość jajek, która pojawi się w tym roku na bocianim posłaniu wykonanym głównie z małych gałęzi. Pozostaje również liczyć na to, że młoda matka nie wyrzuci jajek z gniazda, co niestety się zdarzało. O wszystkich wydarzeniach z bocianiego gniazda będziemy informować na bieżąco, jak tylko zjawi się tam pierwsza para tych cudownych ptaków!

Zdjęcie: pl.wikipedia.org

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze