Butelki i opakowania HDPE – zalety i zastosowanie

Butelki i opakowania HDPE

Wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje plastikowe opakowania do transportu i przechowywania swoich produktów. Jednym z najpopularniejszych rodzajów tworzyw sztucznych, znajdujących zastosowanie przy produkcji kanistrów, wiader, butelek oraz wielu innych pojemników jest polietylen o odpowiednio wysokiej gęstości, określany jako HDPE. Jakie są jego największe zalety i gdzie tego rodzaju opakowania znajdują zastosowanie?

Czym jest HDPE?

Skrót HDPE zarezerwowany dla tego typu tworzywa pochodzi od angielskiej nazwy High Density Polyethylene, jaką określa się wyjątkowo mocny plastik. Jego kluczową zaletą jest ponadprzeciętna odporność na agresywne związki chemiczne oraz substancje, dlatego kanistry i butelki HDPE tak często używane są do przechowywania detergentów, paliw oraz innych, agresywnych chemicznie mediów. Polietylen o dużej gęstości jest jednoznacznie bardzo odporny na działanie kwasów i zasad, przy okazji nie wykazując żadnej podatności na korozję. Dzięki temu, że nie pochłania wilgoci, produkowane z niego opakowania nie nasiąkają, co zapewnia bezpieczeństwo przechowywania i transportu płynów, smarów, rozpuszczalników oraz wielu innych substancji.

Oprócz zachowywania szczelności i dużej wytrzymałości HDPE jest również tworzywem odpornym na niską temperaturę, co dodatkowo zwiększa skalę jego zastosowania. Polietylen nie jest przeźroczysty, ma charakterystyczną, mlecznobiałą barwę.

Zastosowanie opakowań HDPE w przemyśle

Polietylen o podwyższonej gęstości znajduje szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o produkcję różnego rodzaju opakowań. Do najpopularniejszych przykładów należą oczywiście butelki i kanistry, które często określamy po prostu mianem „plastikowych”. Butelka HDPE spełnia zaawansowane wymogi oraz standardy wielu różnych branż, począwszy od przemysłu spożywczego, poprzez przetwórstwo chemiczne, sektor kosmetyczny i farmaceutyczny aż po przemysł petrochemiczny, paliwowy i maszynowy. W butelkach i pojemnikach z tego typu tworzywa najczęściej sprzedaje się takie produkty jak:

  • szampony, żele pod prysznic, mydła w płynie,
  • detergenty i płyny do mycia naczyń,
  • oleje, paliwa, samochodowe płyny eksploatacyjne,
  • produkty do prania i płukania,
  • środki ochrony roślin, półprodukty i koncentraty.

Szeroka gama pojemników z HDPE

Biorąc pod uwagę liczne zalety oraz skalę zastosowania wyrobów HDPE, nie dziwi fakt, iż każdy liczący się producent butelek plastikowychhttps://www.products.pcc.eu/pl/produkty/segment/produkty-konsumenckie-i-opakowania/butelki-plastikowe_1/ – i opakowań z tworzyw sztucznych ma je w swojej ofercie. Dostępne w sprzedaży butelki oraz kanistry występują w różnych objętościach, najczęściej od 0,5 do 5 litrów. Szeroki wybór kształtów i kolorów tego rodzaju opakowań pozwala dopasować pojemnik w pełni odpowiadający potrzebom producenta oraz właściwościom danej substancji.