Outsourcing pracowników

Outsourcing pracowników

Prawo

Masz dość nieskutecznego szukania pracowników? Pora sięgnąć po sprawdzone narzędzie, które doceniło już wielu pracodawców. Zdejmij sobie z głowy rekrutacje, formalności i poznaj zalety outsourcingu pracowników. Nie wiesz jeszcze co to takiego? Z tego artykułu dowiesz się więcej.

Dlaczego pracodawcy polubili outsourcing pracowników

Po pierwsze wyjaśnijmy, czym właściwie jest outsourcing pracowników. To szczególny rodzaj współpracy z agencją pracy (a właściwie z agencją outsourcingową), który polega na zawarciu trójstronnej umowy między przedsiębiorcą, agencją i pracownikiem. Taki układ daje Twojej firmie nie tylko pracownika na tacy, ale także zdejmuje z Ciebie obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy, ponieważ faktycznym pracodawcą jest agencja.

Korzyści z outsourcingu pracowników

Sam fakt, że to nie Ty jesteś formalnym pracodawcą ściąga Ci z głowy lawinę obowiązków. Dzięki outsourcingowi pracowników:

– nie interesuje Cię już rekrutacja, a zatem nie płacisz za drogie ogłoszenia o pracę i czas, jaki musiałby za to poświęcić Twój pracownik działu HR,

– dostajesz pracownika, który posiada listę pożądanych kompetencji, które określasz w umowie,

– nie martwisz się o formalności związane z zatrudnianiem pracownika, odciążając tym samym swoje kadry,

– nie myślisz o badaniach wstępnych, urlopach i zwolnieniach,

– w zależności o specyfiki pracy twojej firmy – omijają Cię szkolenia BHP (lub ich część), ponieważ załatwia je agencja (chyba że w umowie ustalicie inaczej),

– nie martwisz się już o to, czy nowy pracownik się sprawdzi czy nie, ponieważ agencja w razie potrzeby zorganizuje Ci nowe ręce do pracy,

– jeśli chcesz zatrudniać cudzoziemców – omijasz wszystkie urzędowe procedury (w przypadku pracowników z Ukrainy są one uproszczone, ale i tak wymagają biegania po urzędach; w przypadku pracowników z Azji formalności mogą wlec się miesiącami) i zyskujesz drogocenny czas,

Krótko mówiąc: zyskujesz czas i pieniądze.

Dla kogo outsourcing pracowników

Zanim podejmiesz decyzję, musisz rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ każda branża ma swoją specyfikę i każdy przedsiębiorca ma inne oczekiwania. Przede wszystkim outsourcing sprawdzi się m.in.:

– w przedsiębiorstwach produkcyjnych,

– w firmach poszukujących specjalistów,

– w branży związanej z recyklingiem odpadów,

– w gastronomii i hotelarstwie,

– w firmach poszukujących pracowników z Ukrainy i Azji,

– jeśli nie masz czasu na szukanie pracowników i załatwianie wszystkich formalności związanych z ich zatrudnieniem.

Wady outsourcingu pracowników

Lista zalet outsourcingu pracowników jest imponująca, ale rozważając tę formę współpracy, trzeba brać pod uwagę także ewentualne niedogodności. Najczęstszym problemem może być aklimatyzacja nowych pracowników w zespole zatrudnionym bezpośrednio w Twojej firmie. Zdarza się, że pracownicy etatowi uważani są za lepszych. Decydując się na outsourcing pracowników, musisz zadbać o zacieranie granic, jakie mogą dzielić wszystkich zatrudnionych.

Gdzie szukać pracowników w usłudze outsourcingu?

Jak widzisz, outsourcing pracowników posiada nieporównanie większą ilość zalet, aniżeli wad. Pozostaje Ci skontaktować się z agencją outsourcingową i porozmawiać na temat warunków współpracy. Jeśli masz wątpliwości czy outsourcing będzie odpowiedni dla Twojej firmy, najlepiej zapytaj o radę specjalistów, którzy opowiedzą, jak może wyglądać Wasza umowa, albo przedstawią Ci alternatywne możliwości pozyskiwania solidnych pracowników.

Partnerem artykułu jest firma Conquro.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze