Kto ma obowiązek korzystać z kas fiskalnych online?

Kto ma obowiązek korzystać z kas fiskalnych online?

W punktach handlowo-usługowych kasy fiskalne to normalny widok. Coraz więcej przedsiębiorców korzysta jednak z nowoczesnych kas fiskalnych online. Czym różnią się one od zwykłych kas i skąd pomysł na ich wprowadzenie?

Dlaczego wymienia się kasy fiskalne na kasy online?

Kasy fiskalne online wprowadzane są stopniowo – w określonych terminach kolejne grupy przedsiębiorców obejmowane są obowiązkiem ich używania. Dlaczego ma miejsce wymiana dotychczasowych urządzeń fiskalnych na kasy online? Powodów jest kilka:

  • Kasy fiskalne online – jak wskazuje nazwa – mają dostęp do internetu i mogą komunikować się z Centralnym Repozytorium Kas, które prowadzone jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki temu urzędnicy mogą szybciej niż dotychczas wyłapywać podejrzane transakcje.
  • Według Ministerstwa Finansów wprowadzenie kas fiskalnych online przyczyni się do uszczelnienia polskiego systemu podatkowego – zmniejszy się szara strefa. Jak jednak podkreślają specjaliści, wdrożenie kas fiskalnych online niekoniecznie doprowadzi do wyeliminowania pustych faktur.
  • Korzystanie przez przedsiębiorców z kas fiskalnych online ma też spowodować, że kontrole będą krótsze. Dzięki tym urządzeniom urzędnicy mogą mieć bieżący wgląd w dane o sprzedaży prowadzonej przez przedsiębiorcę, w tym o przerwach w sprzedaży.

Dodatkowym atutem kas fiskalnych online jest ich dostosowanie do aktualnych potrzeb konsumentów. Mimo że urządzenia te w dalszym ciągu będą drukować paragony papierowe, to przewidziana jest też możliwość generowania paragonów w wersji elektronicznej.

Które grupy przedsiębiorców korzystają z kas fiskalnych online?

Aktualnie kasy fiskalne online są używane głównie przez te grupy przedsiębiorców, na które został nałożony taki obowiązek. Początkowe założenia Ministerstwa Finansów zakładały jednak wymianę urządzeń rejestrujących sprzedaż przez wszystkie firmy już w 2019 r. W których punktach handlowo-usługowych można spotkać kasy fiskalne online? Korzystają z nich m.in.:

  • Salony fryzjerskie oraz salony kosmetyczne i kosmetolodzy.
  • Lekarze, stomatolodzy.
  • Branża gastronomiczna.
  • Branża fitness (siłownie, baseny, kluby fitness).
  • Firmy budowlane.
  • Firmy oferują najem krótkoterminowy.
  • Przedsiębiorstwa zajmujące się wymianą i wulkanizacją opon.

W pierwszej kolejności obowiązkiem korzystania z kas fiskalnych online objęci zostali przedsiębiorcy z tych branż, w których istniała duża szara strefa. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów należy jednak się spodziewać, że w kolejnych latach obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online obejmie przedsiębiorców z kolejnych segmentów gospodarki.