Kiedy warto korzystać z obsługi prawnej firm?

Kiedy warto korzystać z obsługi prawnej firm?

Kompleksowa obsługa prawna firmy

Dobrze jest mieć adwokata, który zajmie się kompleksową obsługą prawną naszej firmy. Będzie on wprowadzony we wszystkie kwestie od samego początku i znając obraz przedsiębiorstwa w najlepszy sposób doradzi nam w kwestiach dotyczących firmy. Adwokat jest też na bieżąco ze zmianami w ustawach i może kontrolować kiedy powinniśmy dopełnić formalności, wypełnić dokumenty itd.

Rozpoczęcie działalności

Obsługa prawna firmy potrzebna jest już od samego początku. Zakładając działalność, warto poradzić się profesjonalisty, który pomoże nam wybrać odpowiednią formę prawną, spisać statut spółki, zarejestrować firmę. Działanie konkretnych podmiotów prawnych obwarowane jest przepisami, które nie dość, że mogą być trudne w interpretacji, to jeszcze co jakiś czas się zmieniają. Prawnik zajmie się całą stroną formalną przedsięwzięcia, dopilnuje też obowiązujących terminów. Dzięki temu rozpoczniemy działalność firmy ze świadomością, że zadbaliśmy o wszystkie istotne kwestie.

Rejestracja znaku towarowego

Powstająca firma od początku swojej działalności zadbać powinna o budowanie reputacji swojej marki. Nie chodzi tu tylko o wysoką jakość produktów za którą idą dobre opinie o marce, ale także o rozpoznawalność w grupie konsumentów. Nie bez znaczenia pozostaje tu chwytliwa nazwa czy identyfikacja wizualna. Logo, które nasi klienci rozpoznają to element reputacji marki – takie logo staje się też cenne. Marka ma swoją wartość, dlatego też tak istotnym elementem funkcjonowania firmy jest ochrona tej marki. Jak o to zadbać? Warto zacząć od rejestracji znaku towarowego zanim ubiegnie nas ktoś inny i zarejestruje podobne logo, korzystając ze zbudowanej przez nas reputacji kojarzonej z danym symbolem. Proces rejestracji znaku warto powierzyć prawnikowi. Profesjonalista będzie wiedzieć w jakich kategoriach powinniśmy zarejestrować znak, będzie nas reprezentować w procedurze przed polskim Urzędem Patentowym oraz przed organami europejskimi. Co więcej, w sytuacji sporu dotyczącego naszego znaku towarowego, prawnik również wystąpi w naszym imieniu. Zdarza się bowiem, że ktoś narusza nasz znak lub wręcz przeciwnie – występuje z roszczeniem w stosunku do naszej firmy.

E-commerce i regulaminy

W dzisiejszych czasach, kiedy większość firm otwiera się na handel lub usługi online, niezwykle ważne jest, aby dostosować firmę do regulacji prawnych odnoszących się do działania w Internecie. Do czego w tym zakresie może nam się przydać prawnik? Przede wszystkim warto, aby stworzył regulamin, który umieścimy w swoim sklepie. Postanowienia regulaminu muszą być zgodne z przepisami prawa cywilnego oraz przepisów dotyczących konkurencji i konsumentów. Od kiedy w życie weszło RODO, niezwykle ważne jest także to, aby nasza działalność spełniała wszelkie standardy dotyczące ochrony i przetwarzania danych osobowych.

Wydawać się może, że wszystkie wspomniane dokumenty możemy przygotować sami. Warto jednak mieć na uwadze, że po pierwsze – zabierze nam to mnóstwo czasu, a po drugie – opłacenie dobrego prawnika na pewno będzie kosztować nas mniej, niż ewentualna kara z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

Kompleksowa obsługa prawna naszej firmy pozwoli nam być przygotowanymi na różne sytuacje. Przedsiębiorstwo, niezależnie od jego formy prawnej, stanowi skomplikowany mechanizm. Dobrze jest mieć prawnika, który zdejmie z nas obowiązek brnięcia przez meandry aktów prawnych i zadba o to, aby z prawnego punktu widzenia patrząc – przedsiębiorstwo działało jak należy.

Artykuł konsultowany z Kancelarią Adwokacką Jakubowska-Zawada.