Jak ustrzec się przed wydatkami za usługi prawnika?

Jak ustrzec się przed wydatkami za usługi prawnika?

Świadomość prawna Polaków wciąż jest niska. Badania pokazują, że większość z nas zasięga pomocy prawnej, gdy jest już tak naprawdę za późno. Największą obawą przed skorzystaniem z usług prawnika są koszty. Istnieje jednak sposób, aby ich uniknąć dzięki produktowi ubezpieczeniowemu, którym jest ochrona prawna w życiu prywatnym. Więcej na jej temat dowiesz się z poniższego tekstu.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Szacuje się, że zaledwie co piąty Polak korzysta z usług prawnych. Poza obawą o koszty częstą przyczyną jest niewiedza o sytuacjach, w których może pomóc konsultacja z prawnikiem. Prawo pracy, zawieranie umów najmu, zakup mieszkania, kwestie konsumenckie (np. reklamacje nieprawidłowo wykonanej usługi), nawiązywanie współpracy z np. wykonawcą remontu to tylko niektóre okoliczności, w ramach których możemy skorzystać z usług prawnika. Oczywiście dotyczy to również spraw karnych i cywilnych. Jeśli jednak nie chcemy narażać się na koszty związane z obsługą prawną, najlepiej zainwestować w stosowne ubezpieczenie.

Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupimy ochronę prawną, powinien być uzależniony od naszych potrzeb. Najczęściej w zakresie ofert znajdziemy:

  • pokrycie wynagrodzenia adwokata, radcy prawnego,
  • zwrot kosztów dojazdów na rozprawę,
  • ochronę danych osobowych (np. w sytuacji, kiedy skradziono nam dokument tożsamości),
  • pokrycie opłat sądowych.

Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe same oferują wsparcie prawne – mogą wskazać prawnika, z którym możemy się skontaktować lub zaaranżują dla nas konkretną poradę prawną. To samo dotyczy przygotowywanie pism i innych usług związanych z ochroną prawną w życiu prywatnym.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują pomocy w trakcie spraw rozwodowych czy spadkowych, dlatego naszym obowiązkiem jest dokładne przestudiowanie OWU – ogólnych warunków ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziemy pełny zakres ubezpieczenia – w tym również wyłączenia odpowiedzialności. Jedną z nich jest brak ochronę w sytuacji, kiedy jesteśmy sprawcą wypadku, dopuściliśmy się przestępstwa pod wpływem środków odurzających lub alkoholu. Poza tym OWU zawiera informację na temat sumy ubezpieczenia, czyli górnego limitu kosztów, który towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje w razie konieczności.

Ile kosztuje ochrona prawna w życiu prywatnym?

Koszt usług prawnika faktycznie może być wysoki – już przy sprawach mniejszego kalibru może wynieść kilkaset złotych. Oznacza to, że przy poważnych kwestiach prawnych musimy liczyć się z wydatkiem nawet do kilku tysięcy złotych. W związku z tym ochrona prawna jest zdecydowanie tańszym i korzystniejszym rozwiązaniem. Wysokość składki, w zależności od zakresu ochrony, waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co już w przypadku jednej porady prawnej da nam spore oszczędności.

Szukasz ochrony prawnej we Wrocławiu, ale nie wiesz, z jakiej oferty skorzystać? Skontaktuj się z naszym biurem. W Eurofinance pomożemy wybrać najlepszy wariant, dzięki czemu będziesz chronił zarówno siebie, jak i swoją rodzinę.