Urlop wypoczynkowy nie zawsze związany jest z wypoczynkiem. Może również dotyczyć załatwiania spraw osobistych. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi i co ma wpływ na ich ilość?
Komu przysługuje urlop?
Na wstępie warto zaznaczyć, że prawo do urlopu przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym w ramach stosunku pracy (umowa o pracę). W przypadku innych osób prawo to regulowane jest albo przez ustalenia pomiędzy pracownikiem i pracodawcą lub na podstawie odrębnych przepisów.
Ile przysługuje urlopu w 2024 roku?
Ilość dni urlopowych zależy od stażu pracy pracownika. W przypadku gdy pracownik nie przepracował 10 lat, będzie mu przysługiwać 20 dni urlopu w ciągu roku. Jeżeli staż pracy wynosi ponad 10 lat, to pracownik może sobie pozwolić na 26 dni urlopu. Należy wspomnieć, że urlop ten jest w 100% płatny. To znaczy, że pracownik przebywający na urlopie, normalnie otrzymuje wynagrodzenie.
Na płatny urlop wypoczynkowy nie mogą liczyć osoby zatrudnione w oparciu o umowę cywilnoprawną. Pracodawca może natomiast uwzględnić na umowie określony czas wolny, który będzie wliczany do czasu pracy. Co jeszcze istotne, okres przepracowany na umowie cywilnoprawnej, nie wlicza się do stażu pracy.
Urlop w przypadku pracy na niepełny etat
Jeżeli pracownik zatrudniony jest w oparciu o umowę o pracę na niepełny etat, wtedy również stosuje się te same zasady obliczania przysługujących dni urlopowania, ale proporcjonalnie do czasu pracy. Przykładowo osoba zatrudniona na 1/2 etatu, zyskuje 10 dni urlopu zamiast 20.
Jak obliczyć staż urlopowy?
Do stażu urlopowego wliczają się:
- wszystkie okresy zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę;
- ukończenie szkoły zawodowej – maksymalnie 3 lata;
- ukończenie średniej szkoły zawodowej -maksymalnie 5 lat;
- ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej – maksymalnie 4 lata;
- ukończenie szkoły policealnej – maksymalnie 6 lat;
- ukończenie szkoły wyższej – maksymalnie 8 lat.
Ponadto liczy się również:
- okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych;
- udokumentowany okres zatrudnienia za granicą (u zagranicznego pracodawcy);
- czas odbywania służby wojskowej (czynnej i zawodowej);
- okres przebywania na urlopie wychowawczym;
- okres prowadzenia gospodarstwa rolnego.
Ile dni urlopu w pierwszym roku pracy?
Pracownik, który został zatrudniony pierwszy raz, ma oczywiście prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jest jednak mała różnica. Otóż prawo do urlopu zdobywa się proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Każdy przepracowany miesiąc daje prawo do 1/12 z 20 lub 26 dni urlopu.
źródło zdjęcia: pl.freepik.com