Handel międzynarodowy wydaje się stale przybierać na sile. Import oraz eksport towarów poza granice państwa dosyć znacząco wpływa na rozwój wewnętrznej gospodarki, a jednocześnie na jakość stosunków dyplomatycznych pomiędzy państwami. Niestety wszelkiego typu transakcje okraszone są mniej lub bardziej zawiłymi formalnościami, które niekiedy skutecznie zniechęcają przedsiębiorców do podboju zagranicznych rynków. Jednym z wymogów obowiązującym na terenie Unii Europejskiej jest numer EORI. Kiedy należy go uzyskać i jak wygląda jego rejestracja? Wszystkie te kwestie omówimy w dzisiejszym artykule.
Czym jest numer EORI?
Jest to Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych, z ang. Economic Operators Registration and Identification. Numer EORI powstał w wyniku unijnego programu e-Customs, którego celem były m.in. szybsze odprawy celne oraz prostsze procedury handlowe. Numer EORI jest niezbędny, jeżeli planujemy import towarów do Unii Europejskiej lub eksport do krajów spoza tej strefy.
Posiadać go muszą również przedsiębiorcy zarejestrowani w innych krajach, ale planujący import towarów do Unii Europejskiej. Ważną informacje jest również fakt, że numer ten potrzebujemy wyłącznie do kontaktowania się z organami celno-skarbowymi. O przyznanie numeru EORI należy ubiegać się przed rozpoczęciem transakcji handlowych pomiędzy państwami.
Budowa i rejestracja numeru EORI
Skoro wiemy już czym jest numer EORI, to sprawdźmy zatem z jakich elementów się składa i w jaki sposób go zapisujemy. Przede wszystkim numer ten jest nadawany jednorazowo i obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Składa się z przedrostka “PL”, który zamieszczony jest na samym początku, numeru NIP przedsiębiorcy i pięciu zer na końcu. Przykładowy zapis będzie wyglądał tak: PL123456789100000. Znając składnię numeru EORI jesteśmy w stanie sprawdzić, czy dana firma już go zarejestrowała. Zweryfikujemy to poprzez stronę Komisji Europejskiej.
Co natomiast z rejestracją? Jak uzyskać numer EORI? Cały proces przeprowadza się w Polsce za pomocą Systemu Elektronicznej Rejestracji Przedsiębiorców (SZPROT), natomiast wnioski wysyła się za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo Celnych (PUESC) – właśnie tam w pierwszej kolejności należy utworzyć konto. Aby wyrobić numer EORI dla przedsiębiorstwa, musimy dysponować podpisem elektronicznym, a także stosownym upoważnieniem do reprezentowania danej firmy.
Więcej szczegółowych informacji dotyczących nadania numeru EORI, znajdziesz na stronie https://taxology.co/pl/

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.