5 korzyści spółki LTD

5 korzyści spółki LTD

Czy i dlaczego warto założyć spółkę LTD w Wielkiej Brytanii? Zebraliśmy najważniejsze argumenty, które mogą zachęcić do rejestracji biznesu w UK.

Wystarczy krótka rozmowa z przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, żeby wyrobić sobie pojęcie, jaki los czeka właścicieli firm w naszym kraju.

Biurokracja, niejasne przepisy, wysokie podatki, wpłata składek na ZUS bez względu na dochody… To wszystko jest codziennością przedsiębiorców nad Wisłą.

Choć warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są o wiele lepsze niż jeszcze 10 lat temu (firmę zarejestrujesz nie wstając od komputera), to nadal daleko jest do doskonałości.

Dlatego możliwości założenia firmy w Anglii w formie spółki LTD może być atrakcyjną alternatywą.

5 korzyści spółki LTD

Jakie są korzyści z rejestracji brytyjskiej spółki LTD? Zebraliśmy najważniejsze, oto one.

Spółkę limited można założyć mieszkając w Polsce

Przepisy pozwalają Polakom (wszystkim Europejczykom po Brexicie) założyć spółkę LTD w Anglii. To możliwe dzięki konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz umowy Brexitowej.

Jakie warunki powinien spełnić polski przedsiębiorca? Najważniejsze:

  • nie może mieć zakładu produkcyjnego w Polsce,
  • nie zatrudnia pracowników w Polsce w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie (dopuszczalna jest współpraca między firmami czyli B2B oraz na podstawie umowy o dzieło),
  • nie prowadzą biznesu reglamentowanego czyli wymagającego koncesji, zezwoleń i wpisów do rejestrów (takim jest np. prowadzenie apteki czy praktyki lekarskiej).

Właściciel spółki LTD nie musi płacić ZUS

Polak, który prowadzi firmę zarejestrowaną w UK nie ma obowiązku płacić comiesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

To olbrzymia oszczędność dla przedsiębiorcy. W 2021 roku prowadząc działalność gospodarczą w Polsce musisz co miesiąc przelewać do ZUS (jeśli nie masz zniżek):

1075, 68 zł składek emerytalnej, rentowej, wypadkowej, chorobowej (dobrowolnej) oraz na Fundusz Pracy i Funduszu Solidarnościowego,
381,81 zł – ubezpieczenia zdrowotnego.

To w sumie 1457,49 zł, które bez względu na kondycję firmy należy wpłacić do ZUS. Przez cały rok łącznie jest to 17 489,88 zł.

Nieco łatwiej mają osoby, które rozpoczynają przygodę z biznesem. Przez pół roku mogą skorzystać z ulgi na start przeznaczonej dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy prowadzą działalność gospodarczą lub rozpoczynają ją po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności. Jednak składka zdrowotna jest zawsze obowiązkowa.

Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? Dyrektorzy spółki LTD o dochodach poniżej 737 funtów miesięcznie (8844 funty rocznie), są zwolnieni z wpłat do National Insurance Contribution (NIC). Po przekroczeniu tego progu, wysokość składki określa się procentowo od zarobków.

Wysoka kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku dochodowego to jeden z największych plusów wynikających z założenia spółki limited w UK.

W 2021 roku kwota wolna od podatku (Personal Allowance) wynosi w Wielkiej Brytanii 12.570 funtów w skali roku. To ok. 66 200 zł czyli ponad 5 500 zł miesięcznie. Co to znaczy w praktyce?

Jeśli dochód spółki LTD nie przekroczy 12.570 funtów, to podatek dochodowy wyniesie 0 funtów!

Dzięki temu dochód podzielony na pensje dla dyrektora/dyrektorów spółki – każda spółka LTD musi mieć przynajmniej jednego dyrektora, może być nim właściciel – w całości trafi do ich portfeli.

Dla porównania, kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 8 000 zł (2021 rok).

Brytyjska emerytura

Co zrobić, żeby mieć prawo do brytyjskiej emerytury? Najważniejszy jest czas opłacania składek.

Dyrektor spółki LTD otrzymuje prawo do emerytury podstawowej (New State Pension) po 10 latach – łącznie – opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Warto pamiętać, że miesięczne wynagrodzenie musi przekroczyć 520 funtów.

W pełnej wysokości New State Pension przysługuje po 35 latach prowadzenia firmy LTD.

Przejrzyste przepisy

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w UK podkreślają, że ułatwieniem w codziennej działalności biznesowej, są przejrzyste przepisy, życzliwość urzędników oraz stabilny system podatkowy.

Brexit i prowadzenie spółki Ltd w UK przez cudzoziemców – wbrew wielu obawom – nie zmienił znacząco tej sytuacji i angielski system prawny jest nadal wyjątkowo przyjazny dla przedsiębiorców umożliwiając w dalszym ciągu otwieranie nowych firm przez Europejczyków.

Przejrzyste przepisy sprawiają, że spółkę LTD może założyć każdy zainteresowany, jednak bardziej praktycznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pomoc w załatwieniu formalności – radą, wiedzą i doświadczeniem służą specjaliści z Kancelarii Tax Angels.