Złoto inwestycyjne – bezpieczna lokata środków finansowych

Złoto inwestycyjne – bezpieczna lokata środków finansowych

Czy złoto inwestycyjne to dobry pomysł na oszczędzanie ? Coraz więcej mówi się i pisze o tak zwanych alternatywnych formach lokowania kapitału. Możliwości jest wiele – wirtualne waluty, dzieła sztuki, startupy, a nawet cenne alkohole.

Nie są to jednak łatwe sprawy – wymagają znacznej wiedzy, a także obciążone są pewnym ryzykiem. Przeciętny człowiek, posiadający nieco oszczędności w banku obawia się spadku wartości pieniądza,a banki nie płacą już odsetek od lokat lub płacą minimalnie. Złoto inwestycyjne nie jest może kluczem do szybkiego pomnożenia swoich środków, ale pomimo opinii sceptyków cały czas pozostaje sposobem na bezpieczną inwestycję. Kupując złoto inwestycyjne należy liczyć się również z kosztami – przy zakupie i sprzedaży zapłacimy prowizję, ale na dłuższą metę na pewno będzie to opłacalne. Złoto zyskuje na wartości w czasie wszelkiego rodzaju kryzysów, nie podlega szybkim wahaniom kursów walut i posiada tę samą wartość na całym świecie.

Jak kupować złoto inwestycyjne?

Bez wątpienia z pewnego i bezpiecznego źródła. Wszelkie ogłoszenia od osób prywatnych, super okazje mogą okazać się zwykłym oszustwem. Po pierwsze możemy kupić złoto innej jakości niż obiecuje sprzedawca, poza tym komuś, kto nie jest fachowcem trudno od ręki sprawdzić, czy wycena jest rzetelna. Obrotem złotem inwestycyjnym zajmuje się firma artar.com.pl. Można tu zarówno kupić jak i sprzedać złoto inwestycyjne. Nawiązując współpracę z artar.com.pl można liczyć na rzetelną wycenę złota, a także na fachową poradę. Złoto kupujemy i sprzedajemy na podstawie zgodnych z prawem polskim umów, a artar.com.pl posiada zezwolenie Narodowego Banku Polskiego na obrót sztabkami złota i złotymi monetami. Artar.com.pl zapewnia swoim klientom szybką i fachową obsługę, a także dyskrecję i dochowanie tajemnicy handlowej. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej transakcje o wartości nie przekraczającej 15 tysięcy EUR nie muszą być rejestrowane. Warto wspomnieć, że złoto inwestycyjne nie jest objęte podatkiem VAT ani podatkiem od oszczędności – tak zwanym “podatkiem Belki”. Jedyny koszt podatkowy to PCC – podatek od czynności prawnych w wysokości 2% wartości transakcji.

Czy wszystkie złote przedmioty to złoto inwestycyjne?

Chociaż biżuteria czy tak zwany złoty złom również może okazać się niezłą inwestycją, definicja złota inwestycyjnego jest ściśle sprecyzowana. Złoto inwestycyjne to złote sztabki lub monety, których próba nie może być niższa niż 900 i zostały wyprodukowane po 1850 roku. Najczęściej tego typu przedmioty posiadają certyfikaty. Największą wartość złoto inwestycyjne osiąga w tak zwanym stanie menniczym – to znaczy bez żadnych uszkodzeń mechanicznych. Nowe sztabki i monety najczęściej posiadają specjalne opakowanie, które chroni je przed wpływem czynników zewnętrznych.