Zawód freelancer - czy warto wynająć biuro?

Zawód freelancer – czy warto wynająć biuro?

Porady

Freelancer to dla wielu osób wymarzona forma zatrudnienia. Brak szefa, samodzielne ustalanie godzin pracy i wybieranie projektów. Nie jest się ograniczonym także miejscem wykonywania swoich obowiązków. Chociaż praca w domu brzmi kusząco, na rynku dostępne są też inne opcje, m.in. wirtualne biuro. Wrocław, Warszawa czy Kraków oferują coraz więcej przestrzeni dostępnych dla freelancerów.

Dom czy biuro dla freelancera?

Decydując się na bycie freelancerem, należy zastanowić się nad tym, gdzie najwygodniej będzie prowadzić swój indywidualny biznes.

Dla niektórych idealną opcją jest pozostanie w domu. W takim wypadku nie trzeba martwić się wcześniejszą pobudką, ani korkami na drodze do i z biura. Wszystkie obowiązki można wykonywać nawet nie wychodząc z łóżka. Dla osób, które nie przepadają za towarzystwem współpracowników, to także możliwość skupienia się na swojej pracy, bez niepotrzebnych dystraktorów. Można samodzielnie zaplanować swój dzień pracy i w czasie wykonywania zadań załatwiać również sprawy związane z domem – sprzątać, wyprowadzić psa na spacer, czy zająć się dzieckiem.

Ale te plusy mogą czasami okazać się zgubne. Brak widocznego rozdzielenia życia prywatnego od zawodowe, może wiązać się z wypaleniem i ciągłym zmęczeniem. Trudno jest zakreślić konkretne ramy czasowe, pozwalające na wyznaczenie również momentu na odpoczynek. Poza tym świadomość zadań, jakie należy wykonać wokół domu, może rozpraszać i odwracać uwagi od prowadzonego projektu.

Natomiast praca w biurze dla freelancera może wiązać się z dużymi kosztami związanymi z wynajmem miejsca. Jeżeli jego praca nie wymaga, aby na co dzień spotykać się z klientami czy prowadzić istotne dla rozwoju jego przedsiębiorstwa prezentacji, własne biuro może okazać się zbędne. Dużo zależy od tego, jaka forma umowy została zawarta między wolnym strzelcem a zleceniodawcą. Być może jest szansa na to, że firma na czas wykonywania projektu, wyznaczy mu dostępne miejsce w swojej placówce. W takim wypadku freelancer może zdecydować czy tego typu współpraca mu odpowiada.

Idealna opcja dla freelancerów – wirtualne biuro Wrocław

Formą będącą kompromisem między preferencją pracy z domu a potrzebą sporadycznego uczęszczania do biura, jest wirtualne biuro. Decydując się na taką opcję, freelancer ponosi zdecydowanie niższe koszta niż w przypadku opłacania comiesięcznego czynszu.

Co więcej, wirtualne biura mają bardzo atrakcyjne położenia, najczęściej w centrach wielkich miast. Podpisując umowę na najem, freelancer rejestruje swoją firmę pod wspomnianym adresem, dzięki czemu w oczach potencjalnych klientów staje się atrakcyjnym i wiarygodnym przedsiębiorcom.

Wirtualne biura często mają w swojej ofercie także dodatkowe usługi, ułatwiające prowadzenie biznesu jego najemcom. Należy do nich m.in. odbieranie oficjalnej korespondencji oraz prowadzenie księgowości. Istnieje również możliwość do wynajęcia biurka lub całego pomieszczenia, jeżeli występuje potrzeba spotkania z klientem, poprowadzenia szkolenia, czy np. pracy w grupie. Dostępne są zarówno przestrzenie coworkingowe jak i prywatne pokoje.

Tak więc jeżeli freelancerowi zależy na:

  • elastyczności czasu pracy,
  • możliwości pozostania w domu,
  • samodzielnemu decydowaniu o przyjmowanych zleceniach,

ale również:

  • reprezentatywnemu adresowi
  • możliwości przyjęcia klientów w eleganckiej przestrzeni
  • sporadycznemu korzystaniu z biura lub sali coworkingowej

to wirtualne biuro Wrocław będzie dla niego wygodnym rozwiązaniem.

1 komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze