Zakładasz firmę – co musisz wiedzieć?

Zakładasz firmę - co musisz wiedzieć?

Przygotowanie planu i opracowanie strategii znacznie ułatwiają pierwsze miesiące prowadzenia firmy. Równie ważne co planowanie jest przeanalizowanie otoczenia biznesowego nie tylko pod kątem konkurencji, ale także i możliwości, jakie oferuje rynek młodym przedsiębiorcom. Dzięki temu będzie można niemal w 100% wykorzystać każdą szansę. Zobacz, jak przygotować się do założenia i prowadzenia własnego biznesu.

Finanse młodego biznesu

Zakładając własną firmę, każdy liczy na zysk. Docelowo ma ona stać się głównym źródłem utrzymania. Finanse firmy są więc bardzo ważne i warto się o nie zatroszczyć, już od początku jej istnienia. W zakresie finansowania po pierwsze trzeba ustalić, w jaki sposób finansuje się pierwsze kroki firmy na rynku. Najprościej jej start sfinansować z własnych oszczędności, nie zawsze jednak jest taka możliwość. W takich wypadkach można zwrócić się o kredyt bankowy, zapożyczyć się u rodziny lub skorzystać z dofinansowania na założenie działalności z urzędu pracy, lub funduszy unijnych. Pozwalają one pozyskać środki na zakup sprzętu czy remont pierwszego lokalu. Trzeba jednak pamiętać, że pozyskanie dofinansowania unijnego czy ze środków krajowych oznacza konieczność spełnienia szeregu warunków.

Otwierając własną firmę, warto zadbać jednak nie tylko o środki na zakup sprzętu czy towary, ale i o poduszkę finansową. Pozwoli ona uchronić młody biznes przez tzw. klątwą niezapłaconej faktury. „Klątwa” oznacza niezapłaconą przez kontrahenta fakturę, co zaburza płynność finansową firmy i sprawia, że może ona popaść w długi. Oprócz poduszki finansowej przed popadnięciem młodej firmy w spiralę długów i upadkiem chroni też racjonalne dysponowanie zasobami finansowymi. Warto postawić na oszczędności i korzystać tylko z tych usług, które są absolutnie niezbędne.

Forma prawna i podatki

Prowadzenie własnej firmy to obowiązek rozliczania się z uzyskanych przychodów, opłacania podatków, prowadzenia księgowości. Formę organizacyjno-prawną firmy wybiera się już na etapie jej rejestracji. To, dlatego decydując się na otwarcie firmy, warto zastanowić się nad wyborem księgowości online – wfirma.pl/ksiegowosc-online lub tradycyjnego biura księgowego. Obydwie formy mają swoje wady i zalety. Stawiając jednak na oszczędne gospodarowanie finansami przedsiębiorstwa, warto postawić na samodzielną księgowość. W przypadku, gdy firma opiera się na uproszczonej księgowości, prowadzenie rozliczeń jest proste i szybkie. Pomocne są w tym programy do księgowości online, z których można korzystać na urządzeniach stacjonarnych oraz mobilnych. Mają one szereg zalet i łączą w sobie wiele funkcji, a przy tym wyróżniają się bardzo niską ceną.
Znajomości i reklama

Kluczem do sukcesu biznesu jest odpowiednie zaprezentowanie się klientom. Nieodzowne jest więc nie tylko posiadanie dobrego pomysłu na biznes, ale także jego wypromowanie w grupie docelowej. Zakładając firmę dobrze więc przygotować biznesplan, a także strategię marketingową i na działania promocyjne przewidzieć budżet. W budowaniu pozycji firmy na rynku pomogą również kontakty biznesowe. Są one bardzo ważną częścią działalności gospodarczej. Młodzi biznesmeni zazwyczaj nie mają ich wiele, warto więc poświęcić czas na ich budowanie. Nawiązać można je na branżowych stronach i formach, LinkedIn, biznesowych wydarzeniach, konferencjach, szkoleniach, seminariach.

artykuł sponsorowany