Wynajem samochodu na kilka miesięcy - mini przewodnik

Wynajem samochodu na kilka miesięcy – mini przewodnik

Porady

Wynajem samochodu staje się w Polsce coraz popularniejszą usługą, z której korzystają zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Większości osób najem auta kojarzy się jednak z umową obowiązującą kilka dni lub kilka lat. Nie każdy jednak wie, że istnieje również możliwość wynajmu samochodu na kilka miesięcy. Na czym to polega? Jakie zalety wynikają z wynajęcia samochodu na kilka miesięcy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega wynajem średnioterminowy samochodu?

Wynajem samochodu na kilka miesięcy jest możliwy dzięki umowie najmu średnioterminowego, która łączy w sobie zalety wynajmu krótkoterminowego i długoterminowego. Okres obowiązywania tego typu umowy może wynosić od 1 do 23 miesięcy, a w trakcie jej trwania można go skrócić lub wydłużyć w porozumieniu z firmą wynajmującą auto. Dzięki temu wynajem średnioterminowy jest o wiele bardziej atrakcyjny cenowo niż wynajem krótkoterminowy, a jednocześnie usługa cechuje się elastycznością, dzięki której można przedłużać okres najmu w niezmiennej cenie.

Z wynajmu średnioterminowego samochodu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, którzy potrzebują sprawdzonego auta na kilka lub kilkanaście miesięcy. W tym drugim przypadku z takiej usługi korzystają zazwyczaj firmy zatrudniające nowych pracowników lub tworzące nowe etaty i potrzebujące w związku z tym zapewnić zatrudnianym osobom samochód służbowy na okres próbny. Oczywiście w razie potrzeby mogą skorzystać z możliwości przedłużenia najmu i użytkować samochód przez dłuższy okres. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że firma nie musi inwestować w zakup własnego samochodu, co wiązałoby się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Kiedy warto skorzystać z wynajmu średnioterminowego auta?

W poprzednim akapicie wspomniano, że wynajem średnioterminowy samochodów to rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku firm zatrudniających nowych pracowników. W jakich jeszcze sytuacjach warto z niego skorzystać? Przede wszystkim, gdy:

  • chcemy jeździć fabrycznie nowym autem, ale nie zamierzamy go kupować, ponieważ wolimy często (przynajmniej raz na 2 lata) zmieniać samochody;
  • dostajemy nowe, dodatkowe zlecenia;
  • odnotowujemy zwiększone zapotrzebowanie w szczycie sezonu;
  • chcemy przetestować konkretny model samochodu pod kątem jego przydatności do pracy;
  • oczekujemy na wyprodukowanie zakupionego samochodu z salonu;
  • nie mamy pewności, na jak długo jest nam potrzebne auto, ale chcemy skorzystać z korzystniejszej oferty niż wynajem krótkoterminowy.

Na jakich zasadach działa wynajem średnioterminowy samochodu?

Jak już wspomniano wynajem średnioterminowy samochodu to usługa świadczona na podstawie umowy obowiązującej od 1 do 23 miesięcy. W tym czasie najemca zobowiązany jest do uiszczania comiesięcznej opłaty na rzecz wynajmującego, w zamian za użytkowanie pojazdu będącego jego własnością. W czynszu zawarty jest również serwis auta, opony sezonowe wraz z ich zmianą i przechowywaniem, a także pełen pakiet ubezpieczeń. Dodatkowo wypożyczalnia zapewnia pojazd zastępczy na czas napraw, przeglądów, czy usuwania szkód ewentualnych kolizji. Ile należy za to zapłacić? Wysokość abonamentu uzależniona przede wszystkim od modelu wynajmowanego samochodu, ponieważ czym wyższa klasa auta, tym wyższa opłata za jego wynajęcie. Na koszty wpływa również długość trwania umowy, w związku z czym należy podkreślić, że na najatrakcyjniejsze stawki mogą liczyć najemcy decydujący się korzystać z auta przez minimum 12 miesięcy. Na wysokość miesięcznego czynszu wpływa także ilość wynajmowanych samochodów, co ma szczególne znaczenie w przypadku firm. Kolejną kwestią, która wpływa na wysokość opłat oraz którą należy właściwie ustalić to limit kilometrów. Powinien on odpowiadać indywidualnym potrzebom najemcy, który musi liczyć się z faktem, że jego przekroczenie będzie wiązało się z koniecznością dopłaty za każdy nadliczbowy kilometr.

Niniejszy artykuł udowadnia, że wynajem samochodu na kilka miesięcy to rozwiązanie, które może sprawdzić się w wielu różnych sytuacjach. Pozwala ono również cieszyć się z użytkowania fabrycznie nowego samochodu, który możemy wymieniać na inny po kilku miesiącach i cieszyć się z jazdy różnymi modelami aut.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze