Sprzęt budowlany - wynajem czy sprzedaż?

Sprzęt budowlany: wynajem czy zakup na własność?

Porady

Sprzęt budowlany to obowiązkowe wyposażenie setek tysięcy firm remontowo-budowlanych, ale nie tylko. Coraz częściej po profesjonalne rozwiązania sięgają również użytkownicy domowi, którzy decydując się na zakup droższych produktów liczą na ich wysoką wytrzymałość, niezawodność oraz bezpieczeństwo w użytkowaniu. Ostatnio mnóstwo firm decyduje się również na wynajem sprzętu budowlanego, co przynosi obustronne korzyści. Spora część przedsiębiorstw nadal jednak woli zainwestować w niezawodny i nowy sprzęt, który będzie im służył przez długie lata.

Jakie urządzenia wchodzą zatem w grupę sprzętów budowlanych, jakie formy finansowania oferują sklepy z takimi rozwiązaniami oraz jak technologia budownictwa przyczyniła się do rozwoju sprzętu budowlanego na świecie? Wszystkie te kwestie poruszę w dzisiejszym artykule.

Co to jest sprzęt budowlany?

Sprzęt budowlany to ogólnie rzecz biorąc wszelkie narzędzia, maszyny, akcesoria oraz pojazdy służące do budowy, demontażu oraz renowacji wszelkich obiektów użytkowych. W zależności od technologii budownictwa, wykorzystuje się lekki lub ciężki sprzęt budowlany.

Obecny stopień zaawansowania technologicznego, pozwala wyposażać maszyny budowlane w różnego rodzaju źródło napędu. W przypadku stosowania wewnątrz zamkniętych pomieszczeń, wykorzystuje się maszyny zasilane energią elektryczną bezpośrednio z sieci lub poprzez akumulatory. Do zadań przeznaczonych w terenie stosuje się sprzęt o napędzie spalinowym, który najczęściej dysponuje dużo większą mocą przerobową.

Sprawdź również: Ile zarabia operator koparki?

Sprzęt budowlany: wynajem – czy jest korzystny?

Obecny rynek maszyn i narzędzi budowlanych, pozwala na szybki i tani wynajem sprzętu. Czy jest to korzystne rozwiązanie dla firm budowlanych? W gruncie rzeczy korzyści odnosi zarówno wypożyczalnia sprzętu budowlanego, jak i przedsiębiorca. Jakie są zalety wynajmu?

  • Szybka dostępność maszyn
  • Firma płaci wyłącznie za czas użytkowania sprzętu (najczęściej za każde 24h wypożyczenia)
  • Nie trzeba przejmować się kosztami serwisowania sprzętu, co spada na wypożyczalnię
  • Wypożyczony sprzęt jest w pełni sprawny
  • Zachowanie ciągłości pracy w przypadku awarii sprzętu na budowie

Za największy plus wynajmu maszyn budowlanych należy uznać ostatni punkt, czyli możliwość zachowania ciągłości prowadzonych prac w przypadku uszkodzenia czy awarii używanego sprzętu. Zamiast czekać kilka dni lub nawet tygodni na dostawę nowych maszyn, właściciel firmy może szybko wypożyczyć brakujący sprzęt i kontynuować prace. Na terenie całego kraju znaleźć można setki wypożyczalni tego rodzaju, które oferują nie tylko dedykowane rozwiązania dla ekip budowlanych, ale również transport zamówionych maszyn na plac budowy.

Sprzęt budowlany: wypożyczalnia – na co zwrócić uwagę?

Przed wypożyczeniem sprzętu w wypożyczalni, warto rozeznać się na lokalnym rynku i sprawdzić opinie o danym miejscu. Większość wypożyczalni maszyn budowlanych dba o swoją reputację, jednak nadal spotkać można nieuczciwych handlarzy, którzy za ogromne pieniądze wypożyczają wadliwe produkty.

Warto również zwrócić uwagę na jakość oferowanego sprzętu w wypożyczalni. Jeżeli mamy do dyspozycji produkt nieznanej marki o niższej wydajności i cenie oraz produkt renomowanego producenta o większej wydajności, ale niestety nieco droższy – wybierzmy tę drugą opcję! Dlaczego? Ponieważ przede wszystkim różnice w cenach wynajmu nie są tak znaczące, jak w przypadku zakupu. Decydując się na wypożyczenie profesjonalnego sprzętu budowlanego ma się pewność, że użytkowane produkty są bezpieczne, gwarantują odpowiednią wydajność i jakość pracy.

Używany sprzęt budowlany – lepiej kupić czy wypożyczyć?

Część przedsiębiorców decyduje się na zakup używanego sprzętu budowlanego. Jest odczuwalnie tańszy niż produkty nowe, ale może stanowić pewne ryzyko. W przypadku sprzętu używanego, zdecydowanie polecam ich wynajem. Głównie dlatego, że nie musimy obawiać się kosztów jego naprawy w przypadku awarii. W dodatku jeżeli wybrany sprzęt nie spełni naszych oczekiwań, zawsze możemy go oddać i wymienić na inny.

Czy opłaca się kupować używany sprzęt budowlany? Niekiedy tak, ale trzeba mieć na uwadze kilka aspektów. Przede wszystkim jeżeli dokonujemy zakupu ciężkich maszyn budowlanych wyposażonych w silnik spalinowy, zwróćmy szczególną uwagę na jego stan. Napęd w przypadku sprzętu budowlanego stanowi główne źródło wydatków związanych z ich eksploatacją. Koszty akcesoriów czy elementów eksploatacyjnych jak np. piły czy tarcze są zdecydowanie mniejsze, niż wymiana lub regeneracja silników tych urządzeń. Nigdy nie wiadomo również, czy właściciel maszyny użytkował go zgodnie z instrukcją obsługi producenta. Nowoczesne urządzenia naszpikowane są zaawansowanymi systemami elektronicznymi i sterującymi. Błędy w eksploatacji takich urządzeń, mogą skutkować poważnymi awariami w przyszłości.

Sprzedaż sprzętu budowlanego – oferta sklepów

Na sprzęt budowlany składają się tysiące różnych urządzeń, maszyn i narzędzi. Do największych z nich należą chociażby koparki, ładowarki, walce i samochody ciężarowe. Do średniej wielkości sprzętu budowlanego zaliczyć można m.in. zagęszczarki do gruntu, młoty wyburzeniowe, agregaty prądotwórcze oraz wibratory do betonu. Do półprofesjonalnych rozwiązań – w tym również na użytek domowy, zaliczyć można m.in. elektronarzędzia oraz narzędzia brukarskie.

Jaki sklep ze sprzętem budowlanym wybrać i na co uważać?

Zarówno na polskim, jak i na światowym rynku możemy znaleźć tysiące sklepów oferujących profesjonalny sprzęt remontowo-budowlany. Czy każdy sklep jednak może w pełni zaspokoić oczekiwania wymagających przedsiębiorców? Niestety tutaj sytuacja może wyglądać w bardzo różny sposób. Przez złożeniem zamówienia w sklepie, sprawdźmy jego opinie, które dostępne są w Internecie. Przydatne będą również wskazówki znajomych oraz innych przedsiębiorców z branży budowlanej.

Czy warto kupować drogi sprzęt wart nawet kilkaset tysięcy złotych w sklepie online? Zdecydowanie tak, ale pod warunkiem, że mamy pewność co do jego współpracy z innymi przedsiębiorstwami. Najwięksi gracze na rynku stawiają swój prestiż na pierwszym miejscu i nie mogą sobie pozwolić na wszelkie niedogodności z ich strony. O ile termin realizacji zamówienia może niekiedy wydłużyć się z racji opóźnień producenta, tak ogólny czas przerobowy samego zamówienia przez sklep, powinien być ograniczony do absolutnego minimum. Automatyczny system powiadamiania powinien także na bieżąco informować o możliwych opóźnieniach poprzez e-mail lub SMS.

Czym innym są zakupy w sklepie stacjonarnym, gdzie wszystko widzimy i możemy dotknąć, a czym innym zakupy online, które wymagają sporego zaufania ze strony potencjalnego klienta.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze