Jak prowadzić własny hotel z sukcesem

Jak prowadzić własny hotel z sukcesem

Prowadzenie własnego hotelu lub pensjonatu może być bardzo satysfakcjonującym biznesem. Praca z ludźmi, zawsze nowi goście i codzienna realizacja usług, które sprawiają innym przyjemność. Jest to jednak bardzo konkurencyjny biznes, a w ostatnich czasach mocno niestabilny ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia. W naszym artykule wyjaśniamy od czego zacząć prowadzenia własnego hotelu, jak określić jego profil i jak rozwijać taki biznes.

Jak określić profil naszego hotelu

Branża hotelarska należy do jednej z najbardziej konkurencyjnych. Klienci mogą wybierać spośród oferty hoteli, pensjonatów, hosteli czy mieszkań na wynajem krótko terminowy. Planując więc otwarcie własnego biznesu w tej branży musimy jasno określić:

  • kto będzie naszą grupą docelową klientów,
  • jakie potrzeby ma nasza grupa klientów i w jaki sposób je zaspokajamy,
  • kto w powyższym zakresie będzie naszymi największymi konkurentami,
  • jakie mamy przewagi nad konkurencją.

Precyzyjna i przemyślana odpowiedź na wszystkie powyższe zagadnienie pozwoli naszemu biznesowe przetrwać pierwsze najtrudniejszy sezon hotelowy i da trwałe podstawy do dalszego rozwoju.

Co będzie potrzebne na starcie hotelu

Decydując się na otwarcie biznesu jakim jest własny hotel lub pensjonat zaplanujmy też właściwie cały proces. Warto tutaj przemyśleć jakie usługi oprócz standardowych noclegów chcemy oferować i dobrze przygotować się do nich. Czy będziemy oferować też posiłki i w jakim zakresie lub np. wypożyczać sprzęt turystyczny naszym gościom. To też moment w którym warto przemyśleć jakie zadania będziemy wykonywali sami w naszym hotelu a do realizacji których zatrudnimy personel. Nie musimy od razu decydować się na sztab ludzi w pełnym wymiarze godzin. Czasami wystarczy kilka osób i tylko np. w dni gdy mamy największe obłożenie gości i najwięcej związanej z tym zadań.

Jak rozwijać własny hotelowy biznes

Rozwój hotelowego biznesu to przede wszystkim automatyzacja. Warto powtarzalne funkcje realizować za pomocą wyspecjalizowanego programu komputerowego. Jedno z takich rozwiązań jest dokładnie opisane tutaj: https://www.dobresystemy.eu/oprogramowanie-dla-hotelu-kwhotel.

Specjalistyczne oprogramowanie potrafi pilnować systemu rezerwacji, planować czas sprzątania pokoi, zarządzać zamówieniami do hotelowej kuchni. Może być też systemem fiskalno-księgowym. W końcu dostarczy nam statystyk i raportów jakie pokażą kondycję naszego biznesu i pozwolą podejmować właściwe decyzje dotyczące inwestycji i rozwoju.