Ile kosztują przemysłowe osuszacze powietrza?

Osuszacz

Wiele przedsiębiorstw przemysłowych, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie zakładu, musi korzystać z urządzeń, jakimi są osuszacze sprężonego powietrza. W niniejszym artykule porozmawiamy o tym, czym są osuszacze, na czym polega ich działanie oraz jakiej ceny osuszacza można się spodziewać za określony typ i model.

Ile kosztuje osuszacz sprężonego powietrza?

Osuszacze można podzielić na modele membranowe, adsorpcyjne i ziębnicze. Każdy z nich ma właściwe sobie zastosowanie i charakterystykę, co wpływa na cenę. Często bywa tak, że ten ostatni czynnik decyduje o wyborze danego modelu urządzenia. W przypadku osuszacza przeznaczonych do osuszania sprężonego powietrza nie jest to opłacalna strategia, ponieważ wybór niewłaściwego modelu może zwiększyć liczbę jego serwisów w przyszłości lub cechować się nieopłacalną efektywnością pracy zakładu. To z kolei może zaważyć na niezapewnieniu odpowiednich warunków dla pracy urządzeń na terenie zakładu i znacznie obniżyć ich wydajność.

Osuszacze – cena

Cena osuszaczy sprężanego powietrza może się znacząco różnić w zależności od ich poszczególnych rodzajów. Dla przykładu najdroższym typem osuszacza jest osuszacz adsorpcyjny. Do osuszaczy z zakresu cen niższego rzędu należą natomiast przede wszystkim osuszacze ziębnicze. Ostateczne ceny są zależne od konkretnych punktów zakupu i szczegółowych specyfikacji danego urządzenia. Znaczenie ma również materiał, z którego wykonane są elementy urządzeń. Przed wyborem warto zapoznać się z ofertą sklepów i wybrać produkt odpowiadający danym potrzebom.

Gdzie warto kupić osuszacz?

Osuszacz sprężonego powietrza nie należy do łatwych w kontekście zakupów produktów. W takim przypadku warto zasięgnąć rady specjalistów danej dziedziny. Najlepszym miejscem na zakup osuszacza są firmy profesjonalnie zajmujące się technologią sprzężonego powietrza w Polsce, które oferują kompleksową usługę składającą się zarówno z produktu, jak i fachowego doradztwa. Taką firmą jest między innymi Pneumatik S.A. W celu upewnienia się względem słuszności wyboru firmy zajmującej się dystrybucją urządzeń sprężarkowych warto zapoznać się z opiniami internautów lub znajomych z branży.

Ceny membranowych osuszaczy sprężonego powietrza

Membranowe osuszacze sprężonego powietrza osuszają poprzednio oczyszczone powietrze za pomocą specjalnych membran. Membrany usuwają wówczas zawarte w powietrzu cząsteczki wody, znacząco obniżając jego wilgotność. Zaletą osuszaczy membranowych jest satysfakcjonująca wydajność przy niskim zużyciu energetycznym i potrzebą konserwacji urządzeń. Aby zapewnić sprawne działanie urządzenia i ograniczać negatywne skutki eksploatacji należy pamiętać jedynie o regularnej wymianie jego filtrów. Co więcej, osuszacze membranowe zajmują niewiele miejsca w zakładzie, co jest bardzo istotne z perspektywy wielu przedsiębiorców. Warto pamiętać, że ostateczna cena osuszacza membranowego zależy od wyboru wielkości danego osuszacza, a różnorodność w tym zakresie jest wyjątkowo duża.

Cechy charakterystyczne osuszaczy membranowych

  • Przeznaczone są do suszenia relatywnie niewielkich zbiorników powietrza sprężonego.
  • Jego działanie wymaga oczyszczania wstępnego sprężonego powietrza. Najczęściej odbywa się ono za pośrednictwem filtra koalescencyjnego.
  • Osuszacze membranowe suszą tylko potrzebną ilość powietrza i tylko na oczekiwanym poziomie wilgotności. To determinuje wysoką wydajność tego osuszacza. Jej ostateczny poziom zależny jest jednak od ciśnienia roboczego powietrza.
  • Osuszacze membranowe charakteryzują się relatywnie cichą i bezpieczną pracą.

Przedział cenowy osuszaczy membranowych: od 1 do 4 tys. zł

Ceny osuszaczy ziębniczych

Osuszacze ziębnicze należą do prawdopodobnie najczęściej używanych osuszaczy sprzężonego powietrza na rynku. Ich funkcjonalność jest bowiem uniwersalna i działaniem przypomina pracę lodówki. Właściwie niemal każdy rodzaj osuszania sprężanego powietrza zawiera w sobie niektóre cechy osuszania ziębniczego. Osuszacz chłodniczy osusza powietrze, obniżając temperaturę jego powietrza do stałego punktu rosy, jakim jest wartość +3°C. Ceny modeli osuszaczy ziębniczych mogą się różnić ze względu na markę producenta lub rodzaj użytego materiału do produkcji poszczególnych ich części. Wiele osuszaczy ziębniczych ma na przykład aluminiowy wymiennik ciepła, co również wpływa na jego konkretne właściwości.

Cechy charakterystyczne osuszaczy ziębniczych

Użytkowanie osuszaczy ziębniczych jest przyjazne dla środowiska.
Cechuje go relatywnie niski wydatek energetyczny.
Zazwyczaj wykorzystują dwa wymienniki ciepła. Niektóre modele wyposażone są natomiast w jeden multifunkcjonalny zbiornik.
Wzrost temperatury otoczenia powyżej 25°C i temperatury sprężonego powietrza powyżej +35°C może powodować spadek wydajności urządzenia.
Osuszanie ziębnicze najczęściej wykorzystuje się w sprężarkach typu hermetycznego.

Przedział cenowy osuszaczy ziębniczych: od 3 do 4 tys. zł

Ceny osuszaczy adsorpcyjnych

Osuszacze adsorpcyjne wykorzystywane są na nieco większą skalę w zakresie ilości osuszanego powietrza niż osuszacze chłodnicze lub membranowe. Jak sama nazwa wskazuje, osuszacze adsorpcyjne osuszają powietrze sprężone za pośrednictwem specjalnych adsorbentów, które pochłaniają cząsteczki wody w nim zawarte. Do tego procesu wykorzystywany jest najczęściej żel krzemionkowy, tlenek glinu lub chlorek litu. Osuszacze adsorpcyjne należą do osuszaczy z wyższej półki cenowej. Inwestycja w te urządzenia może się zwrócić, uwzględniając konkretną specyfikę procesów produkcyjnych.

Cechy charakterystyczne osuszaczy adsorpcyjnych

  • Ich punkt rosy może sięgać nawet -70°C.
  • Ich praca wiąże się z relatywnie dużym nakładem energetycznym.
  • Mogą osuszyć duże ilości powietrza.
  • Praca osuszacza adsorpcyjnego polega na pracy dwóch kolumn. Gdy jedna osusza, druga ma czas na regenerację. Podczas regeneracji nagromadzona wilgoć musi zostać oddana do otoczenia.

Przedział cenowy osuszaczy adsorpcyjnych od 7 do 10 tys. zł.

FAQ

1. Jakie są najtańsze rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza?

Do najtańszego rodzaju osuszaczy sprężonego powietrza należą osuszacze ziębnicze.

2. Jakie są najdroższe w utrzymaniu osuszacze powietrza?

Osuszacze adsorpcyjne. Ich działanie wykorzystywane jest jednak na relatywnie dużą skalę. Wówczas opłacalność ich użytkowania jest uzasadniona.

3. W jakim celu osusza się sprężone powietrze?

Proces osuszania sprężonego powietrza niekiedy jest nieunikniony w wielu zakładach produkcyjnych. Nieodpowiedni poziom wilgotności powietrza mógłby bowiem wpłynąć na właściwości produkowanych produktów i zwiększyć intensywność eksploatacji poszczególnych urządzeń i układów. Co więcej, proces osuszania powietrza często wiąże się także z jego oczyszczaniem, co również ma niebagatelny wpływ na jakość produkcji.

4. Do czego wykorzystywany jest najczęściej osuszacz membranowy?

Osuszacz membranowy najczęściej jest częścią instalacji do malowania natryskowego lub sprzętu medycznego, lub stomatologicznego.