Home office – wady i zalety pracy zdalnej

Home office – wady i zalety pracy zdalnej

Praca zdalna znana jest od wielu lat, ale w wyniku pandemii ten trend mocno przyśpieszył. Kiedyś home office był zarezerwowany dla freelancerów, ewentualnie proponowany jako benefit w korporacjach. Pracownicy mogli okazjonalnie wziąć home office. Praca zdalna teraz to norma, przy czym dla niektórych to przykra konieczność, dla innych spełnienie marzeń. Jakie są wady i zalety pracy z domu?

Czym jest home office?

Home office: co to takiego? To inaczej praca zdalna, telepraca, czyli praca na odległość. Wykonywanie obowiązków z domu, bądź jakiekolwiek innego miejsca, ale nie biura. Dotyczy działań online, np. obsługa sklepu online, przygotowanie tekstów, grafik, operacje typu IT. Wystarczy do niej laptop lub komputer i łącze internetowe. Taka praca jest typowa dla freelancerów, pracujących na umowie-zlecenie, umowie o dzieło lub w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, którzy wykonują różne zlecenia dla wielu klientów. Ich praca jest elastyczna – pracują kiedy chcą, skąd chcą, dla kogo chcą.

Zdalnie pracują także pracownicy na etat, wykonując zadania dla swojego pracodawcy w tym samym wymiarze godzin, co przy pracy w biurze. Pracodawcy często zapewniają im niezbędny do home office’a sprzęt. Wyróżnia się pracę zdalną okazjonalną, naprzemienną – model hybrydowy, czasem praca z biura, czasem z domu i pracę na home offisie w pełny wymiarze.

Telepraca – jak zwana jest dokumentach prawnych – jest określona Kodeksem pracy. W art. 67 (5) § 2 Kodeksu pracy można przeczytać, że: „Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej”.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna ma wiele korzyści dla pracownika, choć dużo zależy od indywidualnego podejścia. Niektórzy cenią sobie możliwość pracy z domowego zacisza, inni wolą biurowy gwar. Są pracownicy, którzy nie potrzebują kontroli, by się motywować do pracy i dlatego home office im służy, zaś inni w domu się rozpraszają i nie wykonują swoich zleceń. Generalnie jednak wskazuje się, że praca z domu ma znaczne zalety:

  • Wygoda pracy w warunkach, w jakich się chce. Możliwość stworzenia własnego kącika do pracy w domu.
  • Większa swoboda w wykonywaniu obowiązków – często pracodawcy zgadzają się na elastyczny czas pracy, w różnych godzinach, na niestandardowe przerwy itp.
  • Możliwość pracy w różnych miejscach, np. u rodziny, znajomych, w domku nad jeziorem czy w górach, za granicą. Łączenie przyjemnego z pożytecznym – wystarczy zabrać ze sobą laptopa,
  • by pracować skądkolwiek się chce.
  • Większa niezależność, bo nie ma bezpośredniego nadzoru szefa, to także dla wielu osób mniejszy stres.
  • Oszczędność czasu i środków na dojazdy do pracy, a także na przekąski w biurze, posiłki na mieście itp.
  • Lepsze zdrowie – mniejsze ryzyko zachorowania niż przy pracy w biurze.
  • Możliwość harmonijnego łączenia życia prywatnego z zawodowym.
  • Brak rozpraszaczy biurowych – pracująca drukarka, dzwoniące telefony, odgłosy ze stołówki, rozmowy kolegów itp.

Co zyskuje pracodawca?

Home office przynosi pewne korzyści dla pracodawcy. Oszczędza on na przygotowaniu miejsca pracy. Ma możliwość zatrudnienia specjalistów pracujących zdalnie z każdego zakątka ziemi. To rozszerza znacząco rynek pracy.

Wady pracy zdalnej

Home office ma także pewne wady. Szczególnie dotkliwe mogą być one dla ekstrawertyków, lubiących pracę zespołową, a także osób mających problem z prokrastynacją. Minusami pracy zdalnej są:

  • Brak kontaktu twarzą w twarz z kolegami z pracy – osoby towarzyskie mieszkające same mogą czuć się samotnie, poza tym wymusza to korzystanie z narzędzi online do wirtualnych spotkań, które nie zawsze dobrze działają i nie sprawdzają się we wszystkich zespołach. Gorzej jest o brainstorming przy spotkaniu online.
  • Problemy ze skupienie się z racji rozpraszaczy w domu, np. dzieci, partnera, zwierząt domowych domagających się uwagi czy hałasujących w tle pracy sprzętów domowych. W domu zawsze też jest coś do zrobienia – sprzątanie, przygotowanie posiłku, obejrzenie serialu itp. Nic nie stoi na przeszkodzie by się tym zająć i oddać się prokrastynacji zamiast wytężonej pracy.
  • Problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego, zwłaszcza przy nienormowanym czasie pracy.

Minusy dla pracodawcy

Wielu pracodawców wahało się do niedawna przed wprowadzenie home office’a. Mieli dylematy związane z zaufaniem pracownikowi, bo nie ma żadnej kontroli nad tym, czy rzeczywiście wykonuje on swoje zadania. Ponadto przy pracy zdalnej wszystkich pracowników trudno o wprowadzenie kultury organizacji, integrację, spójne przekazanie wizji i misji przedsiębiorstwa.

Jak urządzić wygodne biuro w domu?

Jeśli nie masz wolnego oddzielnego pomieszczenia, biuro w domu możesz urządzić w salonie, wyodrębniając specjalny kącik do pracy. Wystarczy biurko, wygodne, ergonomiczne krzesło, jakieś przydatne akcesoria, a także coś, co wyodrębni przynajmniej symbolicznie tę strefę – postawiona szafka, parawan, naturalna wnęka w pokoju. Miejsce do pracy w salonie najlepiej umieść koło okna, by mieć dostęp do naturalnego światła.

Zobacz także: Home office – miejsce do pracy w domu

Porady na efektywną pracę z domu

Jak nie dać się rozpraszaczom i mieć motywację do pracy zdalnej? Najważniejsza jest umiejętność planowania i organizacji czasu. Przygotuj codziennie plan zadań do wykonania. Zaplanuj także przerwy i ściśle trzymaj się ram czasowych! Zadbaj o to, by nikt Ci nie przeszkadzał. Wyłącz telefon prywatny, social media, poproś domowników o ciszę i nie bądź dla nich dostępny na każde zawołanie, gdy pracujesz. Warto też ubrać się wygodnie, ale jednak formalnie i trochę elegancko, by poczuć się jak w biurze. Nie polecamy pracy w piżamie!