Co to jest i jak działa czujnik jakości powietrza?

Co to jest i jak działa czujnik jakości powietrza?

Kiedy rozpoczyna się okres grzewczy, każdy ma świadomość, że za oknem będzie unosić się smog. W zależności od tego, w jakim regionie mieszkamy, będzie on bardziej lub mniej wyczuwalny. Niestety nasze zmysły nie są w stanie dokładnie ocenić, na jakim poziomie jest zanieczyszczenie. Za to czujniki powietrza już tak.

To właśnie pomiary z tego typu urządzeń służą do tego, by bardzo dokładnie określić, na jakim poziomie w danym dniu jest zanieczyszczenie. W zależności od rodzaju czujnika może mieć on nieco inne przeznaczenie. Inne są czujniki, które służą do pomiarów na zewnątrz, a inne do pomiarów wewnątrz budynków. Do wyboru są m.in. czujniki mobilne pozwalające na pomiar zanieczyszczenia w dowolnym miejscu, jak i stacje do ustawienia w domu.

Co dokładnie mierzy czujnik jakości powietrza?

Odpowiedź nasuwa się sama – smog, ale czym tak naprawdę jest smog? To już trudniejsze pytanie, zatem przyjrzyjmy się temu bliżej. W pierwszej kolejności czujnik monitoruje poziom zawierzonych pyłów, czyli PM. Pod tym symbolem kryją się wyjątkowo szkodliwe dla naszego organizmu zanieczyszczenia i to właśnie one stanowią główny składnik polskiego smogu. W zależności od tego, jakie pyły są w powietrzu, mówi się o PM1, PM2,5 i PM10. Nazwy te wiążą się z rozmiarem cząsteczek, a im jest on mniejszy, tym bardziej szkodliwy dla zdrowia, bo łatwo przenika do układu krwionośnego i oddechowego.

Poza poziomem PM czujniki pomiaru powietrza mogą pokazywać także inne rodzaje zanieczyszczeń. Są to na przykład LZO (TVOC) inaczej lotne związki organiczne. Mówi się o nich co prawda mniej, ale one także są rakotwórcze, przyczyniają się do podrażnień skóry i oczu, bólów głowy i nudności. Dodatkowo czujnik może wykrywać obecność HCHO, czyli szkodliwych formaldehydów.

Domowe czujniki powietrza – jak to działa?

Zasada działania takiego czujnika jest w zasadzie prosta. Wykorzystuje się fatometr laserowy – pompka zasysa powietrze do czujnika, a tam w komorze pomiarowej jest robiona analiza. Pomiary są dokładne i w dowolnym momencie można je przeczytać na wyświetlaczu urządzenia. Niektóre bardziej zaawansowane urządzenia są w stanie porównać odczyt pomiarów z domu, z tymi, jakie zarejestrowały najbliższe stacje monitorowania powietrza. Zatem wyniki są bardzo szczegółowe i precyzyjne.

Jest zanieczyszczenie i co dalej?

Jeśli mieszkamy w dużym mieście, to najpewniej czujnik pomiaru powietrza często pokaże, że dopuszczalny poziom pyłów i innych związków jest przekroczony. Rodzi się zatem pytanie, co można z tym zrobić? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju oczyszczacze powietrza. One także posiadają specjalne czujniki. Często jest ich kilka i każdy z nich wykrywa inne związki. Kiedy urządzenie wykryje obecność szkodliwych związków w powietrzu, to nie tylko poinformuje nas o tym, ale zacznie filtrować powietrze. Zacznie zasysać zanieczyszczone powietrze, a filtry znajdujące się w oczyszczaczu będą eliminować szkodliwe cząsteczki, po czym do pomieszczenia trafi czyste powietrze.

Artykuł napisany we współpracy z firmą zdrovi.pl